מס' צפיות - 1646
דירוג ממוצע -
5 הדרגות של פירמידת המזון שכדאי להתאים לילדים
צריכה מאוזנת של כל אבות המזון, חלבונים, פחמימות ושומנים ויטמינים ומינרלים, הינה בבחינת הכרח לכל אדם באשר הוא. יחד עם זאת, הצריכה הנבונה של המזון הבריא והמזין מקבלת משנה תוקף ככל שמדובר בילדים צעירים. בדיוק לשם כך נוצרה פירמידת המזון לילדים שעל מרכיביה נעמוד במאמר שלפניכם.
מאת: אבי מייזלס 19/06/12 (09:53)

צריכה מאוזנת של כל אבות המזון, חלבונים, פחמימות ושומנים ויטמינים ומינרלים, הינה בבחינת הכרח לכל אדם באשר הוא. יחד עם זאת, הצריכה הנבונה של המזון הבריא והמזין מקבלת משנה תוקף ככל שמדובר בילדים צעירים. בדיוק לשם כך נוצרה פירמידת המזון לילדים שעל מרכיביה נעמוד במאמר שלפניכם.

 

מאת: אבי מייזלס

 

מבנה הפירמידה – חמישה שלבים שלבים לתזונה בריאה פירמידת המזון לילדים מיועדת לילדים מגיל 6 עד גיל 11 לערך. הפירמידה מורכבת מחמש דרגות כאשר ככל שעולים במעלה דרגות הפירמידה כך מומלץ לצמצם את צריכתם של מוצרי המזון המופיעים בכל אחת מהקטגוריות. במילים אחרות, מוצרי המזון המופיעים בחלקה העליון של הפירמידה הם אלו שאינם מומלצים לצריכה כלל או במידה מועטה ביותר. אז מהן חמש השכבות? השכבה הראשונה והמומלצת ביותר מורכבת מדגנים מלאים על כל צורותיהם – בין היתר, לחם, פיתות ולחמניות מקמח מלא, דגני בוקר ללא סוכר ועוד.

 

היתרון היחסי הגדול ביותר בדגנים המלאים הוא שהם מאגדים בתוכם שורה של רכיבים תזונתיים חשובים מאין כמוהם לרבות פחמימות מורכבות, סיבים תזונתיים, ויטמינים ומינרלים. השכבה השנייה היא שכבת הירקות והפירות כאשר המומחים ממליצים לצרוך אותם ביחס של שני שליש מול שליש לטובת הירקות. בהקשר הזה יש חשיבות גדולה מאוד לגיוון בירקות (מכל הצבעים) ובאופן הגשתם – טריים ומבושלים כאחד. השכבה השלישית של הפירמידה מורכבת מחלבונים המעניקים לילדיכם שלל רכיבים מזינים ובכלל זה ויטמינים, מינרלים וחומצות אמינו. החלבונים נחלקים על פי רוב לביצים, דגים, עוף ובשר, חלב על מגוון מוצריו וקטניות. את הקטניות הכוללות בין היתר אפונה, חומוס ועדשים יש לצרוך לא פחות מפעמיים בשבוע. החלב (שאותו יש לצרוך בתדירות גבוהה יותר) חשוב מאין כמוהו נוכח הסידן החיוני והבשר, העוף והדגים תורמים ברזל חומצות שומן ועוד – ועל כן יש לצרוך אותם בתדירות של פעם ביום. השכבה הרביעית של פירמידת המזון מורכבת משמנים ושומנים מהחי והצומח. מלבד, הדגים, העוף, הבשר והביצים יש לצרוך גם אגוזים, בוטנים, שמן זית ועוד. חשוב להקפיד על צריכה מצומצמת של השמנים והשומנים וזאת משום שרכיבי מזון אחרים כבר מכילים בתוכם את השמנים והשומנים במינון זה או אחר.

 

השכבה החמישית והאחרונה של הפירמידה מכילה סוכרים פשוטים שאותם יש לצרוך בכמות קטנה ביותר ורצוי לא לצרוך אותם כלל. בקטגוריה הזו ניתן למצוא מוצרי מזון כמו עוגות, עוגיות, גלידות, מאפים ודומיהם. אמנם מדובר בקטגוריה המפתה ביותר אך למען הבריאות והתזונה הנכונה ראוי להמעיט בצריכתם עד כמה שניתן. איך נראה התפריט המומלץ על פי פירמידת המזון לילדים? אם כך, אחרי שהבנתם בדיוק מה כוללת כל אחת מהשכבות המרכיבות את הפירמידה הגיע הזמן לרדת לשטח ולבחון את השאלה כיצד ייראה התפריט האולטימטיבי שהורכב על פי פירמידת המזון לילדים? לארוחת הבוקר רצוי להכין לילדכם דגנים מלאים ללא סוכר. לארוחה בבית הספר יש לציידו בסנדביץ עם גבינה לבנה וירקות. מיותר לציין כי הלחם צריך להיות מורכב מחיטה מלאה בלבד. לקינוח אפשר להוסיף גם פרי. לארוחת הצהריים מומלץ להגיש עוף (לא מטוגן) ואורז מלא ולסיום היום בארוחת הערב רצוי להציע לילדכם חביתה וסלט ירקות בתוספת גבינה לבנה או צהובה. זכרו, פירמידת המזון היא מרכיב חשוב וחיוני בתזונה נכונה, על אחת כמה וכמה ככל שהדברים נוגעים לילדכם. אל תמעיטו בערכה והקפידו לדבוק בה. הילד שלכם יודה לכם.

 

 

הכותב הוא אבי מייזלס, נטורופת מוסמך ובוגר בית הספר לרפואה משלימה ע"ש זנבר. בעל תואר N.D., מוסמך ברפואה ביוקינטית ואירדיאלוג מוסמך. 20 שנות ניסיון במגוון תחומי הרפואה המשלימה. לפרטים נוספים: טלפון: 03-691117

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר