מס' צפיות - 217
דירוג ממוצע -
ההון השחור.
מאת: Daler 23/12/12 (13:39)

היום, פוליטיקאים רבים במדינת ישראל עסוקים בלתקוף אחד את השני בהכרזות פופוליסטיות, כשהם טוענים שהיריבים שלהם לא מחלקים בצורה נכונה את המשאבים בין האוכלוסייה: העשירים מקבלים יותר מדי, והעניים פחות מדי. לא צריך הרבה שכל כדי להגיד את זה. שכל צריך כדי לתת פתרון. שכל צריך כדי להגיד מהי הסיבה לחלוקה "הלא נכונה" של המשאבים. לא השחיתות של העשירים או של עובדי המדינה היא הסיבה. "שחיטות" זה טבע האדם. לפחות של רוב האנשים. את הסיבה צריך לחפש במערכת של המדינה, ולתקן את המערכת הזו. מערכת שלא מאפשרת להתנהג בצורה מושחתת, היא גם מטיפה מוסר, כי גורמת לאנשים להתרגל לדפוס התנהגות מסוימת כך, שזה הופך להיות לדפוס התנהגות מקובל. ככל הנראה, לאנשים שהיום מתיימרים להיות פוליטיקאים אין את השכל הנדרש, כי הם לא מזהים את הבעיה.
אחת הבעיות הקשות ביותר של מדינת ישראל, זה ההון השחור, שהיקפו היום כ-21% מהתל"ג. 21% מהתל"ג!!! 1/5 של המשאבים- זה הון שחור שלא משלם מסים. כלומר, כשאנחנו מדברים על "החלוקה הנכונה" של המשאבים, אנחנו מדברים רק על חלוקה של 4/5 מהמשאבים של המדינה. כל השאר- מחוץ לרדאר. מחוץ לתקציב. אחוז מאוד גדול של ההון השחור תופסים ההימורים הבלתי חוקיים. כלומר, למעשה, החוק שמחיל איסור על ההימורים בישראל, הוא בעצם מקור הפרנסה של הפשע המאורגן. אנשים שאוהבים להמר, ימשיכו להמר למרות האיסור בחוק.
כדי לשפר את המצב הכלכלי של המדינה צריך להקטין את ההון השחור למינימום האפשרי. קודם כל צריך לבטל את החוק שאוסר על ההימורים הבלתי חוקיים, ולתת לאנשי העסקים הלגליים לקחת את הענף הזה מידיהם של הפשע המאורגן. כך, עבריינים מאבדים את מקור פרנסתם החשוב ביותר, זה יפגע בהם. מצד שני הרווחים מההימורים יתחילו לזרום גם לכיס של המדינה (מסים). בנוסף צריך להחריף את המלחמה בהימורים הבלתי חוקיים ולהחריף את הסנקציות נגד אלה שמעדיפים את ההימורים הבלתי חוקיים על פני חוקיים. לא ישארו הרבה כאלה.
הבעיה של מדינת ישראל היא לא רק חלוקה הלא נכונה של המשאבים. הבעיה יותר חשובה היא מאיפה לוקחים את הכסף, ולא איך מחלקים אותם. האם ניתן יהיה לשים קץ לתופעת ההון השחור? חד-משמעית לא, אך ניתן להקטין אותו עד למינימום. אם היקף ההון השחור יהיה 5%, ולא 21% כמו עכשיו, אז המצב שלנו יהיה הרבה יותר טוב.

הכותב הוא איש מדעי המדינה, משפטן, פובליציסט תואר ראשון במדעי המדינה (B.A.) תואר ראשון במשפטים (LL.B)

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר