מס' צפיות - 292
דירוג ממוצע -
אני אדם עצוב היום
מאת: רפי גליק 19/01/09 (11:51)

אני בן אדם עצוב היום. זה לא עת לשמחה לאיד ולא למצהלות נצחון. זו היא עת לחמלה ולא להשפלה.  רצועת עזה נהרסה , מאות ילדים, נשים וחפים מפשע נהרגו, תשתיות קרסו, שירותים חיוניים לא יתפקדו עוד זמן רב, מאות אלפי אזרחים נעקרו מבתיהם ואיבדו את רכושם. מלחמה צודקת ככל שתהיה  אינה ערובה לתוצאות צודקות. ההרס והקורבנות ברצועת עזה ילוו אותנו ואת חיילינו זמן רב ועלולים להאפיל על תחושת ההישג.    

 

מי שנתן לשלטון החמאס לגדול, מי שלא טיפל בגידול הממאיר הזה בזמן ועסק בהבלגה, יש גם לו חלק בעוצמת ההרס ובטרגדיה האנושית. מי שהבטיח שנגיב בחומרה על כל ירי לאחר ההנתקות והתעלם מצנורות השקיה ממולאים בראשי נפץ זעירים , קיבל טילי גראד המאיימים על תל אביב ודימונה ונאלץ לירות פגזי טנק על כל כדור רובה ומארזי פצצות של טון על כל פגז מרגמה.

 

שלטון החמאס ימשיך להקריב את תושבי הרצועה על מזבח האדיאולוגיה ושנאת ישראל. סבל אזרחים מעולם לא הביא את אויבינו לקבל החלטות הגיונייות. כך היה עם מאות אלפי הפליטים במלחמת השחרור , כך היה במלחמת ההתשה, כשהחרבנו  את ערי התעלה וכך היה במלחמת לבנון האחרונה.

 

החרבנו את עזה והבאנו את מצריים להסכים לפיקוח על גבולה עם הרצועה . האם מישהו בטוח שאזלת היד המצרית לא תמשך. החמאס ממשיך לאיים על שגרת חיינו.  טילי הגראד שנשארו בידיו  מספיקים על מנת לגרום נזק רב ולהזכיר לנו את קיומו. מספיק לירות באופן אקרעי על אשדוד ובאר שבע טיל אחד בשבוע, על מנת להשבית את חיי הכלכלה והחברה של שתי ערים מהגדולות בישראל.

 

שלמה המלך החכם באדם כתב בספרו "בִּנְפֹל אוֹיִבְךָ אַל תִּשְׂמָח וּבִכָּשְׁלוֹ אַל יָגֵל לִבֶּךָ" (משלי כד, יז). "נימוקים רבים נאמרו להצדקת עמדה זו. אחד מהם הוא ההכרה הגדולה בכך שביסודו של דבר לא זו המטרה. המטרה איננה להפיל את שונאינו, כי אם להפוך אויב לאוהב, ומתחרה לתומך. לא זו בלבד, אלא שגלגל חוזר בעולם, ופעמים שהמנצח היום נופל מחר, ומשלם את המחיר הכבד של חברה שמטפחת את השמחה לאיד כאווירה בסיסית בה. על כן, אין לנו לומר שירה בשעה שמישהו אחר טובע, על אף שאנו רשאים בוודאי לשמוח על מה שאנו עצמנו השגנו וזכינו בו.

 

אין לי עצות לפתרון המצב המסובך בו אנו נתונים, אבל הייתי רוצה לראות יותר ביטויי חמלה אצל מנהיגינו.

 

 זו היא עת לחמלה ולא להשפלה. החמלה תביא אולי את החכמה , ההשפלה תוביל להמשך ההרס.

 

לבלוג של רפי גליק

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר