מס' צפיות - 113
דירוג ממוצע -
חיקוי 10
ערוץ 10 קם לפני כעשר שנים, ונועד במקורו להוות ערוץ מתחרה לערוץ 2 הוותיק ממנו. אלא שברבות הזמן מתקבל הרושם שאין הבדל גדול בין שני הערוצים, ותחרות אין כאן, בוודאי לא תחרות של ממש.
מאת: יאיר בן־חור 26/12/11 (11:41)

ערוץ 10 קם לפני כעשר שנים, ונועד במקורו להוות ערוץ מתחרה לערוץ 2 הוותיק ממנו. אלא שברבות הזמן מתקבל הרושם שאין הבדל גדול בין שני הערוצים, ותחרות אין כאן, בוודאי לא תחרות של ממש.

במה דברים אמורים?

בראשית היה ערוץ אחד ויחיד, הערוץ הראשון. המושג "רייטינג" לא היה קיים ובוודאי לא המונח "מִדרוג", ואז הגיע ערוץ 2 וכבש בסערה את הבימה הטלוויזיונית, והערוץ הראשון החל להידחק לפינה. לפני כעשר שנים (ליתר דיוק, ב־28 בינואר 2002) הצטרף ערוץ נוסף למשחק, ערוץ 10. ערוץ 10 נועד להתחרות בערוץ 2, להגדיל את המבחר שהיה קיים עד אז ולהוות חלופה הולמת לציבור שמאס בערוץ 2. אלא שעם השנים ערוץ 10 הידמה יותר ויותר לערוץ 2, והתחרות - אם הייתה - נעלמה ואיננה עוד, במיוחד מאז שערוץ 2 עבר לשדר במתכונת של שני זכיינים במקום שלושה ומאז ש"קשת" רכשה את ערוץ 24.

מי שמסתכל בתכניות שערוץ 10 מציע לצופים רואה דמיון עצום בתכנים וגם בשמות התכניות למה שמשודר בערוץ 2: "אל תפיל את המיליון" של ערוץ 2 הפך ל"לעוף על המיליון" בערוץ 10; "טלוויזיה במיטבהּ" של ערוץ 2 היא "מה נסגר?" בערוץ 10 (אם כי כאן נדמה לי שערוץ 2 חיקה את ערוץ 10 ולא להיפך); "101 דרכים לעוף משעשועון" שבערוץ 2 הפך ל"אליפות וויפאאוט ישראל" בערוץ 10; ו"האח הגדול" של ערוץ 2 הוא "24/7" של ערוץ 10. אותן תכניות, אותו זלזול באינטליגנצייה של הצופה, אותה רמה נמוכה.

 

גם בערוץ 2 המצב אינו מזהיר במיוחד, בפרט לאחר המעבר השגוי, לדעתי, לשני זכיינים במקום שלושה. "רשת" אינה מתחרה ב"קשת" אלא מחקה אותהּ ("כוכב נולד" ב"קשת" הוא "the voice" ב"רשת", למשל), ו"קשת" אינה מתחרה בערוץ 10 וּודאי שלא בערוץ 24 שהרי לא תתחרה בעצמהּ. אולם בערוץ 2, להבדיל מערוץ 10, עדיין יש תכניות ספורות שאפשר - ולוּ בדוחק - לקרוא להן "איכות": "החיים זה לא הכול", "עבודה ערבית" הנהדרת - ואני מקווה שתשוב לעונה נוספת - "רמזור" ועוד. בערוץ 1, לעומת זאת, שולטים הראליטי והבידור הריקני ("הצינור", "גיא פינס" ועוד) ואין ולוּ תכנית איכותית אחת לרפואה ("נשות הטייסים" אינה נחשבת איכותית, רמת המשחק בה מזכירה טקס סיום של כיתה ט').

גם "חדשות 10" אינם חפים מבינוניות. מספיק להציץ ולו לרגע בכתבים העובדים שם כדי לראות שהעסק לא רציני בלשון המעטה. כמעט כל הכתבים ב"חדשות 10" אם לא כולם, נראים ומתבטאים כאנשים שיצאו ממוסד סגור או משהו דומה לזה. ובכלל, נדמה שהכתבים שם חד־פעמיים, כל שני וחמישי צץ כתב חדש והוא נעלם אחרי הופעתו הראשונה. החובבנות שולטת, הבינוניות הרימה אפהּ, העברית נעלמה ואיננה (לא תמצא שם ולו כתב או כתבת אחד/אחת שמדבר/ת בעברית תקנית), ואפילו את שמם אינם יודעים להגות כהלכה - חדָשות עשר במקום חדְשות עשר.

המסקנה המתבקשת מכל האמור לעיל שערוץ 10 ערוץ מיותר ומן הראוי לסגור אותו. הוא נכשל בתפקידו להוות חלופה הולמת למתחרה ערוץ 2, משדר את אותם תכנים של ערוץ 2 רק בשמות אחרים - מה שגרם להתפוגגות התחרות - ומוריד את הרמה שכבר כך נמוכה.

 

ואיפה הרשות השנייה - הגוף שאמור לפקח על השידורים של הערוצים המסחריים והרדיו האזורי - בכל העסק הזה? נרדמה בשמירה, כנראה. "לבחור זה החלק שלכם" היא ססמה יפה אך ריקה מתוכן. איך אפשר לבחור כשאין מבחר? איך אפשר לבחור כשערוץ 10 הוא תְּאום ערוץ 2 וערוץ 24 הוא תאומהּ הלא חוקי של "קשת" (שמעתי שבקרוב יצטרף גם ערוץ 25, ערוץ מוזיקה מזרחית, שיהיה תאומהּ הלא חוקי של "רשת") - אסון תקשורתי ממדרגה ראשונה.  

טוב יעשו קברניטי הרשות השנייה אם יגבירו את האכיפה, ולא עוד אלא אף יסגרו את ערוץ 10 שאינו תורם דבר וחצי דבר למפת התקשורת בארץ.

הכותב הוא עורך לשון

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר