מס' צפיות - 403
דירוג ממוצע -
בגלל ההתנתקות? לא בטוח.
מאת: עמנואל שמעונוב 06/01/09 (17:42)

רבים שבים ומאשימים את תכנית ההתנתקות בשיגור הרקטות ובהסלמה בדרום, אי אפשר לומר שלהתנתקות אין קשר למתרחש כעת ברצועה אך עם זאת לא הייתי תולה בה את האשמה הבלעדית.

 

ברצוני להדגיש כי הייתי ועודני מתנגד לתכנית ההתנתקות (משיקולים בטחוניים ולאומיים), ואיני טוען כלל שאין קשר בין התכנית למצב הנוכחי בדרום, אך חשוב לזכור שהטרור והקסאמים היו גם הרבה לפני ההתנתקות.

 

בקיץ 2005 התנתקה מדינת ישראל מרצועת עזה ע"י פינוי הבסיסים הצבאיים המוצבים בה ופינוי הישובים היהודים, רבים אמרו אז כי זה יוביל למדינת טרור בשליטת החמאס אשר תאיים על מדינת ישראל וישובי הדרום בפרט. ההתנקות בוצעה  לאחר מלחמת התשה בין צה"ל לארגוני הטרור ברצועה אשר הובילה להרוגים רבים משני הצדדים, בנוסף יש לציין כי לא ניתן להמשיך לשלוט על כמעט 2 מליון נפשות החיות בעוני ובצפיפות ולחיות עם מצפון נקי, טרור היה לפני ההתנתקות והיה ממשיך להתקיים גם בלעדיה.

 
הטעויות בתכנית ההתנתקות היו שהיא בוצעה באופן חד צדדי ללא תיאום מדיני ואף לא אחרי מבצע צבאי חזק שינקה את הטרור ויתן תשתית לגורמים אשר ניתן לדון עימם, הטעות הגדולה יותר הייתה התנתקות מציר פילדלפי ומעבר רפיח אשר אפשרו לחמאס חופש הברחות ממצרים וגבול עם מדינה שאינה ישראל. תפיסת ההתנתקות כאשמה הבלעדית בהסלמה בדרום הינה תפיסה מוטעית ברובה משום שכאשר העם נזכר בהתנתקות נזכרים בעיקר בישובים היהודים אשר פונו בעל כורחם (עם כל הצער שבדבר).


שלטון צבאי במקום שבו חיים 8,000 יהודים לעומת כמעט שני מליון ערבים אשר מוביל להרוגים רבים ולא מונע את הטרור אינו שלטון מוצדק, הקסאמים החלו הרבה לפני ההתנתקות והיו מתגברים גם בלעדיה רק עם מלחמת התשה שהייתה גובה קורבנות רבים,איומים מסוג זה יש לדכא במערכה חזקה ולא במלחמת התשה  (משולבת עם מערכה חזקה) אשר גוררת אותנו למצב נוח לטרור.

 

ישנם גורמים רבים להסלמה בדרום, עקשנות החמאס להשאר ארגון טרור וסירובו להכיר בישראל, הבלגה בת 8 שנים של מדינת ישראל לפיגועים ושיגורים המגיעים מן הרצועה (הכניסה לצורך ניקוי צריכה הייתה לקרות מזמן), התחזקות ארגוני הטרור בעולם אשר תומכים בחמאס ועוד.

 
מערכה בעזה היתה מתרחת גם לולא תכנית ההתנתקות רק שבדרך הראשונה היו בעזה ישובים יהודים בסכנת טבח בין מליוני ערבים לאחר לחימה ממושכת של חיילינו עם מחבלים ללא תוצאה ממשית ואולי עוד מספר חיילים שבויים.

 

לסיכום אומר כי אין לנו מה לחפש בעזה פרט לניקוי תשתית הטרור, עזה אינה מדינת ישראל וטוב למדינת ישראל שעזה אינה חלק ממנה, היא אינה בעלת מעמד כאיו"ש, כעת יש לכבוש את עזה עד לניקויה מהטרור ולהתנתק ממנה בשנית תוך כדי יצירת תשתית להסכם מדיני נוח.


צר לי שאני פסימי בעניין זה אבל גם בין אם נשלוט על הרצועה וגם אם לא, ההתנגדות החמושה לא תפסק בגלל הגורמים הקיצוניים בצד השני אשר תמיד יהיו שם, אני פשוט מעדיף שכשנאלץ להלחם נגדם זה יהיה ב"זבנג" וניצחון לצידנו מאשר מלחמת התשה (תיקו) כפי שהיה בלבנון ובעזה ערב ההתנתקות.

 

(הכותב הינו תומך ליכוד אשר התנגד לתכנית ההתנתקות ומתנגד לנסיגות חד צדדיות)

 

(תמונה: ויקיפדיה העברית)

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה התקבלו 2 תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
1.
הניתוח שלך למצב הוא מפוכח ועצוב
zvidoc 06.01.09 (18:11)
2.
אתה צודק למרות שהפחתת קצת
daniel_jerusalem 06.01.09 (21:13)