מס' צפיות - 120
דירוג ממוצע -
השפעה פסיכולוגית של סימני מתיחה בהיריון הוכחה
לצערן של הנשים, סימני מתיחה בהיריון וצלקות שלאחריו הם חלק בלתי נפרד מהתהליך. מחקר חדש הראה נתון מדהים - 1 מכל 2 נשים סובלת מבעיות פסיכולוגיות מתמשכות בעקבות סימני מתיחה בהיריון וצלקות
מאת: ד"ר יאיר גילוני 01/09/10 (12:35)


לצערן של הנשים, סימני מתיחה בהיריון וצלקות שלאחריו הם חלק בלתי נפרד מהתהליך.
מחקר חדש הראה נתון מדהים - 1 מכל 2 נשים סובלת מבעיות פסיכולוגיות מתמשכות בעקבות סימני מתיחה בהיריון וצלקות, בעוד רק רבע מהנשים שבעות רצון מהעצות שניתנו להם בנושא ע"י  אנשי מקצוע ורופאים שליוו אותן במהלך שלבי ההיריון השונים.

 
לצד ממצאים אלה עלה גם תסכול של נשות קבוצת המיקוד במחקר, שהורכבה ממיילדות ואחיות . הן הביעו את דאגתן בשל היעדר הדרכה רשמית וראויה לטיפול בהסרת עודפי עור וצלקות  , כאלו שנוצרו בעקבות ההיריון.


השפעת סימני מתיחה בהיריון על הביטחון העצמי

המחקר שבוצע בקרב מאה  נשים הסובלות מסימני מתיחה וצלקות בעורן, העלה כי רבות מהן (כמחצית מהן!) סובלות בשל כך מביטחון עצמי נמוך.

יתרה מזאת, כמעט מחצית מהנשים טענו שלסימני מתיחה בהיריון וצלקות השפעה על האופן בו הן מתלבשות, כשלמעלה מחמישית מהנשים מנסות להסתיר זאת מבני זוגן במשך שנים רבות.למרות שיותר מרבע (26%) אמרו שהן היו מודאגות במהלך היריונן מכל הקשור לסימני מתיחה בהיריון, רובן (66%) לא קיבלו עצה מקצועית כלשהי בנושא טיפול בסימני מתיחה.
 

חשיבותו של מתן ייעוץ אודות הסרת סימני מתיחה במהלך ההיריון

קבוצת המיקוד הדגישה שלמרות שצלקות וסימני מתיחה  לא בראש סדר העדיפויות הרפואי בכל הקשור לתהליך ההיריון והלידה, לקיומם יש לעיתים השפעה פסיכולוגית על ההריון ואפילו על הקשר שבין האם לתינוקה. תסכולן של המיילדות והאחיות מחוסר יכולתן לייעץ בנושא, הוביל לרצונן לעורר את חשיבות מתן הייעוץ בכל הקשור לבעיות עור והסרת עודפי עור במהלך ואחרי ההיריון, כך שהמטופלות תקבלנה מענה בנושא.
 
המיילדת חנה תורנטון העירה: "תיאורן של דוגמניות ומפורסמות בתקשורת הפופולארית כביוניות ונטולות פגמים, הוביל לצערי ללחצים מוגברים על נשים ואמהות צעירות להיות בעלות גוף מושלם".
 
"מיילדות רואות כיצד לחץ זה מוביל נשים צעירות ואמהות רבות לפתח חרדה מפני סימני מתיחה על גופן, אשר יכולים להשפיע לא רק על האופן בו הן רואות את עצמן, אלא גם על ההריון ואף על  הקשר  והחיבור שלהן עם  התינוק החדש. לכן חשוב כי מומחים בתחום בריאות בריאות העור ידריכו אותנו, כך שנוכל לייעץ למטופלות בנושא. "
 

סיכום


המחקר  מדגיש את ההשפעה של צלקות וסימני מתיחה בהיריון לטווח הארוך  ואף עולה ממנו כי הנשים מצפות שהטיפול הרפואי-מקצועי יכלול ייעוץ כיצד למנוע ולצמצם את התופעה.

הכותב הוא רופא משנת 1975 השתלם בבי"ח בלינסון במחלקה הכירורגית לכלי דם עוסק באסתטיקה רפואית 18 שנים. עבר השתלמויות בצרפת אנגליה ובארה"ב בבי"ח המפורסם בעולם. Massachusetts General Hospital Dermatolgy Boston

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר