מס' צפיות - 310
דירוג ממוצע -
הפסקת האש לא תסיר את איום הטילים
מאת: רפי גליק 09/01/09 (00:30)

הפסקת האש תביא אולי להפסקה זמנית של ירי הטילים אך לא תביא להסרת איום הטילים . ממשלות שרון ואולמרט הביאו עלינו את מדינת החמאס בעזה, כשהיא מאיימת בטילים ארוכי טווח על מרכז הארץ. זה התחיל עם ההנתקות ללא הסכם , המשיך עם קבלת החמאס כמפלגה לגיטימית בבחירות לרשות הפלסטינית והמשיך בהבלגה על ירי הקסאמים ובהתעלמות מההתחמשות הבלתי פוסקת של החמאס בטילים ארוכי טווח.


כישרון ההתעלמות, שהביא לכוחו העולה של נסראללה בלבנון פעל גם בעזה. מי שאמר "שום מדינה ריבונית לא תסכים לאיום טילים על תושביה" הפך את החמאס לגורם מאיים על אוכלוסיית הדרום ועל מרכזי תעשיה אסטרטגיים כמו נמל אשדוד, בירת הנגב, ובקרוב גם הכור הגרעיני בדימונה והקריה בתל אביב.


טילי החמאס והחיזבאללה כבר נפגשים מעל ראשי תושבי גוש דן. במלחמה על כושר האיום, כבר ניצחו האיראנים ובני בריתם, החמאס והחיזבאללה.


הפצצות הטיפשות שמייצר החמאס משתקות כמיליון איש. רבע מיליון ילדים וכעשרים אלף סטודנטים נעדרים מהלימודים זה השבוע השני. ארבעים אחוזים מכוח העבודה בדרום הארץ מושבת , ולכך צריך להוסיף את עלויות כוחות הבטחון והנזקים הישירים בנפש ורכוש.


הטילים הנורים על ישראל הן פצצות טיפשות, שעלותן נמוכה ואמצעי השיגור פשוטים וזולים, הן משתקות כמעט את כל אוכלוסיות המטרה . פגיעתן סטטיסטית ולעולם לא נדע אם הטיל יפול דווקא על ראשינו או בשטחים פתוחים. פצצה טיפשה, גם אם היא נורית לעיתים רחוקות, מהווה איום העשוי לשתק אוכלוסיה ולפגוע קשות בכלכלת האזור והמדינה. הפצצה טיפשה אך האיום נצרב בתודעה.


הפצצות החכמות פוגעות בדיוק במטרה , הן יקרות ולצורך שיגורם צריך לרכוש כלי טייס יקרים ולהכשיר כוח אדם מיומן. פגיעתן מדויקת אך אין בהן כדי להכריע מערכה. החיזבאלה הצליח לשרוד את התקפות האויר בזכות הגנה יעילה, המתאימה לסביבה ושימוש נכון ובאמצעים זולים כמו מחפורות. החמאס מחקה אותם בהצלחה.


ממשלה הנלחמת בפצצות טיפשות צריכה לדאוג לעמידות של כמעט 100% ביישובי קו העימות או דאגה לפינויים המידי. יישובי קו העימות נפגעים מהטילים הקצרים , הבינוניים והארוכים בכל שלבי המלחמה ומאוימים גם עם סיום הלחימה.


התארגנות נכונה והשקעה בשירותים מתקדמים, מאפשרים ליישובי העימות כושר עמידה גם לפני הלחימה וגם בעיתה מיגון, פינוי ופיצוי הם נושא להחלטות בטרם מלחמה והשפעתם מכרעת בשעת מבחן. 


רק הטיפשות , היהירות ושנאת ישראל הצילו אותנו מהתמודדות על מיצוי היכולות הטיליות של החמאס במלחמת הדרום ושל החיזבאללה במלחמת לבנון השניה .


הפסקת אש גם לפי התנאים הישראלים, עדיין תשמר את איום הטילים על מרכז הארץ, כפי שהפסקת האש וההסכמים שסיימו את מלחמת לבנון השניה לא שיחררו את ישראל מאיום טילי החיזבאללה והביאו את החיזבאללה לשותפות בממשלת לבנון.


הפלת שלטון החמאס בעזה היא הפתרון היחידי לאיום הטילים בדרום, אולם ספק אם ממשלת אולמרט, לבני וברק מוכנים לשלם את המחיר הכרוך בהליכה עד הסוף ובוודאי יימצא הגורם הבינלאומי שיכריח אותנו לסיים את המלחמה לפני שנסיג את המטרה.


אל תאמינו למי שאומר לכם כי המלחמה מיועדת להסרת איום הטילים. מי שהתעלם לאורך זמן מהגידול הסרטני בדרום בדמות מדינת החמאס, אינו יכול היום להסיר את איום הטילים. הפסקת האש תביא אולי להפסקת ירי הטילים אך לא להסרת האיום.

 

לבלוג של רפי גליק

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר