מס' צפיות - 585
דירוג ממוצע -
על בניה בלתי חוקית ורישום פלילי מאת עו"ד פלילי
בנייה בלתי חוקית - מהי? האם זוהי עבירה פלילית ובעקבותיה מגיע מש' פלילי? האם כל בנייה בלתי חוקית מביאה להגשת כתב אישום כנגד מבצע העבירה? ומה הקשר בין בנייה בלתי חוקית למרשם פלילי? הכול על כך במאמר זה.

[מאת : עו"ד פלילי שביט קנטור]

בנייה בלתי חוקית - מהי? האם זוהי עבירה פלילית ובעקבותיה מגיע מש' פלילי? האם כל בנייה בלתי חוקית מביאה להגשת כתב אישום כנגד מבצע העבירה? ומה הקשר בין בנייה בלתי חוקית  למרשם פלילי? הכול על כך במאמר זה.

אנשים רבים לא מודעים לכך שעבירת תכנון ובנייה נחשבת מבחינה חוקית לעבירה פלילית לכל דבר.

הרשעה בעבירת תכנון ובנייה שבעקבותיה הוגש כתב אישום לביהמ"ש , מחייבת רישום  פלילי  בפלט  המרשם הפלילי  אשר מתנהל על ידי משטרת ישראל. אי לכך , מבחינת החוק מדובר בעבירה פלילית ככל עבירה אחרת  - תקיפה, התפרצות, איומים וכו'.

סעיף 145 לחוק התכנון והבנייה קובע כדלקמן:

א -   לא יעשה אדם אחד מאלה ולא יתחיל לעשותו אלא לאחר שנתנה לו הועדה המקומית או רשות הרישוי המקומית, לפי הענין, היתר לכך ולא יעשה אותו אלא בהתאם לתנאי ההיתר: החל מיום  27.5.1989

תיקון מס' 26


א - לא יעשה אדם אחד מאלה ולא יתחיל לעשות אלא לאחר שנתנה לו הוועדה המקומית או רשות הרישוי המקומית, לפי העניין, היתר לכך ולא יעשה אותו אלא בהתאם לתנאי ההיתר:

1)   התוויית דרך, סלילתה וסגירתה;

2)   הקמת בנין, הריסתו והקמתו שנית, כולו או מקצתו, הוספה לבנין קיים וכל תיקון בו, למעט שינוי פנימי בדירה;

ככתוב בפסקה זו -

"שינוי פנימי" - שינוי שאינו נוגע לצד החיצוני של הבנין, אינו פוגע בחזיתו או במראהו או בשלד של הבנין או ברכוש משותף או בצנרת או ציוד אחר המשרתים גם דירות אחרות, אינו פוגע בזולת ואינו משנה את שטחה של הדירה למעט תוספת של שטח מרפסת שנסגרה כדין או את מספרן של יחידות הדיור;

"דירה" - חדר או תא, או מערכת חדרים או תאים, שנועדו לשמש יחידה שלמה ונפרדת למגורים, לעסק או לכל צורך אחר; "

אדם שפועל במנוגד לכך מבצע למעשה עבירה פלילית.

האם בנייה בלתי חוקית מחייבת הגשת כתב אישום פלילי ?

התשובה  שלילית. לפני הגשת כתב אישום מגיעה דרישה מהרשות המנהלית לתכנון ובנייה להסדיר את היתר הבנייה ו/או להרוס את המבנה המדובר - זה שהוקם בבנייה בלתי חוקית. באם הנושא לא טופל על ידיו של  "העבריין" בזמן שהוקצב לו , אז ורק לאחר מכן יוגש כתב אישום לביהמ"ש ויחל משפט פלילי בגינה של אותה עבירת תכנון בנייה.

כמו כן, במקרים מסוימים ניתן לטעון טענת הגנה של "הגנה מן הצדק", זאת כאשר הרשות המנהלית הייתה צריכה לשקול בטרם הגשת כתב אישום והתחלת משפט פלילי, שיקולים נוספים מלבד הבאם נעברה עבירת תכנון ובניה.

כשהרשות המנהלית לא בחנה את כלל השיקולים ופעלה בהתאם לנהלים ופסיקתם של בתי המשפט, הרי שאפשרי להעלות טענת "הגנה מן הצדק", מאחר והרי הרשות פעלה שלא בהגינות ,באחריות ובסבירות להן היא מחויבת.

רישום פלילי

הרשעה בעבירת תכנון ובנייה גוררת בעקבותיה רישום פלילי בפלט המרשם הפלילי כאמור לעיל, וזה ישאר בפלט תקופה מינימאלית של 17 שנים (הכוללת את תקופת ההתיישנות + מחיקה).

אזרחים רבים אשר הינם אנשים נורמטיביים, שמסיבות כאלה ואחרות ביצעו בניה בלתי חוקית והוגש נגדם כתב אישום, מגיעים לביהמ"ש ומודים בכתב האישום מבלי התייעצות מוקדמת עם עו"ד פלילי ומבלי להבין את המשמעות של הודאה בכתב אישום פלילי .

אותם אזרחים, שכל רצונם "לגמור עם העניין / כאב הראש" (זהו הנימוק שאנו שומעות מלקוחותינו), אינם מודעים לעובדה שבמקרים מסויימים ניתן לבטל את כתב האישום, מה שימנע מהם סיבוכים עתידיים אפשריים , בדמות רישום פלילי .

לאחר מכן, כשהם מנסים להתקבל למקום עבודה או צריכים "תעודת יושר" (הביטוי הנכון הוא פלט מרשם פלילי) מסיבה כזאת או אחרת, הם תמיד נדהמים לגלות שעברם הפלילי לא"נקי" ושעבירת תכנון ובניה רשומה בפלט המרשם הפלילי שלהם, בדיוק ככל עבירה פלילית אחרת.

לפיכך, חשוב כי האזרח שביצע עבירה של בנייה בלתי חוקית והוגש נגדו כתב אישום, יפנה להתייעצות עם עורך דין פלילי, כדי לבדוק האם במקרה הספציפי, היה מקום להגיש נגדו כתב אישום  והאם הרשות שקלה את כלל השיקולים הנדרשים.

עו"ד פלילי יצלם את חומר החקירה, ילמד אותו ובהתאם יבדוק, האם יש מקום להילחם על ביטול כתב אישום או לפעול להסדר טיעון מקל עם התביעה, כך שלא יהיה בו כדי לפגוע בעתידו של הנאשם.

כיצד ניתן למחוק רישום פלילי ?

הדרך למחיקת רישום פלילי היא ע"י הגשת בקשת חנינה לנשיא  המדינה, שכן רק נשיא המדינה רשאי לחון נאשמים שהורשעו במסגרת מש' פלילי.

בקשת חנינה לנשיא המדינה צריכה להיערך באופן מקצועי ולהכיל את הנימוקים המקצועיים שמתאימים בנסיבות המקרה וזאת בצירוף מסמכים התומכים בבקשה.

בקשת חנינה אינה נעתרת בחיוב בקלות ולכן ראוי שעורך דין פלילי מקצועי יעשה זאת .

הכותבת היא משרד עו"ד שביט קנטור הוקם ע"י עורכות הדין דנה שביט ואילנה קנטור. המשרד מעניק שירות משפטי מקצועי, מיומן ואמין עבור לקוחות בכל חלקי הארץ.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר