מס' צפיות - 1803
דירוג ממוצע -
התחממות כדור הארץ: שיא הגיחוך
"אנו כבר לא מדברים על מצב שבו התחממות עולמית תקרה בעתיד. זה כאן וזה עכשיו." נכתב בניו-יורק טיימס, על רקע של תרשים המוכיח שכדור הארץ מתחמם כבר מאה שנה.
מאת: אהוד פרלסמן 15/02/19 (11:33)

בשנים 1997, 1998 נרשמו שיאים חסרי תקדים בטמפרטורת כדור הארץ, לאחריהן הגיעו שנתיים עם טמפרטורות דומות לשיאי הטמפרטורה שלפני 1997, ואחר כך שוב חלה עליה לטמפרטורות שכולן היו גבוהות משיא הטמפרטורה שנרשם לפני 1997.

 

על השאלה האם אנו חוזים עתה בתופעה דומה נוכל לענות רק בשנה הבאה, אבל בינתיים כבר ניתן לראות את הדמיון: בשנים 2015, 2016 נרשמו שיאים חסרי תקדים בטמפרטורה, שיאים הגבוהים ביותר משתי עשיריות המעלה מהטמפרטורה שנרשמה בשנת 1998,  ואחריהן הגיעו שתי שנות ירידה מהשיא, כשבשנת 2018 כבר נרשמה טמפרטורה הנמוכה יותר בשתי עשיריות המעלה מזו שנרשמה בשנת 2016, וגבוהה רק בשש מאיות המעלה מזו שנרשמה בשנת 1998.

 

ובכל זאת, מי שבאמת מודאג מהתחממות כדור הארץ יכול קצת להרגע, כי הטמפרטורות שנרשמו בשנים 2015, 2016 היו ממש מפחידות.  אבל הדבר האחרון שרוצים הנושאים את דגל אימת ההתחממות הוא שאנחנו נרגע, וגם כשהטמפרטורה יורדת הם עושים כמיטב יכולתם כדי להסתיר את העובדה הזאת, ולזרות חול בעינינו.

 

וכך, במקום שהכותרות תישאנה אופי של צפירת ארגעה, מתאחדים שמאלני כל העולם בכתיבת כותרות היוצרות את הרושם שהמצב הולך ונעשה גרוע יותר, ומדגישים את העובדה שהטמפרטורה בשנת 2018 היתה הרביעית בדרוג השנים החמות ביותר מאז תחילת המדידות.

 

ואת שיא הגיחוך רשם העיתון ניו-יורק טיימס, שבו מוצג תרשים המוכיח שכדור הארץ החל להתחמם בערך בשנת 1910, ויחד עם זאת מצוטטים דבריו של מנהל מכון גודארד לחקר החלל, שאמר: "אנו כבר לא מדברים על מצב שבו התחממות עולמית תקרה בעתיד. זה כאן וזה עכשיו."

 

רק עכשיו, או כבר מאה שנה?! זה בדיוק מה שקורה למדענים ההופכים לתועמלנים: אפילו לשקר הם לא יודעים.

 

וממשיך הני-יורק טיימס ומסביר שגם גל הקור הקיצוני שפוקד את ארה"ב קורה בגלל ההתחממות, ומתקבל הרושם שגם אם הטמפרטורות בשנים הקרובות תמשכנה את מגמת הירידה  שנרשמה בשנים 2017, 2018, הם יכתבו שהטמפרטורות יורדות בגלל שכדור הארץ מתחמם.

 

כי כשחיים בעולם שבו המלחמה היא שלום, ועבדות היא חרות, גם השקר הוא אמת.

אבל ג'ורג' אורוול כתב את זה על רוסיה של סטלין, ויש לשער שאפילו הוא לא חלם ש"97% מהמדענים" יחיו בחדוה בעלמא דשקרא הזה, בגלל שאת החלומות על עיסוק במדע וגילוי צפונות היקום, הם החליפו בחלומות על תקציבי מחקר.

הכותב הוא יליד תל אביב, בוגר הגימנסיה הרצליה, הגר ברמת השרון.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר