מס' צפיות - 2015
דירוג ממוצע -
התחממות כדור הארץ: הסבר בסיסי
לאף אחד בכלל לא היה אכפת מהתחממות כדור הארץ, אלמלא היא הפכה לנושא השנוי במחלוקת פוליטית חריפה בין הימין לשמאל. מאז ימי גלילאו לא היה תחום מדעי שהיה שנוי במחלוקת פוליטית כה עזה, ואין תחום מדעי שהושחת בצורה כזאת על ידי הפוליטיקה כמו תחום מדעי האקלים.
מאת: אהוד פרלסמן 12/03/19 (12:31)

1. הטמפרטורה הממוצעת על פני כדור הארץ עלתה במאה השנים האחרונות בערך במעלה אחת.

.

2. העליה הופיעה בשתי תקופות: בתקופה הראשונה, 1945-1916, עלתה הטמפרטורה בארבע עשיריות המעלה, ובתקופה השנייה, 2018-1976, עלתה הטמפרטורה בשש עשיריות המעלה. בין שתי תקופות ההתחממות האלה היתה תקופת יציבות שנמשכה שלושים שנה: 1975-1946.

.

3. בד בבד עם העלייה בטמפרטורה היתה עלייה בריכוז הפחמן הדו-חמצני באויר, כשידוע שהפחמן הדו-חמצני באויר יוצר אפקט הדומה לזה של חממה, כלומר, נותן לקרני השמש לעבור דרכו למטה, אך לא נותן לקרניים המוחזרות מהאדמה או מהים לעבור למעלה, וכך מונע פליטת חום לחלל החיצון, וגורם לכך שיהיה יותר חם על פני כדור הארץ.

.

4. על פי השערה רווחת הנקראת השערת גז החממה, ההתחממות קרתה בגלל(!) עליית ריכוז הפחמן הדו-חמצני באויר.

.

5. אלא שהשערת גז החממה איננה מסבירה את תקופת היציבות בת שלושים השנה שהיתה בין שתי תקופות ההתחממות:

בתקופת ההתחממות הראשונה, 1945-1916, עלה ריכוז הפחמן הדו-חמצני באויר ב-11 חלקי מיליון, בתקופת היציבות 1975-1946 עלה הריכוז ב-15 חלקי מיליון, ואילו בתקופת ההתחממות השניה, 2018-1976, חלה עלייה חדה בהרבה בריכוז, והוא עלה ב-70 חלקי מיליון.

.

ברור אפוא שרק את ההתחממות שהחלה בסוף שנות השבעים ניתן ליחס לעלייה בריכוז הפחמן הדו-חמצני באויר. אבל אם כך, ברור גם שאי אפשר לדעת מדוע חלה ההתחממות בתקופה הראשונה.

.

ולכן, ניתן גם לטעון שכשם שאיננו יודעים מדוע חלה ההתחממות בתקופה הראשונה, איננו יודעים מדוע חלה ההתחממות בתקופה השנייה.

.

6. והעיקר: לאף אחד בכלל לא היה אכפת מההתחממות הזאת, אלמלא היא הפכה לנושא השנוי במחלוקת פוליטית חריפה בין הימין לשמאל.

.

מאז ימי גלילאו לא היה תחום מדעי שהיה שנוי במחלוקת פוליטית כה עזה, ואין תחום מדעי שהושחת בצורה כזאת על ידי הפוליטיקה כמו תחום מדעי האקלים.

.

7. מצידו האחד של המתרס ניצבים חסידי איכות הסביבה, המתנגדים לשרפת נפט ופחם לצורך הפקת אנרגיה בגלל זיהום האויר הנגרם כתוצאה מכך, ורוצים לעבור לאנרגיה ירוקה המופקת באמצעות קולטי שמש וטחנות רוח.

.

חסידי איכות הסביבה התלבשו על הנושא, ובמקום לדבר על זיהום האויר, הם טוענים בלהט שההתחממות נגרמת בגלל הפחמן הדו-חמצני הנפלט לאויר כתוצאה משרפת הנפט והפחם, ומזהירים מפני תוצאות הרות אסון של המשך ההתחממות הזאת..

8. ומול חסידי איכות הסביבה המזוהים עם השמאל, ניצבים אנשי הימין הטוענים שהכל קשקוש, שאי אפשר לדעת מדוע קרתה ההתחממות, ושגם אם היא תמשיך לא יקרה שום אסון, כי הרי אף אחד לא הוכיח שדוקא הטמפרטורה עכשיו היא הטמפרטורה הכי טובה בשביל כדור הארץ, שעבר בהיסטוריה תקופות קרות הרבה יותר, וחמות הרבה יותר.

.

הכותב הוא יליד תל אביב, בוגר הגימנסיה הרצליה, הגר ברמת השרון.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר