מס' צפיות - 533
דירוג ממוצע -
אין מים, שתו מי ים..
בזמן שכולם עסוקים בין פרשות פוליטיות לבין סכנות גרעיניות ועליות מחירי הנפט, מאגרי המים של ישראל ההולכים ונאלמים. מצב כל כך רע, שהוא חמור מרמת המדידה בשנת 1932 (כאשר התחילו למדוד את מפלס הכנרת).
מאת: מריאן קפלון 08/07/08 (12:55)

שנים שמדברים על זה בכל הזדמנות אפשרית, אך אדם לא קם לעשות מעשה. משרד אחד זורק אשמה על משרד אחר, וכולם יחד מדרדרים את המדינה אל התהום. גם השנה לא שונה המצב, פרט לכותרת "ישראל עוברת מאדום לשחור". זאת הסיבה שהבוקר כינס מנכ"ל רשות המים, פרופסור אורי שני מסיבת עיתונאים בה דיווח על פרטי תוכנית החירום להתמודדות עם המשבר החריף במשק המים בישראל. שני אמר כי שלושת המקורות האסטרטגים של ישראל, הכנרת, אקוויפר ההר ואקוויפר החוף, ריקים וצפויים להגיע לקווים השחורים, מושג חדש שהוטבע במסע הפרסום, לקראת סוף הקיץ.

 

לפי דבריו של הפרופסור שני, הקו השחור הינו הגדרה חדשה למפלס המים שממנו אסור לכנרת להגיע ואם אכן ירד מפלס הכנרת מתחת לקו השחור מדובר יהיה בנזק בלתי הפיך לאגם. הכנרת נמצאת כיום שבעה סנטימטרים מעל הקו השחור, והשנה האחרונה הייתה שנה שחונה במיוחד, והיא זו שהביאה להידרדרות המהירה במצב משק המים.

 

אז מה הולכת לעשות רשות המים, פרט לדיבורים?

 

תוכנית החירום כוללת ביצוע קידוחי חירום להפקה מיידית של מים על חשבון מים שמיועדים לשימוש אחרי שנת 2010..  ומי ישלם על ה"הלוואת המים" שלמעשה, מים שאלה היו אמורים לעמוד לרשות מדינת ישראל בעתיד. במקביל מקווה פרופסור שני, שיתחילו בהתפלה מאסיבית של מים(דבר שנידחה פעמים רבות, עקב מחירו הגבוה). תוכנית חרום כוללת גם פרסומת לעידוד חיסכון בצריכת המים, הכפלת מחירי המים לגינון. במידה והדבר לא יעצור את הביזבוז, תיאסר בעתיד השקייה של דשא בגנים ציבוריים ופרטיים. בנוסף החרפה של פיקוח על צריכת המים ושינוי בחקיקה על מנת להגביר את האכיפה והענישה כנגד "מבזבזי מים".יתחדש טיפול והשמשה של בארות מים שזוהמו.

 

"אם המהלך לא יביא לצמצום צריכת המים, נהפוך בצער רב את ישראל מירוקה לצהובה", הדגיש פרופסור אורי שני מנכ"ל רשות המים.

הכותב הוא מהנדס תוכנה בעל תואר במנהל עסקים. מנהל טכני למכירות ,רכש ולוגיסטיקה. מגשר ומאמן חברתי עסקי ופעיל לקידום החינוך והבריאות

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר