מס' צפיות - 1762
דירוג ממוצע -
מלחמה בקווקז - רקע היסטורי ואינטרסים
מאת: י. פטיש 09/08/08 (20:53)

הקווקז שוב בוער: לפני ימים ספורים פרצה מלחמה בין גאורגיה לאוסטיה הדרומית. תוך יממה, הצטרפה רוסיה ללחימה. שתי יממות לאחר תחילת המלחמה כבר מתקבלים דיווחים על פעולות מלחמתיות מצד אבחזיה.

 

רקע היסטורי קצר:

 

גאורגיה היא מדינה קטנה יחסית בקווקז, שהיתה בעבר חלק מבריה"מ. בתוך גאורגיה התקיימו 3 אוטונומיות - אבחזיה, אוסטיה הדרומית ואדז'ריה. לאחר התפרקות בריה"מ, הפכה גאורגיה למדינה עצמאית - ומיד גלשה למלחמת אזרחים, בעיקר מול השני המיעוטים האתניים - האוסטים והאבחזים - שדרשו עצמאות ונהנו מחסות רוסית. האוטונומיה האדז'רית, יישות מלאכותית לחלוטין (תושביה גאורגים), הצליחה לשמר ממשל עצמי מבלי להיכנס למלחמת האזרחים.

 

במהלך המלחמה, גורשו מאות אלפי גאורגים משטח אבחזיה במטרה לשנות את המאזן הדמוגרפי בה (לפני המלחמה, האבחזים היו מיעוט בחבל האוטונומי שלהם). ההסדרים הזמניים שגאורגיה נאלצה לקבל עם סיום המלחמה ההיא הביאו לעצמאות דה-פקטו לשלושת החבלים.

 

לאחר מהפיכת  2003, החל הממשל החדש במדיניות לחיסול הבדלנות וחיזוק הצבא. הראשונה בתור היתה אדז'ריה. כבר ב- 2004 אולץ הנשיא המקומי לברוח לרוסיה וסמכויות מלאות חזרו לממשל המרכזי ללא יריה אחת. אך מה שהיה פשוט יחסית באוטונומיה מלאכותית שתושביה גאורגים בעצמם, ושאינה גובלת ברוסיה - קשה הרבה יותר בשני החבלים האחרים.

 

מיהם העמים המעורבים?

 

הגאורגים הם עם קווקזי נוצרי; האוסטים הם עם ממוצא פרסי, נוצרי ברובו; האבחזים הם עם קווקזי, מוסלמי ברובו.

שאיפתם של האוסטים לעצמאות קשורה ישירות לרצונם להפוך בהמשך לחלק מהפדרציה הרוסית. הסיבה לכך פשוטה: רוב העם האוסטי חי באוסטיה הצפונית - אוטונומיה במסגרת הפדרציה הרוסית. הגבול בין שתי האוטונומיות הוא הגבול הבינלאומי בין רוסיה לגאורגיה. רצונם של האוסטים לאיחוד הוא מובן, אבל מבחינת הגאורגים מדובר בשטח אסטרטגי שאסור שייפול לידי רוסיה.

 

גם שאיפתם של האבחזים לעצמאות טופחה ע"י רוסיה, החוששת מגאורגיה חזקה, יציבה ופרו-מערבית, במיוחד לאור צינור הנפט עוקף רוסיה העובר בה.

 

מה האינטרסים של הצדדים המעורבים במלחמה הנוכחית?

 

הצד הגאורגי תכנן מלחמת בזק להכנעת האוסטים, אולי במטרה להביא לכניעת האבחזים ללא קרב. התערבות מהירה של הצבא הרוסי היתה, כנראה, הפתעה קשה לממשל סאקשוילי. עכשיו, מטרת הגאורגים היא להביא להתערבות העולם המערבי לצידם כדי להוציא את רוסיה מהמלחמה ולהחזיר אותה לעניין גאורגי פנימי. הסיכוי לכך שואף לאפס.

 

הצד הרוסי מעוניין להחזיר את המצב לקדמותו ולהאשים את גאורגיה בתקופנות, ורצוי גם להפיל את הממשל הפרו-מערבי בה.

 

אז מה האינטרס הישראלי?

 

גאורגיה תחת סאקשוילי היא מדינה ידידותית ביותר ושוק טוב להשקעה וייצוא בטחוני. האינטרס שלנו הוא נצחון גאורגי מוחלט! מעבר לכך, ניתן לנצל את העימות בין רוסיה לגאורגיה כמנוף לחץ על רוסיה: רוסיה מספקת טכנולוגיה גרעינית לאיראן? ישראל תספק נשק כימי לגאורגיה. רוסיה מספקת טילים מתקדמים לסוריה? ישראל תספק טילי יריחו לגאורגיה. 

 

אין לנו הרבה זמן. לרוסיה צבא ענק, ולגאורגיה אין עומק אסטרטגי משמעותי. עלינו לספק נשק שיוכל להרתיע את הרוסים, ומהר. גם אם טביליסי לא תוכל לשלם עכשיו - זה לא משנה: ישלמו מאוחר יותר, בתשלומים, אולי בסחורות. האינטרס האסטרטגי לטווח ארוך חשוב יותר מרווח מיידי!

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה התקבלו 4 תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
1.
תודה.. סוף סוף אני מבין
לירן 10.08.08 (02:40)
2.
סוף סוף דופקים את הגרוזינים
פרח הסלע 10.08.08 (15:01)
3.
כנסו כולם
רמי 11.08.08 (16:08)
4.
הכל עניין של
אטר 16.11.09 (19:02)