מס' צפיות - 100
דירוג ממוצע -
על אוכל, השמנה, דיאטה ומה שביניהם לפי עקרונות הרפואה הסינית
על שלושת עקרונות ההזנה של הרפואה הסינית וכיצד ניתן לקיים אורח חיים בריא המתבסס עליהם, בעזרת תזונה נכונה
מאת: רויטל שבי 05/10/10 (16:13)


בעוד בכתבה הקודמת בסדרה ראינו את ההקשרים שבין תזונה לא נכונה (השמנה בטנית ומחלות כרוניות מסוכנות,כמו: מחלות לב וסכרת), במאמר זה נסקור את הפתרונות שאנו יכולים להציע, בתור מרפאה לרפואה סינית. כמו כן, ניווכח כי ישנה הקבלה גדולה בין מה שהסינים אמרו לפני כ 3000 שנה לבין תוצאות המחקרים העדכניים ביותר של הרפואה המערבית.


מבחינת הרפואה הסינית לאדם 3 מקורות הזנה. השילוב בין שלושתם הוא הקובע את טיב בריאותו.

המקור הבסיסי והראשוני ביותר הוא הגנטיקה.הוא שקובע ומשפיע על האופן בו יתקבלו החומרים שנכנסים לגופינו,כיצד יתנהגו בו ואיך יצאו. מכאן שגם אם נפיק את המירב משתי דרכי ההזנה האחרות, עדיין לגנטיקה ישנה השפעה שלא ניתן לבטל. לכן יהיו אנשים שיאכלו "שטויות" ויעבור זמן רב עד שיראו תוצאות שליליות ממעשיהם, לעומת כאלו שכבר מההתחלה יצטרכו לשאת בתוצאות. מצד שני יהיו אנשים שבעזרת דיאטה קלה יחסית ירדו המון ובמהירות במשקל, לעומת מי שיהיה עליהם להתאמץ יותר על מנת  לרדת. מקור זה כאמור, נראה כמו גזירה משמיים , ורבים משתמשים בו כתירוץ להמשיך עם אורח החיים הלא בריא, אך זה ממש לא חייב להיות כך! רבים הם המחקרים שמוכיחים  כי אומנם אי אפשר לשנות את ההרכב הגנטי של האדם, אך בהחלט קיימת האפשרות להשפיע על האופן בו הוא יבוא לידי ביטוי. אפשר למקסם את ההשפעה הרצויה המיטיבה עם האדם ובריאותו ובכך  למעשה למזער את ההשפעה הלא רצויה  השלילית.

מקור הזנה שני הינו מתהליך הנשימה. מבחינה מדעית ידוע כי ללא אספקת חמצן סדירה לרקמות, גוף האדם לא יכול להתקיים. על מערכת הנשימה להכניס חמצן מהאוויר ולפלוט מהגוף את הפחמן הדו חמצני כפסולת. לתירגולה של מערכת זו (תרגילי נשימה) תפקיד חשוב ביותר במרבית התחומים הבריאותיים המודרניים כגון: שיקום מטראומות, הרגעת הנפש, הריון ולידה כמו גם שיפור יכולות ספורטיביות. זהו בדיוק תפקידן של שיטות שמקורן מהרפואה הסינית דוגמת צ'י קונג וטאי צ'י. וודאי חרוטה בראשו של מי שביקר בסין  התמונה של מאות סינים עושים "התעמלות מוזרה" בצורה מתואמת בפארק העירוני. מבחינתם ביצוע תרגילי נשימה על בסיס יום-יומי,הינו חלק בלתי נפרד מתרבותם, ואמצעי יעיל, זול וקל בשמירה על הבריאות.

מקור ההזנה השלישי והנוסף הוא ההזנה ממערכת העיכול. כאן אנו מכניסים מזון ושתייה דרך הפה אל תוך צינור העיכול על מנת לספוג ממנו את הנוטריינטים , שהם חומרים מזינים. החומרים נחלקים ל- 4 קבוצות עיקריות: חלבונים, פחמימות, שומנים ומיקרו נוטריינטים (ויטמינים ומינרלים). בנוסף לכל קבוצה חלוקות נוספות לעוד תתי קבוצות, כאשר גוף האדם חייב לקבל תזונה מאוזנת הכוללת את כל הקבוצות ותתי הקבוצות שכן לכל אחת מהן תרומה ייחודית לשמירה על בריאותנו. המזון משמש להפקת אנרגיה, בניית רקמות הגוף וחידושן. חוסר איזון בין כמות האנרגיה הנצרכת לאנרגיה המנוצלת ע"י הגוף באה לידי ביטוי ברעב, או בגדילה בנפח רקמת השומן בגוף. כמו כן, חוסר או עודף איזון בחומרי הבניין, עלולים לגרום למחלות או לתיפקודים לקויים של הגוף.
חוץ מתפקידים אילו של המזונות (אוכל,שתייה ותבלינים), ברפואה הסינית אף משייכים להם  יכולות ריפוי למצבי חולי מסויימים כמו: ג'ינג'ר לבחילות,כורכום לדלקות, נענע ומנטה למחלות וויראליות של קור במערכת הנשימה העליונה , כפי שאמר הרמב"ם במאה ה-12:" "ויהיו מזונותיך לתרופותיך ".
מרביתם של תפקידים אילו הוכחו ברמה המחקרית בזכות בידוד החומרים הפעילים באותם המזונות. ניתן לראות שמקור התזונה חשוב ביותר, אותו יש להכיר, להבין, ולכבד בכל הקשור למצבי בריאות וחולי.

מה אנחנו מציעים?

אנחנו מציעים תוכנית דיאטה סינית , הבנויה על שלושת מקורות ההזנה לפי הרפואה הסינית.
ראשית , חשוב להגדיר נכונה את המושג דיאטה: זוהי מילה ביוונית- δίαιτα, שמשמעותה אורח חיים. אין לה קשר ישיר להורדה במשקל, סבל פיזי או התנזרות כזאתי או אחרת. המשמעות המקורית היא איזון חכם של חיי היום יום וזהו גם האני מאמין שלנו!

בעזרת הכלים העומדים ברשותנו (דיקור, צמחי מרפא, תזונה והכוונה אישית) אנו יכולים להשפיע במדוייק על כל אחד ממקורות ההזנה שלכם ולהוציא ממנו את המקסימום האפשרי. כשכל אחד מהמקורות מאוזן בעזרת הטיפול הנכון, תהליך ההרזיה מתרחש בצורה הנכונה ביותר,  תוך תיקון של כל הפרמטרים השליליים שיש לאדם דוגמת  כולסטרול גבוה,סוכר גבוה, טריגליצרידים, לחץ דם וכו'. קיימים טריקים רבים להורדה במשקל- להוציא נוזלים, לפרק שרירים וכו' אך הרי כל אילו מפספסים את המטרה האמיתית! המטרה לא צריכה להיות מספר קילוגרמים מסויימים אותם נוריד בכמות זמן מסוימת (ואחר כך נעלה אותם ואף נוספים בקלות), אלא עליה להיות הגעה לבריאות  מקסימאלית , כזו שתחזיק מעמד לאורך זמן ובעזרתה אף נגיע למשקל האופטימאלי.

אנו מאמינים שרק שינוי מהותי באורח החיים יבטיח מטרה זו, ובטוחים שיש לנו את היכולת לעזור לכל אדם שיחפוץ  לבצע את השינויים הדרושים, קטנים כגדולים. אף פעם לא מאוחר מדיי לעשות את הצעד הראשון לטובת הבריאות! צפו בקרוב למאמרים נוספים על נפלאות התזונה הנכונה - לפי עקרונותיה של הרפואה הסינית : תזונה סינית.

הכותבת היא ד"ר רויטל שבי, בעלת תואר שני ברפואה סינית מטעם האגודה לרפואה סינית במדינת ניו מקסיקו בארצות הברית והאיגוד האמריקאי לרפואה הסינית ולצמחים סיניים (N.C.C.A.O.M) .

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר