מס' צפיות - 828
דירוג ממוצע -
פגישה, חצי פגישה
אולמרט התקרב לאסד - אך זה ניסה בכל מחיר להתרחק. אם היוזמה היא בצד של ישראל ונשיא סוריה לא באמת רוצה שלום - מה טיבו של שלום כזה?
מאת: מיכה אקדמן 14/07/08 (18:32)

ב-17 באפריל 1946 זכתה מדינת סוריה בעצמאות מידי השלטונות הצרפתיים. למרות הזכייה בעצמאותה, סוריה הייתה אי של אי יציבות במזרח התיכון. שטחה אומנם כלל בזמנו את רמת הגולן, אך במלחמת ששת הימים כבשה ישראל את שטח זה. 21 שנות ריבונות סורית באזור נתחלפו עד עתה ב-41 שנות פיתוח ושגשוג ישראלי.

 

בשנות שלטון חאפז אל אסד כנשיאה של סוריה, הוא לא שכח את רמת הגולן. השאיפה הזאת לא התיישבה בקנה אחד עם סלידתו מרצון בשלום עם מדינת ישראל. בשנת 2000, אחרי כמעט שלושים שנות כהונה, חלה תפנית כאשר בשאר, בנו של חאפז, עמד לרשת אותו. חאפז הודיע כי יסכים, בעזרת הסכם שלום, לקבל את רמת הגולן. היעד שהציב חאפז היה רמת הגולן ואם יתקיים שלום, שיגביל את ישראל מבחינה צבאית - הישג כפול.

 

באשר, בנו של חאפז שירש אותו לא טען זאת בגלוי תחילה אולם ביקש בכל רצון להשיג את רמת הגולן. הוא בעצמו הבין שמבחינה צבאית כוחה של ישראל טוב משל כוחה של סוריה ולכן הציע לפתוח במגעים לכינון שלום בין המדינות. רק תנאי אחד היה בהסכם - רמת הגולן. אסד הבו עד היום הזה מנסה לשמור על איפוק, כאילו הוא רוצה לומר: "אני לא רוצה איתכם שלום אבל אני רוצה שתתחפפו מהשטח שלי ואם זו הדרך אין ברירה".

 

מן הצד השני, סוריה משחקת תפקיד חשוב במזרח התיכון כמי שמייצרת חומרי לחימה ומעבירה אותם לחיזבאללה. כך למעשה אסד מנסה לפסוח על שני הסעיפים - גם להילחם בישראל וגם ולהגיע לרגיעה עם ישראל. סוריה אף משתפת פעולה באופן תדיר עם איראן ומסייעת לה להעביר דרך שטחה נשק לדרום לבנון (כאילו שבאמת שלא ידענו).

 

אם כל מה שאסד רוצה בשלום הזה הוא רמת הגולן הוא יכול לרצות עד מחר. שלום זה גם ענין מהותי ולא רק פורמאלי. תהייה החזרת שטחים בכל הסכם לצערנו - אך בהסכם כל מדינה צריכה לתת משהו. הנה ישראל גם תתחייב לא לתקוף את סוריה וגם תתחייב להחזרה של שטחים. מה סוריה תיתן לישראל בתמורה. האמת? כלום.

 

בפגישה אמש אולמרט התקרב לאסד - אך זה ניסה בכל מאודו להתרחק ממנו. היוזמה היא כמובן בצד של ישראל וכבר ניתן להבין שנשיא סוריה לא באמת שש להשיג שלום. תגידו לי אתם - מה טוב בשלום כזה?

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר