מס' צפיות - 364
דירוג ממוצע -
משמעות הזבל בחיינו והקשר אל מושג ההשלכה
מאת: ריקי שחם 22/10/09 (16:25)

 

מאת: ריקי שחם

 

זבל: אשפה, פסולת, שאריות אוכל ושאר דברים שאין בהם צורך, שנזרקים על ידי בני האדם, בעיקר לפח אשפה.

בסלנג: משהו חסר כל ערך בעל איכות גרועה מאוד.

 

הפואטיקה הסטרוקטורליסטית של הזבל זבל אורגני, זבל כימי, מזבלה של אינספור משמעויות. זבל: כל מה שעוטף את הסובסטנציה עצמה. עטיפות של גילוי וכיסוי; זבל: יצוגי שאריות ללא מקור; השלכה: תהליך לא מודע שבאמצעותו אדם מייחס תכונות, רגשות או מניעים פנימיים של עצמו לזולת או לעצמים בעולם החיצוני. בלועזית: פרויקציה. האני משליך את אי מודעותו על האחר מתוך אשמה בלתי מרוסנת.

 

האם האובססיה של היחיד להשלכת זבל אינה אלא מציאת פתרון לתחושת הדחייה, לתחושת הניכור?

נוסטלגיה: פח אשפה של נתונים בלתי ראויים הלקוחים מתוך זכרונות של מיצגים בלתי רלוונטיים. האחר הוא פח אשפה של האני ברשותה של הפרויקציה. סטרוקטורות ההשלכה מיוצרות במוחנו. אלה פוסעים כמשליכי-על של מוצרים בלתי רצויים, כוונות בלתי מודעות והתכחשות עיוורת. כל אני וסטרוקטורות הזבל שלו. אני מזבל את טעוני בזיבולים פילוסופיים. אני משליך את יהבי על האחר; סדר תשליך: להשליך במצולות ים כל חטאתם. אני משליך את מה שאני צריך להשליך, ונהיה לראש ולא לזנב.

 

שיטת המיון: זבל ושאיננו זבל, עיוורון והארה; זבל אורגני - שיר הייקו של טבע מלא בבריאות. דו משמעות בבניית קונסטרוקציית הזבל. זבל חומרי, זבל תודעתי.

 

ולדימיר ואחמד משכימים כל בקר לעבודה עם הנץ החמה. אחמד בא מהשטחים. ולדימיר מפלורנטין. הזבל של החיים. שטחים זה ערבים, פלורנטין זה רוסים. הזבל של החיים. שניהם חיים בזבל. שניהם עובדים בזבל. ולדימיר מומחה לאסתטיקה. מחפש בזבל את היופי האולטימטיבי. אחמד מומחה למזון. אוסף שאריות מקופסאות קורנפלקס ושימורים. זבל זה טוב לאחמד, זבל מביא פרנסה. זבל זה טוב לולדימיר, זבל מביא פרנסה. זבל מביא כבוד. לאחמד חנות מכולת בשטחים. כבר אין. ולדימיר מהנדס מכונות במוסקבה. כבר לא. היום יש זבל, אין מכולת אין מהנדס, יש זבל. מביא פרנסה, מביא כבוד. זבל מקרב לבבות. רואה מה יש בזבל, רואה מה יש בלב. מושב האין-סוף מקבל משמעות בגלוי עצמיותו של הזבל. השלכת זבל: צמצום טרנסצדנטאלי. כיווץ של אוספים מיותרים לנקודה - המפץ הגדול; מפעל הזבל הפרטי - אסטרטגיה מורכבת.

 

פתרון 1 - ניילון מהסופר. פתרון 2 - השלכה. האדם התיאורטי: מכונה של זיבולי פה. זבול בבלימה כוכבית - יש זבול שהוא לא זיבולי שכל; רעיון החופש טמון בחשיפת סטרוקטורות הזבל. החופש נמצא בחלל שבין זבל לזבל. אני מזבל את קיומי בזבלים פסיכולוגיים; אני: חיריה של חשיבה עצמית. אני ואפסי עוד. כל אני וסטרוקטורת הזבל שלו. מבנים של זבל. פירוק והרכבה של זבל. פאזל של זבל. הדמיית האני מתוך שאריות בלתי רצויות. אני מזבל את האדמה בזבל פוליטי. פטפטנות, רכלנות, אגו, ידענות - אין סוף אשפה; טכס השלכת האשפה: מעבר מהאישי לקולקטיבי.

 

מהניילון הפרטי לחיריה הציבורית. ריטואלים קולקטיביים של השלכות. מושג האינסוף מקבל משמעות בגילוי עצמיותו של הזבל. אז אל תשליכני לעת זיקנה: ככלות כוחי אל תעזבני;

  פורסם לראשונה בבלוג של ריקי שחם

הכותבת היא ריקי שחם רביצקי

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר