מס' צפיות - 367
דירוג ממוצע -
אנרגיה ירוקה לחיסכון אנרגטי וכלכלי
מאת: eg 24/08/21 (21:54)

העולם הולך ומתחמם והטענה הנפוצה היא שמדובר במעשה ידי אדם ולאו דווקא בגלל תהליכים טבעיים של כדור הארץ. בכל מקרה, ברור שאנחנו מנצלים לא נכון את משאבי כדור הארץ כדי להפיק אנרגיה לצרכים ביתיים ועסקיים והגיע הזמן ללמוד להוסיף עוד שיטות של אנרגיה ירוקה ואנרגיה נקייה כדי לשפר את תנאי החיים בעולם.

מהי אנרגיה ירוקה?

אנרגיה מפיקים ממקורות שונים כשהנפוצים בהם הם מקורות פוסיליים, כלומר דלק מאובנים, שנוצרו כתוצאה מהצטברות בעלי חיים במעבה האדמה במיליוני שנים. התוצאה היא פחם, נפט וגז שאותם גילינו זה מכבר ואנחנו מנצלים כדי להפיק אנרגיה לצרכים השונים בבית ובתעשייה. הבעיה היא שדלקים אלה פולטים הרבה פחמן שנחשב למזהם ולתורם לאפקט החממה. כלומר, גזים שנכלאים בין האדמה לבין שכבת האוזון, פוגעים בה וגם מגבירים את הטמפרטורות על פני האדמה. כך שאנרגיה ירוקה היא שימוש במקורות שאינם פולטים פחמן או פולטים מעט מאוד פחמן על מנת לשמור על כדור הארץ והסביבה. לקטגוריה זו אנחנו משייכים את האנרגיה הסולארית, אנרגיית הרוח והאנרגיה ההידרואלקטרית וכל מקור אחר שיזמים שונים ממציאים על מנת לנצל את משאבי הסביבה כדי לעבוד בצורה חסכונית שמנצלת פחות דלק וחשמל. מקורות אנרגיה ירוקה נקראים לפעמים גם מתחדשים משום שהם לא פוגעים בכדור הארץ אלא מצליחים להתחדש כל הזמן, כמו השמש והרוח והמים שזורמים בנהרות ומתאימים לכך.

כיצד היא הולכת ותופסת תאוצה באזורינו?

בישראל משתמשים בכמה שיטות של אנרגיה ירוקה כשהמובילה שבהן היא השמש לצרכים ביתיים, אם אלה דודי השמש הוותיקים ואם אלה קולטים נוספים ותחנות כוח זעירות ביתיות שמייצרות מעט חשמל ואף מוכרות אותו בחזרה לחברת החשמל. חוות סולאריות מוקמות בישראל אולם ייקח זמן רב עד שהן יוכלו להחליף את תחנות הכוח של חברת חשמל ולהפיק חשמל ממקורות ירוקים מספקים. אנחנו מכירים גם תכניות שונות להקמת חוות רוח בישראל אם כי הן מוגבלות משום שאין כאן מספיק רוח שמתאימה לכך. שיטות נוספות מומצאות בכל יום על מנת ליצור מנועים שלא יופעלו בצריכת חשמל רגילה אלא ינצלו את הסביבה כמו משאבות חום או שיטות אחרות שינצלו משאבים אחרים כדי להפיק אנרגיה זולה וחסכונית מבלי לפלוט יותר מדי פחמן. באופן יחסי, גם גז נחשב מעט ירוק משום שלמרות פליטת הפחמן שלו שהיא נמוכה יותר מנפט הוא עדיין לא פולט פחם ופיח כמו שפולטות תחנות כוח שעובדות על פחם. כך שהדעות חלוקות בנוגע אליו.

איך ניתן להשתמש באנרגיה ירוקה לצרכים פרטיים ועסקיים

התנהלות ירוקה של עסקים לא חייבת להיות רק בענייני אנרגיה אלא בכלל, בשל התוצרים הרבים של פסולת שהם מייצרים. נוסף על כך, אנרגיה ירוקה היא השאיפה של חברות רבות במשק להשתמש כמה שיותר במקורות מתחדשים כדי להציל את כדור הארץ ולטפל במשבר האקלים. במקומות שהם יש להסיק או למזג ולקרר מקומות כאלה מנסים לעבוד עם פתרונות שאינם צורכים הרבה חשמל כמו משאבות חום וכמו מזגנים חכמים שעובדים בשיטות חסכוניות יותר או מקררים שונים שאינם פולטים את הגזים המזהמים שפוגעים בשכבת האוזון. כמו כן, אפשר גם לראות שיטות מחזור שונות של פסולת כדי לחסוך בהוצאות של הובלת פסולת והטמנתה והתוצאות הקשות שהיא גורמת לכדור הארץ.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר