מס' צפיות - 507
דירוג ממוצע -
מה יעלה בעתידה של ירושלים, בירת ישראל והעם היהודי?
ירושלים הולכת ומתחרדת ואת זה כולנו יודעים. שכונות שבהם מתחילים לגור חרדים מרחיקות אוכלוסיה דתית-לאומית ואו אוכלוסייה חילונית. שכונת רמות לדוגמא, נהפכה כמעט לחלוטין לשכונה חרדית, למרות שמעולם לא זוהתה בכך.
מאת: מיכה אקדמן 13/09/08 (15:21)

בנובמבר הקרוב יתקיימו בירושלים הבחירות לראשות העירייה. מתמודדים רבים רוצים לרשת את כסאו של אורי לופולינסקי, שהחליט שלא להתמודד. הבחירות הקרובות בעיר יהיו החשובות ביותר אי פעם, מהסיבה הפשוטה שהעיר ירושלים עוברת בעשור האחרון תהליך עמוק של השתלטות האוכלוסייה החרדית על מרבית שכונות העיר.

 

לפי תחזיות שנערכו, אם המגמה אותה התיר ראש העירייה לשעבר התיר לקיים, עד שנת 2010 תאבד לתמיד בירת מדינת ישראל ותהפוך לעיר שבה מחצית מאזרחיה משויכים לעדה החרדית ומחצית אחרת מאזרחיה הינם ערבים בעלי נטייה לאומית פלשתינאית. חילוניים, לא יהיו בה כלל. ידוע כי בשנים 2001-2008 חלה נסיגה משמעותית של אוכלוסייה חילונית מהעיר לאזור מרכז הארץ. מי שמוכרים בתור "ירושלמים" וותיקים, למרות שהינם חילוניים לחלוטין, הפכו עת עת לעוד חלק מאוכלוסיית המרכז, יענו "תל אביבים".

 

ירושלים מוכרזת ומעוגנת בחוק בתור בירתה של מדינת ישראל. בליבה של העיר מצויה הכנסת, הרשות המחוקקת של מדינת ישראל, יושב בירושלים נשיא המדינה ובה נקבעים ערכי המשפט העליונים של המדינה בבית המשפט העליון והגבוה לצדק. משרדי ממשל מצויים בה, ומעל לכל - היא הלב הפוליטי של המדינה.

 

לא בשל כך חשיבותנו לשמור אותה כאב וכאם לכל אחד ואחד מאיתנו - חשיבותה הוא בהיסטוריה שלה, במורשת שלה, בערכים שהיא מפיצה לעולם, במיליארדים של אנשים שנושמים את אוויר ההרים צלול כיין שבהגיית שמה. אין ספק שאסור לירושלים להפוך להיות סגורה ומסוגרת בכל שער שלא יהיה - ירושלים פתוחה לעולם, היא מרכז דתי ותרבותי של העולם. היא איננה רק של אוכלוסייה מסוימת.

 

ירושלים הולכת ומתחרדת ואת זה כולנו יודעים. שכונות שבהם מתחילים לגור חרדים מרחיקות אוכלוסיה דתית-לאומית ואו אוכלוסייה חילונית. שכונת רמות לדוגמא, נהפכה כמעט לחלוטין לשכונה חרדית, למרות שמעולם לא זוהתה בכך.

 

אז מה יעלה בעתידה של ירושלים, בירת מדינת ישראל והעם היהודי? לא ברור. בכל מקרה אין ספק שאם תמשיך מגמת ההתחרדות של העיר, זה יהיה סופה של ירושלים אחת ולתמיד. רק חרדים וערבים יחיו בה. העובדה כי ניר ברקת, מועמד השמאל לראשות עיריית ירושלים, מוביל כרגע בסקרים חודשיים לפני הבחירות, מעידה כי רוב תושבי ירושלים לא רוצים ראש עירייה חרדי (דרעי? פרוש?) שימשיך את מגמת ההתחרדות הזו של העיר.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר