מס' צפיות - 468
דירוג ממוצע -
יורג היידר
מאת: בועז דקל 11/10/08 (15:17)

לפני מספר שבועות כשנודעו תוצאות הבחירות באוסטריה אשר נתנו כח רב לימין בראשותו של יורג היידן, כתבתי כאן (אני חושב שכאן, אם לא אז במקום אחר) על כך שיש מקום לדאגה. כי אם אנחנו לומדים משהו מההסטוריה זה שהיא חוזרת על עצמה, ובמיוחד כאשר שוכחים אותה. עמים בכלל ואנשים בפרט יש להם את הנטייה לשכוח, וגם לאמר לעצמם "לי זה לא יקרה". אבל כמו שאנחנו יודעים זה קורה גם קורה.

 

דוגמאות לכך אפשר למצוא לאורך כל הדרך, גם לאורכה של הדרך של המדינה הקטנה שלנו. משום מה ובאופן אבסורדי מדינה כל כך צעירה כמו שלנו יש לה זכרון מאוד מאוד קצר. ואולי זה נובע באמת מהתחושה שאנחנו מסתובבים איתה ש"לנו זה לא יקרה שוב", ודבר כזה לא יכול לקרות. אני לא מדבר ספציפית על השואה, למרות שזה בהחלט יכול לקרות שוב, גם כשיש לנו מדינה ובמיוחד כשמסתובב לו בעולם אדם כמו אחמדינג'אד שמספר לכולם איך הוא הולך להשמיד אותנו ואף אחד לא לוקח אותו ממש ברצינות, כי אילו היו לוקחים אותו ברצינות לא היו נותנים לו להסתובב ככה במסדרונות של האו"ם בלי לעשות לו כלום, ועוד נותנים לו במה חופשית לפרוש של משנתו. כל מה שעושים זה למחות. זה לא בדיוק הולך לעזור לנו או לעולם המערבי.

 

עוד דוגמא זאת מלחמת יום כיפור, כן המלחמה הטראומטית הזאת שתפסה אותנו עם המכנסיים למטה. היינו אמורים ללמוד את הלקח, אבל כנראה שלא למדנו כלום, כי גם מלחמת לבנון השנייה תפסה אותנו עם המכנסיים למטה. אומנם בצורה אחרת אבל אלו היו אותן מכנסיים. וכנראה גם עכשיו לא למדנו כלום.

 

אותו דבר עם התחזקות הימין באוסטריה בראשותו של יורג היידן. כן, גם היידן היה בחור כריזמטי שכנראה ידע איך לסחוף את ההמונים. למזלנו אבל, שלא כמו עם אחמדיניג'אד, הסיפור איתו נגמר עוד לפני שהתחיל, כי מסתבר שהוא נהרג בתאונת דרכים.

 

סוף טראגי, זה נכון. אני לא מייחל למותו של אף אחד, רק להתעוררות של העולם. כאן אולי היה לנו מזל, וכשאני אומר לנו, אני מתכוון לעולם המערבי הדמוקרטי, כי אם תקראו טוב טוב מאיפה יורג היידן צמח, תבינו שהפוטנציאל להפוך להיטלר קטן היה קיים שם. אומנם קשה להאמין שאחרי זמן כל כך מועט, 60 שנה זה לא הרבה בראי ההסטוריה, היו נותנים להיידן לעשות את מה שהיטלר עשה, מצד שני, עצם העובדה שהוא הצליח לצבור כל כך הרבה כח מעוררת שאלות קשות.

 

אז במקרה הזה מישהו עשה לנו את העבודה, אבל זה לא אומר שאין עוד כמוהו ורצוי מאוד להיות עם היד על הדופק.

 

לבלוג של בועז דקל

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר