מס' צפיות - 428
דירוג ממוצע -
מוסר השילומים 2
בעקבות ההתפתחות החדשה בפיצוי ניצולי השואה בית המשפט לא יכל לעשות אחרת במגבלות החוק אליו הוא כפוף ועל פי כן אין לי זכות לבוא בטענות להחלטתו, אך אל מגבלות החוק עצמן ואל המחוקק צריך לבוא בטענות וכמובן לוועידת השילומים ולגוף אשר נתן לה את המנדט לטפל ולעשוק את הניצולים.
מאת: zvidoc 02/06/08 (08:11)

כבר יצא לי לכתוב בנושא ביום השואה והיום, מאחר ויש "התפתחות חדשה" אני מעלה דברים מחדש. בית המשפט נתן צדק לעמותת "ילדי המלחמה" וקבע כי וועידת התביעות  תשלם ל-1,365 תובעים פיצוי בסך 14,500₪ !!!!  וכ-550 תובעים נפסק כי תביעתם נדחית עקב התיישנות !! רחמנא לצילן.

 

אני מתאר לי כי בית המשפט לא יכל לעשות אחרת במגבלות החוק אליו הוא כפוף ועל פי כן אין לי זכות לבוא בטענות להחלטתו, אך אל מגבלות החוק עצמן ואל המחוקק צריך לבוא בטענות וכמובן לוועידת השילומים ולגוף אשר נתן לה את המנדט לטפל ולעשוק את הניצולים.

 

זהו כתם אפל, אשר רק האדישות המצויה נותנת לו להתקיים, הן במדינת ישראל והן בארה"ב אשר שם משום מה נמצא מרכז העצבים של "וועידת התביעות" ובידיים נלוזות.

 

כמו כן , סכום הפיצוי אשר נקבע ואולי הוא זה אשר ניתבע, מעורר גיחוך ופלצות מול הצרכים המינימאליים של אדם רגיל החי בישראל: אפילו לא שלש משכורות ממוצעות! 

 

ומה זאת אומרת התיישנות, מדוע יש בכלל סעיף כזה בכללים אשר נקבעו לנתינת פיצוי, גם ממשלת צרפת[*] רוקדת היום על סעיפי התיישנות ואם לנו מותר מדוע לצרפת יהיה אסור?

 

גורל ניצולי השואה הוא בסיס לשימוש ציני בכל הקשור בהם ואוי לאותו ניצול אשר לא צלחה דרכו ונשאר גלמוד, עני וחסר הגנה. כל זה מצטרף להמון מעשי עוולה אשר קשה לבר דעת להבין כיצד במדינה של פליטי שואה וארצות ערב, מרשים לעצמם האחים הגדולים לבצע.

 

נכון. בטחונה השוטף של מדינת ישראל חשוב יותר, גם החינוך חשוב יותר , אך מה ילמדו הצעירים כדוגמא כאשר האחראים לטיפול בניצולי שואה, עולים מארצות מצוקה ועוד חלשים, לא עושים את מלאכתם ואפילו מגדילים עשות רע בהתנהגות קלוקלת כלפי אותה אוכלוסיה. אלו מעשים אשר ירשמו בדפי ההיסטוריה ולא-דווקא בספרות ללימוד אצלנו..

 

ורק מילה קטנה בהקשר: יוסף טומי לפיד עזב אותנו, אהבונו יותר או פחות , אך אין ספק כי היה איש משכמו ומעלה וייחודו היה לומר את דבריו, לעיתים בצורה בוטה, עם מבט ישיר לעיניים. ניחומים למשפחתו.

 

טומי לפיד

 


[*] נשיא צרפת לשעבר, היה הראשון להכיר באחריותה של צרפת למעשים אשר נעשו כנגד יהודי צרפת ופליטים מארצות אחרות אשר שהו על אדמת צרפת בזמן המלחמה. בעקבות הצהרותיו נפתחו מוזאונים ונקודות יזכור ובאותה מידה הוגשו מספר תביעות פרטניות ויצוגייות כנד ממשלת צרפת וחברת הרכבות הלאומית. חלק גדול מתביעות אלו נידחו בגין" התיישנות".. צרפת בכל היא המדינה השנייה בכמות חסידי אומות עולם וגם זה אין לשכוח.

 

(תמונה ראשית: David Shankbone, ויקיפדיה העברית)

הכותב הוא דור שני לשואה , בן למשכילים אקדמאים, מכונאי בדימוס, מדריך יישומיי-מחשב בפועל. אוהב מוסיקה קלאסית, ברוק רנסאנס ומודרנית. קורא-תולעי בשלש שפות ובעל דעות שמאל מתון - http://forum.kan-naim.co.il/viewforu

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר