מס' צפיות - 795
דירוג ממוצע -
מהו הליך איחוד תיקים
במאמר שלפניכם נדון במושג איחוד תיקים ונתייחס לסוגי הליכי האיחוד הקיימים, להשלכותיהם, לרציונל שעומד מאחורי ההליך ועוד. תחילה אם כן נגדיר מהו הליך איחוד התיקים.
מאת: עו"ד נילי שץ 06/02/11 (14:33)

במאמר שלפניכם נדון במושג איחוד תיקים ונתייחס לסוגי הליכי האיחוד הקיימים, להשלכותיהם, לרציונל שעומד מאחורי ההליך ועוד. תחילה אם כן נגדיר מהו הליך איחוד התיקים.

מהו הליך איחוד תיקים?

הליך איחוד התיקים הינו למעשה הליך משפטי מוסדר המיועד להקל על חייבים אשר שכנגדם ישנו יותר מתיק אחד תלוי ועומד בהוצאה לפועל. הרציונל המנחה את האפשרות לאחד את התיקים קובע כי יש לעשות מאמצים בכדי למנוע מצב בו כנגד חייב אחד יינקטו כמה הליכים מבצעיים בעת ובעונה אחת. הליך מבצעי בהקשר מוגדר כהליך לשם גביית הכספים.

באם מתקבלת בקשתו של חייב לאיחוד תיקים - הרי שראש ההוצאה לפועל ייקבע מהו היקפו של התשלום החודשי שיועבר מהחייב לנושה.

 

מהם סוגי ההליך הקיימים?

בדין הישראלי ישנם שני סוגים של הליכי איחוד. הראשון, נעשה מרצונו של החייב אשר יכול (אך לא חייב) להגיש בקשה לאיחוד תיקים, וזאת בתנאי שיוכל לעמוד בתשלום חודשי שיעמוד לפחות על 3% מסך כל חובותיו (שכן בהליך זה לא מתקיימות הגבלות על החייב כגון צו עיכוב יציאה מן הארץ, הגבלת חשבון הבנק וכדומה). הסוג השני של הליכי האיחוד נקרא הליך כפוי, או אז באם מוכרז אדם על פי בקשתו כחייב מוגבל באמצעים (לא כל בקשה להכרזה דומה תתקבל), הרי שבאותו מועד יאוחדו כל תיקי ההוצאה לפועל כנגד החייב  וייפסק תשלום חודשי אחד כולל בכל התיקים (אגב הליך איחוד התיקים עם סטטוס של מוגבל באמצעים ניתן לעשות גם בהתאם לבקשת החייב).

ראוי לציין כי ההליך ה"רצוני" מתאים יותר לבעלי חוב בהיקפים קטנים יותר מאלו המחויביים בהליך ה"כפוי".

 

כיצד משפיע האיחוד על חיי היום יום של החייב?

לאיחוד תיקי ההוצאה לפועל (3%)  אין השפעה יוצאת דופן על חייו של החייב כל עוד יש ביכולתו לעמוד בתשלום החודשי שנפסק בעניינו. כל עוד משולם הסכום החודשי הרי שכל הליכי ההוצאה לפועל מוקפאים. עם זאת, יכול הנושה לבקש מראש ההוצאה לפועל לעקל את נכסיו הפנויים של החייב ו\או סכומים פנויים נוספים שאינם חלק מהעובר ושב של החייב (לרבות פקדונות, תוכניות חיסכון וכיו"ב).

באיחוד תיקים עם סטטוס של מוגבל באמצעים קיימות הגבלות רבות כגון: עיכוב יציאה מן הארץ, חשבון מוגבל בבנקים, איסור פתיחת חברה והפיכה לבעל מניות, איסור שימוש בכרטיסי אשראי וכו'.

 

כיצד מגישים בקשה לאיחוד תיקים ומהן המגבלות המוטלות על החייב?

הגשת הבקשה לאיחוד תיקים תיעשה על פי רוב ללשכה בה מתנהלים מרבית תיקי ההוצאה לפועל של החייב או בלשכה שם החוב בתיק ההוצל"פ הינו הגבוהה ביותר. במועד הגשת הבקשה מחוייב המבקש לפרט את כל הכנסותיו, הוצאותיו וכיו"ב כאשר ראש ההוצאה לפועל רשאי, אך לא חייב, כאמור לקבוע כי מדובר על "חייב מוגבל באמצעים" על כל המשתמע מכך.

חשוב לזכור כי אסור לחייב לשלם למי מנושיו - כל סכום כסף שאינו במסגרת התשלום שהוסדר על ידי ההוצאה לפועל, שכן אחרת התשלום יוכרז כהעדפת נושים אסורה.

לבסוף, כך או כך, בכל הנוגע להליכי איחוד\פשיטת רגל והליכים דומים - מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום שהרי האמור לעיל לא מהווה תחליף לייעוץ משפטי של עורך דין ו\או חוות דעת של עורך דין.

 

עורכת דין נילי שץ ממשרד שץ-אבני מתמחה במשפט מסחרי/אזרחי, דיני משפחה אישות והוצאה לפועל.

הכותבת היא עו"ד נילי שץ ממשרד שץ-אבני מתמחה במשפט מסחרי/אזרחי, דיני משפחה אישות והוצאה לפועל. לפרטים נוספים : http://www.nilyshatz.co.il

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר