מס' צפיות - 697
דירוג ממוצע -
בחירות, אולם למי לתת קולות?
בשנת 1992 שונתה שיטת הבחירות לכנסת ולראשות הממשלה תוך מתן אפשרות לבוחר להצביע בעד ראש ממשלה כמועמד עצמאי מנותק מרשימה פרופורציונאלית ולרשימה לכנסת לחוד.
מאת: zvidoc 16/11/08 (09:35)

הבחירות לרשויות המקומיות עברו חלפו להן, על פניו נראה כי הדמוקרטיה ניצחה ברוב היישובים, נסיר מתעמולת הבחירות מספר מקרים מאד מכוערים כמו אשר עשו לטרנר בבאר-שבע ולזיתוני בבנימינה, וקיבלנו תדמית לא ראה בכלל של השיטה הנהוגה בבחירות לערים ולרשויות, דהיינו ההפרדה בבחירה לראש המועצה ולמועצה עצמה.

 

בשנת 1992 שונתה שיטת הבחירות לכנסת ולראשות הממשלה תוך מתן אפשרות לבוחר להצביע בעד ראש ממשלה כמועמד עצמאי מנותק מרשימה פרופורציונאלית ולרשימה לכנסת לחוד. אמת הדבר, כי ע"מ ושיטה מעין זו דורש הסתגלות המערכת וצורת חשיבתו של הבוחר, אך ביטולה המיידי ע"י מר "כוח" אריאל שרון נועדה לשרת את עסקני המפלגות בלבד. נכון כי בזמן הקצר בו זכינו למעט יותר חופש הצבעה, הדברים לא הסתדרו מיד כפי והמחוקק והציבור שאף אליו, הדבר לא חיסל את ההתפלגויות של המפלגות הקטנות אשר הצליחו גם תחת שיטה זו לטרוף את קלפי הרכבת הגואליציה אולם נבחר העם החליט כי חזרה למתכון הקודם היא פעולה יותר קלה , אשר שירתה את מטרותיו, מאשר ללכת הלאה ולשנות את שיטת הבחירות גם לנציגינו? בכנסת. נציגנו אמרנו, אנו  לא מכירים אף אחד מהם כפי והם לא מכירים בנו. הוא תופס כיסא נכבד בשם הרשימה אשר אליה הוא אולי משתייך . .

 

כעת, בהסתכלות והתבוננות על המצב הפוליטי של המפלגות, התפוררות מפלגת העבודה , חולשת הליכוד ואי יציבות בקדימה , ממול מפלגות מסיטות לבצע כסף ולפאשיזם, קשה לראות איך העם יכול להחליט לבחור ברשימה זו או אחרת  ודבר זה מחזיר אותנו למעשיות אשר יש בשינוי שיטת הבחירות לראשות הממשלה מחד ולכנסת מאידך: את הניסיון המבורך הזה יש לשאוב מחדש משיטת הבחירות לרשויות המקומיות ואף ממדינות רבות בהן כך נהוג. ז"א על הבוחר להכיר את שליחו לראשות הממשלה ולנציגו בפרלמנט, דהיינו הכנסת. לתת לכל אזור מספר נציגים המתאים לכפולה של גודל האזור מול מספר האוכלוסין אשר בו ולגרום לנבחר לרוץ אל הבוחר, לעשות עימו הכירות ולדעת כי כאשר הוא ייבחר ויתפוס כיסא יקר בכנסת, הוא נמצא תחת השגחת עינו של אלו אשר שלחוהו לתפוס כיסא זה וכי חוסר מעש מול דרישות הבוחר ובמישור המדיני כללי, יעיף אותו מכיסא זה בבחירות הבאות. זהו אמצעי בטוח לסלק פוליטיקאים מזויפים ובלתי מוכשרים אשר מעל הכל מנותקים מהעם אותו הם אמורים לייצג ועליו הם אמונים להגן.

 

במצב העכשווי העם הולך לבחור בצורה אמוטיבית ותחת לחצים של חוסר ידע ותיקווה, עוד מערכת בחירות בה המפלגות מפולגות וסיסמאות שווא רצות לעם מעל הראש מבלי ויבינן לעומק. יש לדחות את תאריך הבחירות ולשנות את השיטה מהר ככל האפשר על מנת ולבוחר תהיה משמעות להליכה אל הקלפי.

 

הרעיון לבטל את יום החופשה המיותר ליום הבחירות הוא רעיון מוצדק לאור העלות אשר יום חופשה זה עולה למשק, ראינו זאת שוב בבחירות לרשויות המקומיות , אחוז ההצבעה היה גבוה למדי למרות שלילת יום החופש המיוחל.

 

להשיב את גלעד שליט להוריו ומיד!!

 

(תמונה: דוד שי, ויקיפדיה העברית)

הכותב הוא דור שני לשואה , בן למשכילים אקדמאים, מכונאי בדימוס, מדריך יישומיי-מחשב בפועל. אוהב מוסיקה קלאסית, ברוק רנסאנס ומודרנית. קורא-תולעי בשלש שפות ובעל דעות שמאל מתון - http://forum.kan-naim.co.il/viewforu

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה התקבלו 2 תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
1.
באותו הנושא....
ניר 16.11.08 (14:05)
2.
פרה, פרה
zvidoc 16.11.08 (17:05)