מס' צפיות - 1156
דירוג ממוצע -
המשבר העולמי - מי בעיקר מפסיד ומה עושים?
אין ספק כי אנו עומדים לעבור משבר כלכלי בתחום המזון ובהקשר ישיר גם במחיר הדלקים. האם אנו ניכנסים לתקופה של ספסרות? האם יש על מי לסמוך?
מאת: zvidoc 28/04/08 (01:09)

ראינו זאת בשנות האינפלציה, שיחררו סחורות לציבור רק לאחר עליית מחירים, כך היה עם סיגריות, קפה ועוד הרבה מוצרים. איני אומר כי אין לרסן את הציבור מלאגור מצרכים אך זה צריך להיעשות תוך כדי השגחה צמודה של הממשלה והרשויות האמורות למנוע ספסרות. אם יש משבר אמיתי, על הרשויות לנהלו ולתת את הדין וחשבון לציבור אחרת נגיע במהירות לימים אפורים כמו הצנע או האינפלציות הגואות.

 

החשש הראשון הקיים עתה הוא מה יעלה בגורלם של אלו המוגדרים כעניים, המעמד הבינוני ימצא עצמו המהירות בקטגוריה זו, ולקראת או סביב חגיגות השישים למדינה , נשמע את הנתונים העצובים.

 

זו לא בהכרח המציאות אליה אנו חייבים להיקלע בעקבות משבר האנרגיה העולה וגואה בכל העולם. ממשל נבון יכול לווסת את כובד המכה ומאחר ויש היום למדינה יתרות מטבע והכלכלה עדיין נחשבת ליציבה בעולם המתפתח, הרי והיא צריכה לתת משאבים נוספים על מנת לעבור את המשבר הכלכלי אשר נופל עלינו, אותו משבר אשר יעשיר במאוד את בעלי הממון ומנעולי המחסנים, וירושש מהר את הצרכנים.

 

מחיר האורז זינק ב60%

 

אין ספק כי משבר האנרגיה הביא עמו מעגל קסמים אשר מחייב את פרנסי העולם לחשיבה יצירתית. אותו משבר, חובה בתוכו גם יתרונות: התעסקות מואצת במציאת אנרגיות חלופיות כבר עתה (לא , עדיין לא מאוחר) גורמות מצד אחד למשבר המזון אשר אנו חווים, כי אכן התייקרות האורז החיטה, התירס הם תוצאה ישירה של הפניית משאבים אלו ליצירת ביו-אנרגיה ומונעות מזון מפינו, אך במקביל אנו חייבים לראות, ובמהרה התפתחות השימוש באנרגיית השמש, הרוח, זרמי ים וכל אמצעי אחר מבלי ליטול ולייקר את מזון הבסיס אשר רובנו צורכים יום יום. אני אמנם אוהב בשר בקר, אך ידוע כי הוא יקר גם בצריכת מזון בסיסי וגם בפליטת גזי חממה, אז אם אין ברירה, עלינו לוותר עליו.

 

ממצאים חדשים מראים כי עקב התחממות כדור הארץ, גדל קצב גידול האצות בימים, דבר המזיק לאיכות המים, אך אם יעשה אסיף מאסיבי של אצות אלו , הגדלות בעיקר לאורך החופים, הם מהוות חומר גלם נהדר ליצירת אנרגיה חלופית ודשנים ביולוגים באיכות גבוהה ובאותו זמן ישחררו את מי הים מנוכחותם המסוכנת. אלו דברים המבוססים על הנעשה כבר עתה לחופי האטלנטי של מערב אירופה.

 

לסיכום, אין ספק כי אנו עומדים לעבור משבר כלכלי בתחום המזון ובהקשר ישיר במחיר הדלקים, אך מדינה עם חזון ואחריות לתושביה תדע להל זאת נכון.

 

עתה השאלה : האם יש על מי לסמוך, או ונגיד שוב "סמוך" .......

הכותב הוא דור שני לשואה , בן למשכילים אקדמאים, מכונאי בדימוס, מדריך יישומיי-מחשב בפועל. אוהב מוסיקה קלאסית, ברוק רנסאנס ומודרנית. קורא-תולעי בשלש שפות ובעל דעות שמאל מתון - http://forum.kan-naim.co.il/viewforu

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
דברים נבונים ואופטימיים,
חנה אייזנמן 28.04.08 (13:43)