מס' צפיות - 1643
דירוג ממוצע -
האם הקפיטליזם בישראל טומן בחובו מנגנון השמדה עצמי?
לעיתים קיימת התחושה שאם אף אחד לא יירסן ויעמיד גבולות לקפיטליזם הוא בעצמו יביא את הכלייה על עצמו.
מאת: דוד יוסף 25/04/08 (13:09)

מנסים לשכנע אותנו שיש "יד נעלמה" שהפלא ופלא תורמת אך ורק לשגשוג ורווחה לכולם ולא היא, הצמיחה פשוט אינה מחלחלת לכולם. בתחילתו של התהליך יש אומנם שיפור קל עקב הצורך בכוח אדם להגדלת הפריון אולם אט אט מצליח הקפיטליזם למצוא פתרונות עוקפים למיקסום הרווח ע"י חיסכון בכוח אדם וצמצום בשכרם של הנותרים.

 

החברות הנמדדות לפי הרווחים שהם מייצרים מחייבים את מנהליהן לעשות הכל כדי להגדיל את שורת הרווח שאם לא כן בעלי המניות יענישו אותם בצורה חמורה.

 

הדבר דומה לבניין הנבנה בתחילה על בסיס יציב אבל ככל שהתהליך מתקדם הקומות העליונות שנבנות ממרכיבים יקרים יותר ויותר מתחילות לנגוס בבסיס וביסודות כדי לשפר את מראן ומחירן. המדינה נוסדה כדי שטובת הכלל תהיה מעל טובת הפרט אולם במציאות הקפיטליזם רצונו של האינדיבידואל הבודד להתעשר ולצבור הון גובר על רצונם של הרבים להתקיים בכבוד, המדינה שהיתה אמורה להגן על האזרח הבודד הופכת לאוסף של אינדיבידואלים המעונינים להיטיב עם עצמם בזכות העוצמה שקיבלו מן הבוחר.

 

האבסורד בנתון זה הוא שדווקא האויבים הם אלה שמטיבים עם מצבם הכללי של האוכלוסיה לולא המצב הביטחוני לכמה מאבטחים ואנשי ביטחון ולמשפחותיהם היתה משכורת סבירה, רק במצב בטחוני רעוע מוכנות משפחות ההון הישראלי לנדב תקציב לרווחה כדי שהמדינה תמשיך להילחם ולשרוד, בעוד שרגיעה ואפילו זמנית גורמת לעליית ערך הנדל"ן וטרנספר של המעמד הבינוני והנמוך מאיזורי מחייה כמו גוש דן בלחץ מחירי השכירות ועלות המחייה.

 

אזרחים רבים יותר ויותר חשים כנטל על החברה תמיד ניתן להשיג עובדים שהשתכרו במקום מוצאם 2 דולר ליום או למכור את הדירות לאזרחי חו"ל בעלי ההון, אבל מה יקרה אם המדינה תעמוד בפני אסון קיומי האם הפיליפינים והתאילנדים יילחמו בעבורינו? את תחילת התשובה ראינו במלחמת לבנון השנייה (צבא ללא ציוד הולם) בו ונקווה שמישהו ייתפקח לפני האיום הבא.

הכותב הוא אקדמאי בוגר מדע המדינה בן 46 נשוי ואב ל3 ילדים

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר