מס' צפיות - 476
דירוג ממוצע -
האם הכל תקוע?
מאתמול בלילה אנו חוזרים ושומעים, חוזרים וקוראים על הפיצוץ במשא ומתן על שחרורו של גלעד שליט, האם זה סוגר את הגולל על העסקה?
מאת: zvidoc 17/03/09 (12:39)

כאשר ייקחו החלטה כי גלעד שליט איני  חטוף  אלא שבוי מלחמה לכל דבר ועניין ובמקביל יכריזו על מרבית ה"עצירים" הפלסטינים אשר בידי ישראל גם כעל שבויי מלחמה, לפחות אלו אשר אמורים לחזור לגבולות רצועת עזה או מדינות אחרות מחוץ לתחומי ישראל, אזי המשא ומתן יכול לפנות מחדש אל הגופים אשר אמנת ג'נבה קבעה כאחראים מול כל אומות העולם לשחרור שבויים, ליישום חובת השובה לתת לגופים אלו לתמוך בשבוי וחובתו להשיבו לביתו.

 

חייבים לזכור כי אחד מסעיפי אמנת ג'נבה הקשורה לשבויים ( לא נכנס להגדרה של ויקיפדיה בעברית)  מגדיר את אי היכולת של שבוי להישבות מחדש! שבי שני של חייל אשר כבר נרשם כשבוי, מתיר לשובה להוציאו להורג!!  אם נכריז על העצורים הפלסטינים אשר יכולים לחזור לביתם כעל שבויים , אזי לא יוכלו לטעון לשבי בפעם שנייה בה ישבו בידינו.

 

עם ישום תהליך מעין זה , כל צורת הדיונים באשר ל"עסקת" חילופי שבויים תשנה את משקלה וגם את המשמעות של מעמדם השונה של העצירים הפלסטינים למעמד של שבויים, תוך גיוס הצלב האדום וכל גוף בינלאומי אחר לצורך העניין, ייתן סיכוי מחודש לשחרורו של גלעד שלי ולמניעת הנטייה של האויב ברצון לחטיפה כאמצעי למיקוח.

 

אמנת ז'נבה השלישית

 

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

 

אמנת ז'נבה השלישית 1949 דנה בזכויותיהם של שבויי מלחמה. העיקרון המרכזי באמנה זו הוא שכל חייל הנופל בשבי, הוא שבוי מלחמה ואינו אסיר.

 

באמנה זו ישנה אנלוגיה בין שבויי מלחמה לבין לוחמים. שבוי מלחמה, בניגוד לאסיר, לא עבר על חוק פלילי של מדינתו אלא ביצע את המוטל עליו בהתאם לחוקי המלחמה ובהתאם להוראות של מפקדיו. אמנה זו מפרטת את חובותיו של הכוח השובה כלפי שבויי המלחמה שבתחומו ומדגישה את האחריות, המוטלת עליו, לגורלם של השבויים.

 

הכוח השובה רשאי ליטול משבוי מלחמה אך ורק את חופש התנועה, הוא רשאי למנוע ממנו לשוב ולהילחם נגד המדינה או הארגון ששבו אותו. אסור לכוח השובה לשפוט ולהעניש שבוי-מלחמה, שביצע מעשים דומים לאלה שלוחמי הכוח השובה מבצעים. יחד עם זאת, מותר וראוי להעמיד לדין פלילי שבוי מלחמה שחשוד בביצוע פשעי מלחמה

 

מי ייתן והשיחות לא באמת תקועות וכי כל האמור מעלה , אשר היה צריך להיות מיושם מהיום הראשון של נפילתו של גלעד שליט בשבי, כבר לא יהיה רלוונטי , כי אין ספק כי קצר הזמן.

 

להשיב את גלעד שליט לביתו ומיד !!!

הכותב הוא דור שני לשואה , בן למשכילים אקדמאים, מכונאי בדימוס, מדריך יישומיי-מחשב בפועל. אוהב מוסיקה קלאסית, ברוק רנסאנס ומודרנית. קורא-תולעי בשלש שפות ובעל דעות שמאל מתון - http://forum.kan-naim.co.il/viewforu

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר