מס' צפיות - 545
דירוג ממוצע -
הבריאות: חרדים, נערי האוצר - שלא נדע
החרדים מאמינים שאין צורך בחיסונים. "נערי האוצר" חוסכים כסף ע"י מניעת חיסונים.
מאת: יוסי רגב 27/11/07 (00:55)

בבחירות האחרונות, כשהצביעו צעירים רבים בעד "רשימת הגימלאים" חשבו בליבם: אם לא יועיל, לא יזיק. מסתבר שיש בכך נזק. רשימת הגימלאים קיבלה את משרד הבריאות והעמידה בראשו את יעקב בן-יזרי. השר מקבל החלטות. תשאלו את הרופאים ואת מנהלי קופות החולים ותשמעו את דעתם על בן-יזרי.

 

החרדים והחצבת

 

החרדים מאמינים כי האל משגיח עליהם השגחה פרטית ושומר עליהם, אם הם מקיימים את כל המצווות. כיוון שכך יש מביניהם שאינם מחסנים את ילדיהם בחיסון נגד מחלת החצבת. הסיפור הזה הוא לא על כל החרדים אבל על חרדים רבים. אם אדם אחד אינו מתחסן, סיכוייו לחלות אינם גדולים, שכן האנשים סביבו הם מחוסנים והם מגינים עליו. אבל אם אוכלוסיה שלמה אינה מתחסנת, יש חשש למגיפה שתכה בכל האוכלוסיה הזאת.

 

מחלת החצבת איננה מחלה קשה, ובנערותי לא היו מתחסנים נגדה, שכן לא היה חיסון. רוב האנשים שחלו, עברו את המחלה בקלות ומאז היו מחוסנים לכל ימי חייהם. אבל היו מקרים שהמחלה גרמה לסיבוכים, למחלות קשות ואפילו למוות כתוצאה מהסיבוכים. לכן, כשהופיע החיסון, הוחלט במשרד הבריאות בשנת 1968 לחסן את כל ילדי ישראל, זריקה אחת בגיל שנה  (החיסון המשולב) וזריקה שנייה בגיל 6, בכיתה א`.

 

כאמור היו בירושלים ובבית שמש אוכלוסיות שלמות של חרדים שלא חיסנו את ילדיהם. בחודש אוגוסט שנה זו, התקיימה בישראל חתונה גדולה בה נכחו כאלפיים אנשים, ברובם חרדים, וגם תייר אחד מאנגליה חולה חצבת. התוצאה הייתה 15 מקרים של חצבת בין הילדים שהשתתפו בחתונה, או חבריהם, מהם אחד שהיה במצב קשה וחייו היו בסכנה. בעקבות זה הגיעו החרדים, עם ילדיהם, מבוהלים. לקבל חיסון. בהמשך חלתה נערה אחת והגיעה למצב של מוות קליני.

 

"נערי האוצר" והחצבת

 

אפשר להסתכל על החרדים מלמעלה למטה, אבל אין לכך סיבה. גם הילדים החילוניים אינם מחוסנים. זה לא בא מסיבות דתיות, אלא מטעמי חיסכון. משרד האוצר, כלומר "נערי האוצר", מצא דרך לחסוך כסף ע"י פיטורי כל אחיות בתי הספר והעברת הטיפול שלהן לגוף בשם "האגודה לשירותי בריאות לציבור". שר הבריאות הסכים למהלך הזה, כמו שהסכים למהלכים אחרים שיזמו "נערי האוצר", מהלכים שנועדו לחסוך כסף על חשבון בריאות הציבור (כך!). התוצאה: בשנה שעברה ילדים רבים בכיתה א` לא חוסנו. לפי מקור אחד מדובר ב-360 אלף ילדים שלא חוסנו. כאשר נשאל משרד הבריאות בקשר לכך, נמסרה התשובה שהחיסון יתבצע - ולא נאמר מתי. יו"ר האגודה לבריאות הציבור, יהודה כהן, אמר שהחיסונים יתבצעו במהלך שנה זו.

 

מסקנה

 

לעתים קרובות אני יוצא בבלוג הזה כנגד "נערי האוצר". אני שומע לעתים קרובות על החלטות של "נערי האוצר", שאני חושש שהן מזיקות למדינת ישראל ולאזרחיה. לא קל לי להוכיח את טענותי. יבוא העתיד ויגלה אם באמת יהיה נזק כתוצאה מהחלטות אלה. הפעם זה מקרה ברור: החיסכון הושג - רבים מילדי ישראל בכיתה א` לא חוסנו.

 

לבלוג של יוסי רגב

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר