מס' צפיות - 1467
דירוג ממוצע -
הפיכה שקטה
מאת: אלברט שבות 27/11/19 (00:11)

                                                            -           -           -

ישנו מצב אחד בחיים שהאדם נתקל בו עומד בפניו מופתע חסר אונים ולרוב מביא לקריסתו. מצב כזה לדוגמא קורה תדירות בגיל ארבעים כאשר מסיבה אקראית נשלחת בהוראת הרופא לבדיקות דם, והנה אתה עומד עם פה פעור מול טופס מעבדה צבוע רובו באדום ומצביע על תמונה עגומה. לראשונה מוצא את עצמך מתמודד עם ערכים תיאורטיים שפעם שמעת עליהם אך מעולם לא חשבת עליהם בגוף ראשון. מי חשב על כולסטרול וטריגליצרידים ועל סכנה ממשית של התקף לב ומסירת המפתחות... לי זה לא יקרה ולי קרה. באבו אבוה קרה. כולנו מתגוננים כי זה קרה לי בהפתעה גמורה אך האמת הפוכה: זה קרה בהדרגתיות משעממת עם אותות וסימנים בדרך, מהם התעלמנו במצח נחושה וביכּרנו עליהם את העוגיה והפיצוחים לאחר ארוחה דשנה, שנים על-גבי שנים.

 

כך ממש נחתה עלינו מהפכת האליטה השמאלנית שלקחה מידינו את השלטון אשכרה בהפתעה גמורה, אך האמת הפוכה: זה קרה בהדרגה צעד אחר צעד. זה קרה אפילו בתהליך משעמם ואיטי עד שלפתע קמנו בוקר אחד והנה מפתחות הבסטה לא בידינו כי אם בידי צבא קטן ויעיל של פקידים שדלקו אחר המשימה בתהליך ארוך ומייגע. זה לא קרה בהֶחבה, זה קרה בשידור חי ללא קרב, ללא התנגדות ללא ירייה אחת. המהלך הסופי של טקס מסירת המפתחות הוצג בפנינו בדרך הברירה הטבעית וכמוטציה ספונטנית של אבולוציה חברתית.

 

עשרים שנה, נאמר, נתניהו הנהנתן נהנה עם משפחתו ואנשיו ממנעמי השלטון, והנה בבת עינו הליכוד מתפרק והיו"ר נותן השלמונים נגרר לאחר כבוד וכאחרון הפושעים לספסל הנאשמים; סופו של מושחת. באופן הזה, נאמר לאחרונה, בא על סופו פרק קשה ועצוב בהיסטוריה הישראלית. ובמקרה ממש במקרה, קמה לה בישראל תנועה פוליטית גדולה ועצומה- ממש בזמן הנכון ובמקום הנכון לקבל לידה בפרק האפל הזה את מפתחות השלטון שנשמטו מידי תנועת הליכוד והיו"ר שלה; שוּף בעיניך את חוכמת ההיסטוריה. ואם לא די בנס ההיסטורי הגלוי, ושוב במקרה ממש במקרה התאגדה לה קבוצה אנושית אחת תחת דגלה של תנועה פוליטית קיימת, שמה לה למטרה להתנגד לכל סממן דתי יהודי ולפורר את הברית ההיסטורית של התנועות החרדיות עם הליכוד המתפורר מאליו. שוּף שוב את חוכמת ההיסטוריה! זהו נוסח הפרוטוקול של קובץ המאורעות הטרגי שנמסר לאחרונה לעם ישראל באמצעות התקשורת, זו שפִּרשנה לנו יום יום את פשר מסירת המפתחות והשתלשלות הדברים.

 

באופן הזה הגיחה אלינו מהפכת האליטה השמאלנית והשמיטה בהפתעה גמורה את הקרקע מתחת רגלינו. ועל-אף זאת האמת תיאמר: זה לא בא בהפתעה כי אם בהדרגתיות נדבך על גבי נדבך. פעם הייתי בדעה כי אין המדובר בתוכנית מוכנה מראש שנרקמה על-ידי האליטה השמאלנית, וכאילו קיים מועדון סודי שמעת לעת חברי האליטה נפגשים בו ורוקמים את התוכניות. דעתי הייתה שאנו מבחינים בתוצאה הספונטנית של סך-כל העשייה של קבוצת אליטה-שמאלנית-הומוגנית הפרושה על-פני מוקדים שונים ו'נכונים' במוסדות המדינה. היום דעתי השתנתה ואני מבין כי התוכנית האופרטיבית של תלישת מפתחות השלטון מידי השלטון מוכנה הייתה מראש וערוכה לפרטי פרטים.

 

לדוגמה, הבחירות הראשונות השנה שהתקיימו באפריל לכנסת ה- 21, ומעשה אישי שהיה כך היה. כידוע בכנסת ה- 21 היה חסר לגוש הימין מנדט אחד בשביל להרכיב את הממשלה. קואליצית הליכוד מנתה 60 מנדטים, ללא ליברמן שהתחיל אז את המרד שלו בתואנה כי חוק הגיוס לא עודכן כפי שהובטח. התשועה יכלה לבוא ממפלגת 'הימין החדש' של שקד ובנט שקיבלו 138,598 קולות והיו חסרים להם רק 1,454 קולות בשביל להיכנס לכנסת עם 4 מנדטים ולשנות את המפה הפוליטית מקצה לקצה. יכלה להיות לנו היום ממשלה ושתי מערכות בחירות היו נחסכות מאיתנו מעבר לפלונטר הפוליטי שנקלעה אליו ישראל שאף הוא היה נחסך. אולם מתמטיקה זה מתמטיקה וחוק הוא חוק, אין מה לעשות.

 

מספר ימים לאחר הבחירות ובעודי סורק את המאמרים השונים ברשת, נתקלתי בגודש מאמרים המספרים על זיופי בחירות שנתגלעו בקלפיות השונות. במאמר מוסגר אציין כי תופעת הזיופים היא תופעה שכיחה שחוזרת על עצמה בכל מערכת בחירות וגם על הבחירות באפריל לא פסחה. התקשורת דיווחה על זיופים בקנה מידה גדולים במגזר הערבי במיוחד, והראיות הצביעו על שיעורי הצבעה חריגים, הצבעות כפולות ומכופלת של בוחרים וספירת קולות בוחרים שבכלל לא הגיעו לקלפי. עוד דווח כי יו"ר ועדת הבחירות, השופט מלצר, עמד מקרוב על תופעת הזיופים, קיבל לידיו את התלונות השונות והצהיר "רוב ההתרחשויות והדיווחים מצדיקים פתיחה של חקירות פליליות". הוא אף פנה למשטרה וליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לחקור את התלונות: "ראוי כי המשטרה תרכז את החומרים הנוגעים בדבר ובהנחיית גורמי הפרקליטות תבחן זאת".

 

ותוך כדי קריאת הידיעות עיניי נפלו על דיווח מסוים ולמעשה מדובר במשפט קצר ותמים על פניו: "עוד ביקש מלצר כי מחליפו יעודכן בממצאי החקירה עד שלושה חודשים ממועד פתיחתה". מהדיווח הזה הבנתי כי יו"ר ועדת הבחירות הרשמי מלווה את הבחירות עד לספירת קולות 'האמת' והצגת תוצאות הבחירות הסופיות בפני הציבור. מכאן והלאה ממנים לו מחליף שיטפל בדברים השונים והזעומים שעוד נותרו תלויים מתקופת הבחירות ויש ללוות אותם ולדווח על תוצאותיהם, כדוגמת הזיופים העומדים ותלויים בחקירה המשטרתית.        

 

הדיווח הזה הדהים אותי. והלא התזוזה הכי קטנה בספירת הקולות בכוחה לשנות את תוצאות הבחירות הכלליות ולהכניס לכנסת את הימין החדש שחסרים לו 1,454 קולות לא יותר, מה עוד ותלונות על זיופים התקבלו לרוב במגזר הערבי היכן רע"מ למשל קיבלה 143,666 קולות וזכתה ב- 4 מנדטים; פסילת רע"מ או חלק מהקלפיות שהצביעו עבורה ביכולתן לשנות את התמונה בשלמותה. ויתכן גם כי לפי תוצאות החקירה שום קלפי ושום רע"מ לא תיפסל, אבל מהיכן הידע המוקדם של מלצר מה יהיו תוצאות החקירה המשטרתית?

 

למעשה מלצר ניבא את תוצאות החקירה מראש והבטיח כי לא ישנּו במאומה מהתוצאות הכלליות, והלא שוב הכל עמד על חודו של קול! ואמנם בכל מערכות הבחירות בעבר היו זיופים ותמיד נפתחו חקירות פליליות שאיש לא יזכור כי לא היו אמורות לשנות במאומה מהתוצאות הסופיות שיקבעו את חלוקת המנדטים, אולם ובניגוד לעבר, גם עשרות קולות הפעם עשויים להסיט את התוצאה הסופית לכאן או לכאן ולקבוע את מהות המפה הפוליטית העומדת ותלויה על חודו של קול. הכיצד אפוא יו"ר ועדת הבחירות הממונה מטעם הבוחר על טוהר הבחירות אישר את קולות 'האמת' והציג אותן בפני הציבור לפני קבלת תוצאות החקירה המשטרית? הכיצד נקודה כה ברורה זו לא הדליקה נורה אדומה בפני היועץ המשפטי לממשלה או בפני מ"מ המפכ"ל כאשר כל אחד מתוקף תפקידו היה עם מלצר בסוד העניינים?

 

את השאלה כבדת המשקל זו ארזתי במאמר ולמעשה על-גבו נוסחה זעקה של שאילתא דחופה ובהולה ששלחתי במייל למבקר המדינה ולנציב קבילות הציבור, ואף לא אחד מהם טרח ולו לאשר את קבלת המייל. אזרתי אומץ ושלחתי גם ליו"ר ועדת הבחירות בכבודו ובעצמו והאמת לא ציפיתי לתשובה, אך להפתעתי דווקא האחרון ענה לי באמצעות רכזת פניות הציבור של בית המשפט העליון, בשמו של השופט מלצר המשנה של נשיאת העליון. בתשובה הקצרה שצילומה מצורף, לא התייחס מלצר ולו במילה לשאילתא הדחופה כי אם ניצל את ההזדמנות לאיים כי "יש בנידון ובנטען משום הוצאת לשון הרע", ואם אפרסם את השאילתא שבגוף המאמר אני חשוף לתביעת לשון הרע. לכל הדעות זה איום כבד-משקל ורציני להתמקם בעמדת המשיב לתביעת שופט העליון חנן מלצר.

 

אולם לא את השאילתא הכבדה באתי לבאר גם לא את האיום שקיבלתי, באתי לפרשן כאן את עצם התשובה של שופט עליון מכהן, משנה לנשיאת העליון, יו"ר ועדת הכנסת. מאמר ארוך שלחתי לו מעל אלף מילים. המאמר נשלח דרך הדוא"ל לא דרך עו"ד ופנייה, הוא לא מחויב לענות ולבטח לא לעיין במאמר של אלברט שבות. ניחא אילו הייתי שמעון שיפר, יונית לוי. ניחא אילו מצא עניין בשאילתא כבדת המשקל ומצא לנכון להתייחס אליה בין לכאן או לכאן. אבל שופט ומשנה לעליון, לטרוח ולעיין באלף מילים? של אלברט שבות, לטרוח ולאיים עליו לבל יפרסם את מאמרו ברבים שמא יעמוד לתביעת לשון הרע?

 

הסיטואציה היחידה בה מתמזגים כל התנאים גם יחד של שופט ומשנה לעליון, טורח ומעיין באלף מילים, של אלברט שבות, טורח לאיים עליו לבל יפרסם את המאמר ברבים שמא יעמוד לתביעת לשון הרע- זה כאשר אותם התנאים הם חלק מאסטרטגיה כוללת בה סוכם על סיכול כל סיכוי לניצחון הימין. הסיכול בפועל נעשה והימין החדש נבלם אבל יש לתחזק את הסיכול הזה ולהבטיח את המשך עמידתו בכל תנאי ומצב גם אם זבוב כאלברט שבות יאיים עליו. לטרוח ולהתייחס לכל איום ואיום גם לשולי ביותר ולהורידו מעל סדר היום בעודו באיבו.

 

האסטרטגיה שסוכם עליה מראש היא לחדור מכל פרצה אפשרית ולנצלה לסיכול ניצחון הימין. הפרצה היא 1,454 קולות שהיו חסרים לימין החדש, שימשיכו להיות חסרים, זה ניצול הפרצה. היה ותימצא פרצה כזו, הטקטיקה היא לעמוד על המשמר ולהגן עליה מכל איום גם הקטן ביותר גם מהזבוב בחדר, גם מאלברט שבות. מכאן היגעתי למסקנה כי התוכנית האופרטיבית של תלישת מפתחות השלטון מידי השלטון הלגיטימי הייתה מזומנת מראש וערוכה לפרטי פרטים. ישיבות הערכות לוגיסטיקה משאבים והחלטות.

 

משער כי הקמת כחול לבן וגיוס ליברמן לסיפת התוכנית היו הצלילים האחרונים בסימפונית האם. ההתנגדות המוחלטת להצבת מצלמות בקלפי היא מרכיב אחד ממרכיבי האסטרטגיה; אחד מיני רבים. הגשת כתב האישום נגד ראש הממשלה היא עוד רכיב יסודי מאסטרטגית האם. כל תיק, כל תמליל, כל חשד וראיה שעמלו עליהם, גיבו אותם, פיתחו אותם, העצימו אותם, כל אחד מאלה הוא רכיב מרכיבי האסטרטגיה. אני משער כי הישיבה הראשונה להתוויית האסטרטגיה והתוכנית האופרטיבית הנגזרת ממנה התקיימה אי שם בשנות התשעים כאשר נתניהו דרך כוכבו בימין וסומן כאיום על האליטה השמאלנית וכמוקש שיש להסירו. אז החלו בהתוויית האסטרטגיה שגובתה בתוכנית כוללת ובאה על סיומה, כך הוגיה מקווים, בימים האלה.    

      

הכותב הוא יהודי המתגורר כיום בפנמה. נולד בחלאב-סוריה, ממנה עלה לישראל בשנת 1980; בן 19 היה. חי בארץ כ-10 שנים במהלכן עשה שרות חובה ועבד כקופאי בבל"ל. לעיתים הוא נוטל עט, מתחבר אל עצמו ומעלה את חוויותי

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר