מס' צפיות - 220
דירוג ממוצע -
מה צריך לעשות כאשר מקבלים כתב תביעה אזרחי - נילי שץ
באם קיבלתם ביום בהיר אחד זימון למשפט סביר להניח כי מישהו הגיש נגדכם כתב תביעה אזרחי שמקורו בעוולת בנזיקין, בהפרת חוזה וכיו"ב. בכתב תביעה מסוג זה יעלה התובע את כל הטענות שיש לו כנגד הנתבע.
מאת: עו"ד נילי שץ 24/08/11 (16:39)

באם קיבלתם ביום בהיר אחד זימון למשפט סביר להניח כי מישהו הגיש נגדכם כתב תביעה אזרחי שמקורו בעוולת בנזיקין, בהפרת חוזה וכיו"ב. בכתב תביעה מסוג זה יעלה התובע את כל הטענות שיש לו כנגד הנתבע. במידה וטענה כזו או אחרת לא הועלתה בכתב התביעה - הרי שאזכורה לאחר מכן מכל סיבה שהיא לא תותר על ידי בית המשפט. כתב התביעה יציג את הטענות בלבד ללא כל צורך להוכיחן בשלב ראשוני זה ובנוסף יציין גם את הפיצוי (הסעד) אותו מבקש התובע מבית המשפט להעניק - בתנאי ובית המשפט אכן מוסמך להעניק סיעוד זה.

מובא ע"י עו"ד נילי שץ

 

הדבר הראשון שיהיה עליכם לעשות באם קיבלתם זימון למשפט אזרחי הוא לפנות לעורך דין מנוסה אשר עוסק בימים כתיקונם בדיני המשפט האזרחי. לרשותכם יעמדו מספר ימים אשר יצוינו בהזמנה לדין שבמהלכם תוכלו להגיש את כתב ההגנה שלכם. מניין הימים בהקשר זה מתחיל מהרגע בו התביעה מגיעה לידי הנתבע ולא מהיום בו הוגשה התביעה בפועל. כתב ההגנה אשר תגישו עשוי להיות מבוסס הן על טענות מהותיות הקשורות במישרין לדברים שהועלו על ידי התובע בכתב התביעה והן על טענות בעלות מימד טכני יותר - היעדר סמכות מצדו של בית המשפט לפסוק בעניין למשל. בנוסף, מלבד הגשתו של כתב ההגנה תעמוד לרשותכם האפשרות להגיש כנגד התובע כתב תביעה נגדי.

בהמשך, עם הגשתם של כתבי התביעה וההגנה תיקבע ייקבע מועד לדיון אשר במסגרתו יבקש בית המשפט לנסות ולהביא את בעלי הדין להסדר מבלי להזדקק להליך משפטי ארוך ומסובך. במסגרת הניסיון לפשר בין התובע לנתבע עשוי בית המשפט להפנות את התיק למסגרת אלטרנטיבית ליישוב סכסוכים דוגמת גישור.

לבסוף, מוסיפה נילי שץ באם לא יצליחו בעלי הדין להגיע לפשרה יפנה בית המשפט לשלב ההוכחות (אלא אם כן נקבע בתקנות או בהחלטת בית המשפט כי הדיון הראשוני הוא גם שלב ההוכחות). בשלב זה יהיה עליכם להתכונן להליך ארוך ולעיתים קרובות גם מייגע במסגרתו ינסה להוכיח כל צד את טענותיו באמצעות הצגתן של הראיות התומכות בדבריו. חשוב לזכור כי בשלב זה ישנו סיכוי סביר לכך שתידרשו למסור עדות בעל פה או בכתב (באמצעות תצהירים ועדים) - לשם כך יהיה עליכם לערוך הכנה מקיפה עם עורך הדין שלכם. עם סיום שלב ההוכחות והסיכומים (בע"פ או בכתב) יינתן פסק הדין.

בשורה התחתונה עליכם לזכור כי אם קיבלתם זימון למשפט הדבר החשוב ביותר מבחינתכם הוא לקבל ייעוץ משפטי ולהגיש את כתבי ההגנה ו/או בקשות מתאימות במועד.

משרד עו"ד נילי שץ מתמחה במשפט מסחרי/אזרחי, דיני משפחה אישות והוצאה לפועל.

הכותבת היא עו"ד נילי שץ ממשרד שץ-אבני מתמחה במשפט מסחרי/אזרחי, דיני משפחה אישות והוצאה לפועל. לפרטים נוספים : http://www.nilyshatz.co.il

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר