מס' צפיות - 974
דירוג ממוצע -
השד העדתי
מאת: kalligula 28/10/08 (23:59)

למען ההגינות אציין שבעוונותיי גם אני צופה בתוכנית "האח הגדול", אמנם אין לי הוט אלא יס אז אני מסתפק בשידורים הישירים בערוץ 2, כי לצפות דרך האינטרנט נראה לי כבר מוגזם וגם לא עד כדי כך מענין למען האמת. התוכנית הזו שמזכירה לי את המשחק הזה שהיה לי כאשר הייתי ילד, למי שזוכר את מעבדת הנמלים שיכחת לצפות לתקופה מסויימת ולראות איך הן פועלות ומעשיהן.

 

בתוכנית אלה אמנם לא נמלים, אבל לסגור קבוצת אנשים מרקעים שונים, וללא היכרות מוקדמת בבית סגור וללא גירויים ומגע עם העולם החיצון יכול להיות מענין ובעיקר לעקוב אחרי האינטראקציה בין האנשים, התככנות,חבירה לקבוצות וכל שאר מרעין בישין, יעני מחקר אנתרופולוגי בשידור חי.

 

במדינה כמו שלנו על שלל גווניה וצבעוניותה זה מענין אפילו יותר,כי רובנו נגועים בדעות קדומות, ומטען שהבאנו מהבית, אמנם רובנו לא נודה בכך אבל תכלס על מי אנחנו עובדים? בשבועות האחרונים אפשר היה להציץ ולראות איך בבית הגדול שדי משקף את החברה הישראלית על שלל גווניה צץ ועלה השד העדתי, והחלו דיבורים על ספרדים ואשכנזים ומה שביניהם.

 

בעקבות זאת החלטתי לעשות ניסוי כזה בעבודתי, במחלקה בה אני עובד הצטרף לפני שבועיים עובד חדש, כמו רובנו גם הוא יוצא קיבוץ (אני מושבניק תודה לאל), שירת ביחידה קרבית וכל מה שלכאורה מייצג את ארץ ישראל היפה, ואיך שאוהבים להגדיר במחוזותינו "מלח הארץ", לכאורה שום דבר יוצא דופן.

 

באחד הימים תוך כדי עבודה הוא זרק משהו על עדות המזרח, ואני טענתי לעברו שחבל שהוא מקובע בדעות קדומות שאבד עליהן הקלח, הוא הי די מופתע וישר ניסה לברר למה אני יוצא להגנתן של עדות המזרח, אמרתי לו שאני "מרוקאי". הוא כמובן הופתע מ"הגילוי" וישר ניסה להצטדק שזה היה בצחוק ובלה בלה בלה.

 

חברה מה אומר לכם, מאז אותו גילוי זכיתי לראות איך נראים החיים בתור "מרוקאי", כל מיני הערות קטנות כמו היום לדוגמא כאשר אחד העובדים אצלנו שמע שטראוס ברדיו שלידו, הפקידה אמרה שהמוסיקה מרדימה אותה ואני טענתי שדווקא שטראוס זו מוסיקה קלאסית קלילה ופחות מרדימה, הבחור החדש ישר רצה להראות ידענות בקלאסית וטען שהאחים שטראוס גונו על המוסיקה שכתבו, הערתי לו שהם לא היו אחים אלא אב ובן, כמובן שהוא פקפק והלך לברר אצל הבחור שהקשיב למוסיקה שאמר לו שהם אכן היו אב ובן, הוא חזר בבושת פנים ואודה בטעותו וכמובן שסינן הערה "ממתי מרוקאים מבינים בקלאסיקה ובענייני תרבות"?

 

השבתי לו "שכאשר היו יורדים מהרי האטלס לעיר הגדולה לפעמים היו קונים קלטת, היות ולא הבינו כלום לעיתים טעו וקנו מוזיקה קלאסית ללא כוונה, הם התביישו להודות בטעותם ולכן האזינו לזה באל כורחם" הוא אכל את הסיפור הזה ולא פקפק לרגע :-).

 

זוהי רק דוגמא אחת ממאות שחוויתי ממנו בשבוע האחרון מאז שהחלטתי לערוך את הניסוי הקטנטן שלי (שאליו שותפים רק עוד שני עובדים במחלקה שלנו), החוסר הבנה איך אני קצין בצה"ל, איך אני מרשה לעצמי לבקר את אנשי ההתיישבות העובדת שבידיהם בנו את הארץ, ורק הם נלחמו עליה בזמן שהספרדים שיחקו דוקים בחולות דימונה וירוחם שדרות אופקים ונתיבות וכו' (זו כבר תוספת שלי).

 

אילו הוא היה יוצא מן הכלל ניחא, היות ואת שאר העובדים בארגון אני מכיר כבר מספר שנים, כמו את דעותיהם ויחסם המתנשא ליוצאי עדות המזרח, כי כאשר אני לא מסתתר תחת כובע ה"מרוקאי", הם מדברים איתי כרגיל, ובטבעיות ואז לא צריך לדבר בפוליטקלי קורקט או להישמר בלשונם כך שתכל'ס אין חדש תחת השמש, למען הגילוי אציין שגם אני התחנכתי במושב שכולו יוצאי עדות אשכנז, גם אני חטאתי בזה לא פעם, הפעם הראשונה ששמעתי אדם מדבר בח' וע' מודגשות בלייב היה בצבא (מה שגרם לי לצחוק בהתחלה, לא יודע למה זה הצחיק אותי אפילו), ולא שלא הכרתי ספרדים לפני כן, למדתי בבית ספר (בטבעון) ששם היו לא מעט ספרדים, ולא היו בו שום גילויים של גזענות או הבדל בין חבר כזה או אחר.

 

היום כאשר כל היום עסקו בתקשורת בדבריו של השר אלי ישי והאשמתו את ליבני ואנשיה בגזענות, קפצו עליו כל המראיינים למיניהם ותקפו אותו על דבריו והוצאתו את השד העדתי מהבקבוק, כמובן שזה מצוץ מהאצבע (הרי ליבני סומנה כבר כאתרוג הבא של התקשורת), וכל זה נעשה לצרכיו הפוליטיים ותו לא, חששו משובו של אריה דרעי, ההסכם הסודי שלו עם נתניהו (אם אפשר לפגוע בשתי ציפורים במכה אחת בכלל מצויין), רק לא עניינית.

 

אני האדם האחרון שיצא להגנתה של ש"ס, שפסולה מטעמי רק מהסיבה שאני מצר על כך שבישראל 2008 קיימות עדין מפלגות סקטוריאליות, על אף שלצערי היא כורח המציאות אם להודות על האמת, כי את מי מעניינים תושבי עיירות הפיתוח (חוץ מתקופת הבחירות)? אפילו מרצ שהיא לכאורה מפלגה שזה היה אמור להיות האג'נדה שלה, מתעסקת רק עם הסכסוך הערבי ישראלי ומעולם לא דאגה לעיירות הפיתוח ושכבות המצוקה.

 

אז נכון שתמיד נוח להציג את המזרחי כבכיין סדרתי (דוד לוי, אלי ישי,פרץ, ועוד), אחד שנעלב מהר ותמיד רק מחפש מה מגיע לי וטוען שדפקו אותי ומביאים דוגמאות כמו השר לשעבר בן עמי, שטרית,הסופר עמיר ועוד להוכיח שאפשר גם אחרת ושישמשו כמכבסה לבעיות המצפון אם קיים בכלל.

 

אלי ישי לא הוציא את השד העדתי מהבקבוק מהסיבה הפשוטה שאותו שד מעולם לא היה בבקבוק הוא נמצא בכל פינה ובכל בית בישראל.

 

חזרה לניסוי שלי, אני עדין בתוך הניסוי הזה , החלטתי שאני לא אצא מהארון, ואמשיך לחבוש את הכובע המרוקאי, ומחכה להזדמנות שאותו עובד חדש ינצל את היעדרותי ,ויאמר משהו בגנותי ויצדיק זאת במרוקאיות שלי, ואז אולי אותו שותף סוד יתהה ויאמר : מרוקאי?????? על מה אתה מדבר? הוא?" ולראות את תגובתו והשינוי שיבוא בעקבות אות גילוי.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה התקבלו 2 תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
1.
כתבה מצוינת ל"ת
31.10.08 (11:21)
2.
אכן מעניין
אביחי 06.04.10 (21:55)