מס' צפיות - 393
דירוג ממוצע -
צה"ל - הגיע הזמן לשינוי
תופעת ההשתמטות מצה"ל שעולה לכותרות לאחרונה, מחייבת את צה"ל לעשות בדק בית ומתיחת פנים רצינית ביותר.
מאת: נציב תלונות הציבור 31/07/07 (15:44)

ב-26 למאי 1948 כאשר דוד בן גוריון חתם על "פקודת צבא הגנה לישראל", מדינת ישראל נלחמה על זכות קיומה מול אויבים רבים ועצומים ממנה, מאז עברו כמעט שישים שנה והמצב השתנה. למרות שאנו עדיין עומדים וסביר להניח שגם נמשיך בעתיד לעמוד בפני אתגרים רבים אסור לצה"ל לעמוד במקום ולא להשתנות עם המציאות של היום.

כל אזרח ששירת בצבא יודע היטב שרוב החיילים בצבא מיותרים. אני מדבר כמובן על חיילי וחיילות המפקדה למיניהם- ה"ג'ובניקים" שהם מהווים את רוב הצבא. ומכיוון שהצבא מגייס את כולם, נוצר עודף עצום של חיילים שלצבא אין את התשובה מה לעשות איתם. כתוצאה מכך, חיילים נשלחים לבסיסים שבהם לא נחוץ בכלל חיילים נוספים, תקנים מתנפחים ותפקידים מוזרים ואיזוטרים מומצאים. בסופו של דבר, חיילים שמלכתחילה לא ששו להתגייס, צריכים עתה להעביר את השירות הצבאי שלהם בשעמום מוחלט כשהתרומה שלהם לצבא היא אפסית.

כמו כל חברה או ארגון גדול שרוצה להתייעל, הגיע הזמן שגם צה"ל יעשה זאת. אם ניקח את כמות הכסף האדירה שהצבא משלם על החיילים המיותרים האלו - משכורת, אוכל, לינה וכו', וננתב אותם לחיילים שבאמת תורמים ונחוצים למערכה, נקבל צבא יעיל וטוב שהחיילים בו מקצועיים ומקבלים שכר הולם בעבור תפקידם, חיילים לא ממורמרים, חיילים שלא צריכים לשאת על גבם את שאר החיילים המיותרים שבכל מקרה אינם תורמים.

את שאר החיילים המיותרים אפשר לגייס לשירות קצר של כמה חודשים ובו יקבלו הכשרה צבאית בסיסית שתספיק אם חלילה תפרוץ מלחמה כוללת באחד מן הימים ונידרש לגיוס כללי של כל אזרחי המדינה. יש עוד רעיונות רבים, אבל ראשית יש להגיע למסקנה הנכונה והמתבקשת.לאחר מכן ישנם מספיק אנשי צבא וביטחון מנוסים שיוכלו לשפר וליעל את העניין.

כמובן שכאשר הצבא מחויב על פי חוק, לגיוס חובה לכל אזרחי ישראל (חוץ מהחרדים כמובן ש"שומרים" עלינו בתפילות ולימוד תורה) אי אפשר להאשים אותו בבלבול ובחוסר השוויון בין החיילים, אבל ראוי שייתן את הדחיפה הנכונה למחוקקים שלנו שלא נוהגים לעבוד קשה מדי. ראש אכ"א האלוף שטרן עשה זאת כאשר העלה את העניין לסדר היום ושחרר רמזים עבים לממשלה להתחיל ולפעול. נקווה שכך יעשו גם שאר חבריו במטכ"ל ואולי אז, מישהו מהמנהיגים שלנו יחליט להיות אמיץ וייקח את העניין לידיו.

הכותב הוא עובד מדינה. חובב ספורט אקסטרים וטיולים ברחבי העולם.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר