מס' צפיות - 555
דירוג ממוצע -
לישראל אין מענה לנשק הטילים והחטיפות
מאת: רפי גליק 19/07/08 (01:09)

חילופי השבויים הבאים יהיו קשים וממושכים. בניגוד לדברי שר הביטחון השבוע בהלוויותיהם של גולדווסר ורגב ז"ל, ישראל לא תוכל לעשות את כל מה שאפשר לשחרור השבויים.

 

הפיכתו של של סאמיר קונטאר, טרוריסט שפל, חבר אירגון קומוניסטי לשעבר ודרוזי במוצאו לגיבור ערבי, מראה כאלף עדים על כשלוננו במערכה המוכתבת על ידי האיראנים ומבוצעת על ידי בעלי בריתה בסוריה, בלבנון ובעזה.

 

שחרור 450 "קונטארים" תמורת שבויים ישראליים נוספים, יכול להפוך את החמאס לשליט יחידי ברשות הפלסטינאית ולאשש את האסטרטגיה האיראנית באזורנו. חילופי השבויים שהתרחשו השבוע חיבים ללמד אותנו על הבאות. מדיניות ואסטרטגיה של מדינה אינם מוכתבים על ידי שבוי זה או אחר.

 

מלחמת לבנון 2006 נתנה לנו שתי עונות תיירות שקטות בגליל ותמורתם קיבל נסארללה 40 אלף טילים, 20 אלף לכל עונת תיירות, והפך לגיבורם של כל ערביי האיזור ולגורם לגיטימי במערכת השלטונית של לבנון.

 

מדיניות הדופליקציה של יד האוחזת בשלטון ויד האוחזת בטרור, שהנהיג יאסר ערפאת, הפכה למדיניות מקובלת על העולם ביחסו לחיזבאללה בלבנון ולחמאס ברצועת עזה. גם אסד תומך הטרור זוכה לכבוד מלכים בצרפת ולחיזור נמרץ מצד ראש ממשלתנו.

 

האיראנים הצליחו כנראה למקד אותנו בגרעין ואילו אסד יכול לשטות בנו במדיניות השלום שלו. כל אלו הם הסוואה אפשרית לאסטרטגיית הטילים והחטיפות שמאימת עלינו, ללא תשובה הולמת ואפקטיבית.

 

כשהחמאס מפחיד אותנו עם כל צינור שיורה, החיזבאלל מאיים על כל נקודה בגליל ובשרון, הסורים והאירנים ממקדים את טיליהם למרכזי האוכלוסיה, וכל תייר ישראלי הוא מטרה לחטיפה, הופך מצבה האסטרטגי של ישראל לרע מיום ליום.

 

הפרדוקס הטכנולוגי של מלחמת הטילים קובע כי : בידי האויב נמצאת טכנולוגיה פשוטה ולא מדויקת שגובה מחיר גבוהה בחיי אדם, גורמת נזקים כלכליים כבדים והשפעתה המצטברת מכרעת.

 

ואילו בידינו יש טכנולוגיה מדויקת, המביאה לפחות נפגעים ובהכרח היא פחות משפיעה.

 

בעוד שאויבינו אינם כפופים לחוקים הבינלאומיים ומפעילים טכלוגיה פשוטה והרסנית, אנחנו מוגבלים עלידי המשפט הבינלאומי, בגלל יכולת הדיוק של הטכנולוגיה שברשותנו. התוצאה, כושר ההרתעה שלנו שואף לאפס, עד כדי העדר מדיניות תגובה אפקטיבית.

 

אין דבר מסוכן יותר לעתידה של מדינת ישראל מהעדר מדיניות תגובה אפקטיבית לאסטרטגיית הטילים והחטיפות של האיראנים ובעלי בריתם .

 

על ראשי המדינה ומפקדי צה"ל לגבש מיד מדיניות תגובה אפקטיבית לאסטרטגיית הטילים והחטיפות המאימת עלינו. חובה עלינו להידבר מיד עם בעלי בריתנו ובראשם ארה"ב וצרפת על מדיניות תגובה אפקטיבית, שתגרום לצד המאיים אבידות כבדות גם בסקטור האזרחי וסנקציות כלכליות קשות מנשוא.

 

המצב בו האויב יכול לגבש אסטרטגיה המבוססת על ידיעה של גבולות התגובה שלנו, בעוד אנחנו מגבשים אסטרטגיה בתנאי אי וודאות מוחלטת, היא מסוכנת ויכולה להביא אותנו פעם נוספת לכשלון דוגמת מלחמת לבנון 2006.

 

רק הבנה בין לאומית לשינוי הפרדוקס הטכנולוגי משפטי בו אנו נמצאים, תציל אותנו מהתפשטות האיום של ציר הרשע. החיזבאללה עדיין לא ביסס את מעמדו בלבנון, בעזה שמורות הטבע רק בבניה, הסורים עדיין מתלבטים והאיראנים עדיין ללא נשק גרעיני. הזמן פועל לרעתנו. אזרחי ישראל ראויים לממשלה שתתן מענהלאיומים האסטרטגיים.

 

לבלוג של רפי גליק

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר