מס' צפיות - 181
דירוג ממוצע -
מדוע משרד הביטחון אינו מממן ארוחת צהריים לנכי צהל?
מאת: גדי גולן 10/02/09 (12:13)

בין כלל נכי צה"ל יש קבוצת נכים לא קטנה, שהוכרו ככאלו שאינם מסוגלים לעבוד וחיים מקיצבה. עבור נכים אלו, הקים משרד הביטחון רשת של מועדונים בכל רחבי הארץ. הנכים באים למועדונים אלו חמישה ימים בשבוע ועוסקים בפעילות יצירתית, בהדרכת מדריכים בעלי מקצוע, בחוגי יצירה ואומנות שונים. וזאת ללא שכר, אלא רק כדי שיעבירו זמנם בעיסוק כלשהו בחברת נכים כמותם, ייהנו מחדוות היצירה, ריפוי בעיסוק ומפגש עם חברים באופן יום-יומי. דבר שייתן להם מסגרת יומית קבועה של פעילות, שתנתקם במקצת מהבעיות והקשיים היום-יומיים שבהם הינם נתונים.

 

כלל ההוצאה הכספית על מועדונים אלו היא כבדה. מדובר בשכירת או הקמת מבנים, בהם חדרי חוגים שונים, ציוד ומכונות לחוגים, מלאי שוטף של ציוד מתכלה, חומרים ואביזרים שונים הדרושים לפעילות בחוגים, שכר למדריכים, תשלומים שוטפים לאחזקת והפעלת המבנים ועוד.

 

היות ורבים מנכים אלו עקב נכותם, לא הצליחו לבנות משפחה, וחיים לבד ללא מסגרת יומית של ארוחות סדירות. הוקמו גם בכל מועדון, מטבח וחדר אוכל מצוידים היטב, המופעלים ע"י הנכים וכן מתנדבים/ות, שמטרתם לספק מדי יום ארוחת צהריים חמה לנכים במועדון, שכאמור עבור חלק גדול מהם זו הארוחה החמה המסודרת היחידה שהם אוכלים כל יום. גם הוצאה זו של חדרים למטבח ולחדר האוכל ורכישת הציוד והמכשירים עבורם, היא הוצאה כבדה שכולה ממומנת ע"י משרד הביטחון.

 

באופן תמוה, על אף כל השקעות והוצאות עתק אלו, החליטו בהנהלת המועדונים באגף השיקום, שהמימון הכספי לרכישת המזון היום-יומי לארוחות עצמן, שהוא שולי וזניח לעומת כלל ההוצאות על המועדונים, יוטל על הנכים. כשעל כל נכה במועדון מוטל מס חודשי בסך שבעים ₪, המיועד לרכישת מזון זה. בסעיף הוצאה זה, משרד הביטחון אינו משתתף במאום, וכל המזון הנרכש נקנה ע"י התארגנות פנימית של הנכים עצמם, באמצעות גביית המס הנידון מכלל חברי המועדון.

 

עלי לציין, שקיצבאות הקיום אותן מקבלים הנכים ממשרד הביטחון, אינן גבוהות. וכן קיימים הבדלים ניכרים בגודל הקיצבאות בין הנכים השונים. ויש רבים מנכי המועדון ממקבלי הקיצבאות הנמוכות, שעבורם ניכוי של שבעים ₪ מהקיצבה עבור ארוחת צהריים למשך חמישה ימים כל שבוע, היא הוצאה כבדה. זאת בייחוד שבכל שבוע יש ימים בהם אינם באים למועדון ואז עליהם לקנות תחליף לארוחת צהריים זו במקום מגוריהם. למרות שהמס המלא כבר נגבה מהם במלואו.

 

ונשאלת איפה השאלה, מדוע משרד הביטחון שכאמור מבצע פעילות ברוכה זו ומשקיע במועדונים הון-עתק, אינו יכול לשאת בהוצאה זניחה זו של אספקת מצרכים לארוחת הצהריים לבאי המועדון, ולתת להם ליהנות ממלוא הקיצבה החודשית אותה הם מקבלים אף היא ממנו, מבלי שיצטרכו לנכות ממנה מס חודשי זה.

 

נראה לי שזו החלטה תמוהה של האחראים לנושא, שניתן וצריך לתקנה!

 

גדי גולן

קיבוץ חולתה

גליל עליון

 

קישור לבלוג של גדי גולן - תפוז

 

http://www.tapuz.co.il/blog/viewentry.asp?entryid=1417391

 

 

 

הכותב הוא בעל תואר שני בכלכלה מהפקולטה לתעשיה וניהול בטכניון. וכן מומחה וחוקר רב-שנים של שוק ההון בישראל.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר