מס' צפיות - 114
דירוג ממוצע -
עורכת דין נילי שץ - עילות לפסילתה של צוואה
במאמר שלפניכם נתייחס לעילות החוקיות אשר יכולות להביא לידי פסילתה וביטולה של צוואה, על ידי בית המשפט, ולמעשה למנוע את קיומה.
מאת: עו"ד נילי שץ 01/06/11 (15:17)במאמר שלפניכם נתייחס לעילות החוקיות אשר יכולות להביא לידי פסילתה וביטולה של צוואה, על ידי בית המשפט, ולמעשה למנוע את קיומה.

* צוואה תיחשב כבלתי תקפה באם נכתבה כתוצאה מהפעלתו של לחץ חיצוני בלתי הוגן - בבואו לאשר צוואה יבקש בית המשפט לוודא כי זו לא נכתבה ולא נחתמה כתוצאה מכורח או כפייה, אלא דווקא מתוך רצון צלול וברור. באם יגיע בית המשפט למסקנה כי בעת כתיבת הצוואה הופעל על המצווה לחץ לא כשר מסוג כלשהו - תבוטל הצוואה לאלתר.

מאת : נילי שץ

יש לזכור כי בית המשפט יידרש לשאלת כשירותה של צוואה באם יימצא אדם שיטען כי אכן הופעל לחץ חיצוני שהינו בגדר השפעה בלתי הוגנת, וכתוצאה מכך יטען כי אין לקיים את הצוואה. נטל ההוכחה במקרה שכזה יוטל על פי רוב על כתפיו של אותו האדם. במקרים מסויימים ובהתאם לרצון לבחון כל מקרה לגופו, עשוי בית המשפט לפעול הפוך ולהטיל דווקא על האדם המבקש לקיים את הצוואה, כך למשל במקרים בהם נתגלה כי בין המוריש למוטבו התקיים קשר מובהק של תלות חד-צדדית.

אם וכאשר החליט בית המשפט להורות על פסילתו של אחד החלקים בצוואה - הרי שהעיזבון אליו מתייחס החלק דנן - יחולק בין היורשים בהתאם להוראות חוק הירושה התשכ"ה 1965.

* צוואה תיחשב כבלתי תקפה באם נפלה בה טעות עובדתית - אחד השיקולים העיקריים המנחים את בית המשפט בבואו לאשר צוואה הוא רצונו האמיתי של המצווה. בדומה לסעיף הקודם המתייחס להפעלתו של לחץ פסול, הרי שגם במקרה הזה ייעשה בית המשפט ככל יכולתו על מנת לעמוד על רצונו האמיתי של המצווה.

נטל ההוכחה באשר לקיומה של טעות עובדתית בצוואה יוטל באופן טבעי על האדם המבקש שלא לקיימה כתוצאה מאותה הטעות.

[לייעוץ בנושא צוואה וירושה ותחום דיני המשפחה - עו"ד נילי שץ]

* צוואה תיחשב כמבוטלת ובלתי תקפה באם אחד המוטבים של הצוואה - לקח חלק פעיל בכתיבתה, עריכתה ואו שימש כעד לחתימתה: הרציונל שמאחורי האיסור בסעיף זה נובע כתוצאה מנקודת יסוד משפטית לפיה עצם הימצאותו של אדם אחר, שאינו המצווה במועד הכנתה ואו חתימתה של הצוואה הינה בבחינת השפעה בלתי הוגנת שיש בה בכדי לעוות את רצונו האמיתי של המצווה.

עם זאת, בפסיקות שונות שניתנו בעת האחרונה מסתמנת מגמה חדשה לפיה בית המשפט מבקש להגביל באופן ניכר את החלתו של סעיף זה משום החשש לביטול מאסיבי ואוטומטי של צוואות אשר יביאו בתורן לכדי סילוף רצונם של המצווים - ההיפך המוחלט מהמטרה שעומדת לנגד עיניהם של השופטים.

עו"ד נילי שץ מתמחה במשפט מסחרי/אזרחי, דיני משפחה אישות והוצאה לפועל.
 

הכותבת היא עו"ד נילי שץ ממשרד שץ-אבני מתמחה במשפט מסחרי/אזרחי, דיני משפחה אישות והוצאה לפועל. לפרטים נוספים : http://www.nilyshatz.co.il

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר