מס' צפיות - 248
דירוג ממוצע -
פתרון חמש המדינות של תומס פרידמן
מאת: אפי טריגר 30/01/09 (00:50)

בחודש הבא ימלאו שבע שנים לחשיפת "היוזמה הסעודית", תכנית השלום של עבדאללה מלך סעודיה, שלפיה ישראל תיסוג מכל השטחים ותקבל בתמורה שלום מלא עם כל מדינות ערב.

 

התכנית נחשפה לראשונה בראיון שקיים בעל הטור תומס פרידמן עם המלך עבדאללה בפברואר 2002. לאחר מכן אף הביא המלך את התכנית לאישור הליגה הערבית. זו הייתה הפעם הראשונה, שהליגה הערבית התחייבה לנורמליזציה מלאה עם ישראל.

 

שבע שנים חלפו, ישראל , הפלסטינים וממשל בוש דחו בטענות שונות את היוזמה הסעודית, ונדמה שרעיון "שתי המדינות לשני העמים" כבר אינו עומד על קרקע מוצקה.

 

רבים, בשני הצדדים, קוראים לפתרונות אחרים, בהתאם להשקפותיהם: יש המטיפים למדינה דו לאומית, יש המטיפים להנצחת הסכסוך עד לצריבה תודעתית כזו או אחרת, יש המדברים על "שלוש מדינות לשני עמים": ישראל,גדה ועזה.

 

תומס פרידמן חוזר , בטור המתפרסם היום ב"ניו יורק טיימס" , אל עבדאללה מלך סעודיה  ( לא באופן פיזי, אלא בניסיון "לקרוא את מוחו" ) ומנסה לחש את הרעיון הבא שייצא מריאד. הוא קורא לו: "פתרון חמש המדינות", כשהכוונה היא שחמש מדינות ינסו ביחד לסיים את הסכסוך הישראלי פלסטיני: ארצות הברית, סעודיה, מצרים, ירדן וישראל.

 

על פי הפתרון שהגה פרידמן, ישראל תיסוג מרוב מוחלט של שטחי הגדה ( אחוזים בודדים או שברי אחוזים יעברו בחילופי שטחים ). הנסיגה תתבצע בהדרגה, במשך חמש שנים, במקביל לאימון כוחות השיטור הפלסטיניים בגדה ובעזה: הכוחות של הרשות בגדה יאומנו על ידי ירדן, אלה שבעזה יאומנו על ידי מצרים. המטרה: הפסקת ההברחות ופעילות הטרור.

 

הרשות הפלסטינית וחמאס יכוננו ממשלת אחדות, ויחלו בבנייה מחדש של עזה והגדה, במימון סעודי מלא, בסך כמיליארד דולר בשנה לפחות.

 

סעודיה, כמובן, תממן גם את עלויות החזקת כוחות הביטחון של ירדן ומצרים באזורים הפלסטיניים. ארצות הברית תהיה המתווך המוסכם שיבחן את התחנות בדרך לשלום: האמריקנים יחליטו אם הפלסטינים עומדים בקצב הנכון של פעילות נגד הטרור והאם ישראל נסוגה ומפנה התנחלויות בקצב המוסכם.

 

רק לאחר האישור האמריקני יעברו הצדדים לשלב הבא, עד להשלמת הנסיגות ובניית עזה והגדה בתוך חמש שנים.

 

כאמור, התכנית הזו נהגתה במוחו של פרידמן. הוא מקווה , שתכנית דומה נהגית בימים אלה במוחו של מלך סעודיה.

 

http://www.nytimes.com/2009/01/28/opinion/28friedman.html?th&emc=th

 

לבלוג של אפי טריגר

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר