מס' צפיות - 331
דירוג ממוצע -
כיצד ניתן לגבות שקים חוזרים
רבים מאיתנו קיבלו לפחות פעם אחת בחיינו צ'ק ללא כיסוי - המוכר בשמו האחר והשגור - שיק חוזר. אז מה עושים עם שיק שלא ניתן לפדותו? למי פונים? אלה הן בדיוק השאלות שעליהן נענה במאמר שלפניכם. באם קיבל אדם שיק חוזר הרי שקודם כל נכון יהיה מבחינתם, לשוחח עם בעל שיק או עם מי שמסר לכם אותו, קרי לפנות אליו באופן יזום על מנת לגבות את הכסף המגיע לו.
מאת: עו"ד נילי שץ 31/01/11 (10:49)

רבים מאיתנו קיבלו לפחות פעם אחת בחיינו צ'ק ללא כיסוי - המוכר בשמו האחר והשגור - שיק חוזר. אז מה עושים עם שיק שלא ניתן לפדותו? למי פונים? אלה הן בדיוק השאלות שעליהן נענה במאמר שלפניכם.

באם קיבל אדם שיק חוזר הרי שקודם כל נכון יהיה מבחינתם, לשוחח עם בעל שיק או עם מי שמסר לכם אותו, קרי לפנות אליו באופן יזום על מנת לגבות את הכסף המגיע לו.

באם הצעד דנן לא הוביל לקבלת הכסף ולמימושו של השיק הרי שיש ביכולתו של המבקש לקבל תמורה -  לעשות שני דברים עיקריים:

1. להגיש בקשה לביצוע  שטר (ובכלל זה - שיק) ללשכת ההוצאה לפועל - במקרה כזה יש להגיש את השיק המקורי והעתק צילומו משני צידיו לרבות ייפוי כוח מעורך הדין (זאת במידה והזוכה מיוצג). בנוסף, יהיה על הנושה לצרף את פרטיו המלאים של החייב, וזאת למעט במקרה שפרטי זהותו אינם מופיעים על גבי השיקו\או בנסיבות אחרות שייבחנו במתכונת של כל מקרה לגופו.

2. להגיש תביעה כנגד בעל השיק ו/או גם בעל החוב בהליך מקוצר לבית המשפט המוסמך לכך.

ככלל, מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בגביית שיקים חוזרים - בוודאי כאשר מדובר בסכום כסף גדול. פנייה לעורך דין תסיר את טרחת הגבייה מעליכם ותעביר את מלאכת הגבייה אל המשרד המטפל.

עורך הדין שיטפל בפנייתכם עשוי לפעול בכמה מישורים מקבילים על מנת לסיים את ההליך מהר ככל הניתן:

 

·    משלוח מכתב התראה עם דרישה לתשלום מיידי

·    איתור החייב ומקורות מימונו באמצעות שימוש בחוקר פרטי מוסמך

·    ניסיון לגבייה טלפונית

·    פתיחת תיק לחייב בהוצאה לפועל

·    החלתם של אמצעי גבייה חוקיים לרבות עיקולים וכיו"ב בטרם יועבר לכם הסכום המלא

•    ניהול התיק והגעה להסדר סופי לרבות העברת הכסף אליכם.

 

יהיה עליכם לעמוד על כך שהדברים ייעשו תוך שימת דגש על עדכון שוטף שלכם בכפוף להתפתחויות בהליך.
כמו כן, באם מדובר בשיק על סכום שאינו עולה על 10,000 ש"ח הרי שהנושה שפונה להוצאה לפועל יכול לפנות להליך "המסלול המקוצר" ולגבות את חובו תוך התערבות מינימלית מצידו.  זאת כמובן בתנאי שהחייב לא נפתח תיק איחוד חיובים ו\או לא הוכרז החייב כמוגבל באמצעים.

לתשומת לבכם, באמצעות שימוש באתר לשכת ההוצאה לפועל ניתן לברר מבעוד מועד פרטים על סטטוס החיובים של פלוני אלמוני לרבות השאלה האם בוצע בעניינו איחוד תיקים בהוצאה לפועל ו\או האם שמו מופיע ברשימת החייבים המוגבלים באמצעים וכיו"ב.

עו"ד נילי שץ ממשרד שץ-אבני מתמחה במשפט מסחרי/אזרחי, דיני משפחה ואישות והוצאה לפועל.
פעילה למען החברה וזכויות האדם.

הכותבת היא עו"ד נילי שץ ממשרד שץ-אבני מתמחה במשפט מסחרי/אזרחי, דיני משפחה אישות והוצאה לפועל. לפרטים נוספים : http://www.nilyshatz.co.il

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר