מס' צפיות - 920
דירוג ממוצע -
דיכאון שעון החורף הישראלי
אם אתמול הערב ירד עלינו בשעה שש וחצי, היום הוא ירד עלינו שעה קודם ז"א חמש וחצי, כאשר באירופה אור היום נמשך עדיין עד שבע בערב ויותר. אל נא נתפלא מהדכאון אשר נופל על רבים מאיתנו.
מאת: zvidoc 05/10/08 (01:05)

אם היום הערב ירד עלינו בשעה שש וחצי, מחר הוא ירד עלינו שעה קודם ז"א חמש וחצי, כאשר באירופה אור היום נמשך עדיין עד שבע בערב ויותר. אל נא נתפלא מהדכאון אשר נופל על רבים מאיתנו. למצב האבסורדי הזה אחראים שני גורמים: האחד  זה העובדה כי מסיבות די שרירותיות הבאות עדיין מהמנדט הבריטי, ישראל משויכת בקצה אזור זמן  אשר מסתיים בגבול מצריים. השני בא מסיבות פוליטיות חשוכות מלחצים של גורמים דתיים אשר אין להם כל ביסוס והצדקה למעט הכפייה הדתית על תושבי המדינה כולה.

 

המצב האידיאלי בישראל היה לו היינו משויכים לאזור הזמן הצמוד אלינו ועוד שעון קיץ בן 215 יום לפחות. מאחר ושטח מדינת ישראל נמצא באזור שופע שמש  וההפרש בין שעות היום הלילה לעומת עונות השנה הוא קטן. אין ספק כי ליצור מצב,  כפי והוא היום, בו הניצול של שעות היום כשעות עבודה ופעילות הוגבל עד קצה היכולת, אין להתפלא כי רבים מתושבי המדינה סובלים מדיכאון הקשור בעובדה כי האדם הוא חיית יום וזקוק לאיזון חיובי של שעות אור לעומת שעות חושך. במדינות הצפון כגון שבדיה נורווגיה ופינלנד, נוהגים כיום לעשות אמבטיות אור בימי החורף החשוכים וזאת ע"מ למנוע דיכאון נפשי וחסך בויטמינים חיוניים הבאים מעצם החשיפה לאור יום. בקיץ במדינות אלו חייבים לסגור וילונות ע"מ לישון.

 

ואצלנו, מקום בו בורחים מהשמש הישירה ברוב ימי הקיץ, כופים עלינו חשיכה מעיקה גם בגלל המשך מסורתי לאלו אשר קבעו את אזורי הזמן ובעיקר בגלל כפייה דתית : בזמן בו היה השר פורז אחראי על ההחלטות הנוגעות להנהגת שעון הקיץ, הוא הבטיח לגרום לשינוי השעה הקבועה בדומה לזו של מצריים ועל גבי זה להפעיל שעון קיץ בדומה לזה אשר מוצע מעלה. לצערנו הממשלה בה ישב מר פורז נפלה במהירות ומיד אחרי הקמת הממשלה החדשה, מיהרו להצביע בכנסת את החוק המנהיג את שעון הקיץ כפי והוא נהוג  וכפוי עלינו היום.כך מנעו מכל מאן-דהו ויהיה זה שר או חבר כנסת לשנות את התקנה כפי והיינו צריכים לראותה במציאות.

 

ההפסד הוא כולו שלנו ושל כלכלת המדינה, החיסכון בחשמל בגין שעון קיץ בלבד הוא ניכר ביותר וכל המזלזלים בכך בימים חשוכי איכות סביבה וכלכלה עולמית קורסת כפי ואנו רואים זאת כיום, עושים טעות גדולה וחוסכים מהאזרחים גם את החופש להיות פעילים בשעות אור מאוזנות וגם עלויות רבות הן כפרט והן ככלל.

 

לשחרר את גלעד שליט ומיד!!!

הכותב הוא דור שני לשואה , בן למשכילים אקדמאים, מכונאי בדימוס, מדריך יישומיי-מחשב בפועל. אוהב מוסיקה קלאסית, ברוק רנסאנס ומודרנית. קורא-תולעי בשלש שפות ובעל דעות שמאל מתון - http://forum.kan-naim.co.il/viewforu

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
אמבטיות? יוק
ענן בשלכת 05.10.08 (13:51)