מס' צפיות - 401
דירוג ממוצע -
זרקור על שדים באפילה
15 שנות הכנה קדחתניות עברו על מיטב מדעני האנושות בהכנה לניסוי הגדול בהיסטוריה האנושית. ולמרות שנות הבניה וההשקעה העצומה בפרויקט הגדול והיקר (6.4 ביליון יורו) בתולדות האנושות לא הושקע ולו שקל אחד על מנת להסביר לנו למה אנחנו בכלל צריכים את זה...
מאת: איל 10/09/08 (16:32)

בשנת 1831 נולד בסקוטלנד ג'ימס קלארק מקסוול, בבית הספר קראו לו דפטי (באנגלית = דפוק) ואולם הילדון גדל וכתב את הנוסחה שמסבירה את התנהגות החשמל והמגנטיות.  

 

לכאורה שאלות שכאלו אינן שוות השקעה ואולם תגליות אלו עומדות בבסיס המדע המודרני בכללו ואפשרו את המצאת הרדיו וטלביזיה ואפילו לאינשטין את הבסיס להגיע לתיאוריית היחסות שלו.

 

מקסוול ידידנו פתח בפני האנושות את הדלת ואנחנו כולנו עברנו בה ומלבד רכס הרים על הכוכב נוגה אין אף רחוב על שמו. בד"כ ההמצאות והתגליות העצומות האלו לא נחקרו על ידי אנשים שקיבלו מענקים מופקעים או השקעות עצומות אלא אנשים סהרורים שתוקצבו רק אם יכלו לבנות נשק או לייצר זהב או משהו בעל ערך כלכלי אחר.

 

ההשקעה הכלכלית שהושקעה בפרויקט מאיץ החלקיקים (הLHC) שהושק בז'נבה הינה הגדולה ביותר בכל הזמנים ואולם מעט מאוד הושקע במסגרת פרויקט זה בהסברה לנו ההדיוטות למה אנחנו צריכים את זה בכלל ומה זה ייתן לנו.

 

ובכן אם הינו שואלים את מקסוול סביר להניח שהוא לא היה יודע לומר לנו שהוא יאפשר לנו לשמוע רדיו ולראות טלביזיה ובטח שלא את תיאוריית היחסות, למעשה סביר להניח שהוא לא היה יכול להסביר לנו למה בכלל צריך לחקור את המגנטיות והחשמל הזה.

 

גם מדענינו אמנם לא יכולים להסביר לנו מהם התוצרים שנקבל מהשקעה של 6.4 ביליון יורו אבל הם כן יכולים להזים את התיאוריות האפלות של חורים שחורים, סוף העולם וקטסטרופות אחרות בצורה קלה ויזואלית וקלה להבנה כך שגם אנו ההדיוטות נבין זאת מעל לכל ספק וסיפורי הזוועות יעברו לצהובונים ולא לחדשות. הרי בכל זאת מדובר בטובי המדענים ובחריפים שבמוחות...

 

אז דחילקום תשקיעו קצת ותסבירו גם לנו שנוכל לחגוג גם בבקשה.

 

(תמונה: Juhanson, ויקיפדיה)

הכותב הוא דעתן (או פלספן עניין של בחירה:-) ולכן הינני כאן. דוגל בכלכלה סוציאלית הרבה יותר ומקווה שאוכל לשכנע גם אתכם

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר