מס' צפיות - 378
דירוג ממוצע -
הגישה המודרנית בהצערת פנים ובמלחמה נגד ההתבגרות הרקמתית של הפנים - ד"ר אבישי וינ
מאת: אבישי וינברגר 01/10/09 (11:46)


הרפואה המודרנית נותנת לא רק הצלת חיים אלא גם ובעיקר איכות חיים ודבר זה נכון בכל תחומי הרפואה: מהטיפול בסוכרת ועד הטיפול המודרני במחלות לב.

הכירורגיה כמקצוע אורך חייו מוגבל לעוד דור אחד או שניים כיון שהטיפולים הניתוחיים מתבטאים  היום - בטיפולים ניתוחיים קטנים יותר או בטיפולים לא ניתוחיים. דבר זה נכון בכל תחומי הרפואה והכירורגיה.

אם בעבר היו מבצעים ניתוחי לב לשיפור אספקת הדם ללב, היום - על ידי שימוש בסלילים  אשר מוחדרים לכלי הדם של הלב - חוסכים ניתוחים בחלק ניכר מן המקרים.

אם בעבר היום מבצעים לדוגמה ניתוחים עם חתכים גדולים לתיקון בקעים מפשעתיים או אחרים - היום תוך שימוש במכשירים מתאימים מבצעים תיקונים טובים יותר מבעבר -  דרך חתכים זעירים ושימוש במרפדים סינטטיים חזקים.

 

 

גם בכירורגיה הפלסטית המודרנית נרחבות הניתוחים קטנה והולכת וניתן היום לבצע פעולות דומות לפעולות שביצענו בעבר -  בחתכים קטנים יותר ובתחלואה קטנה יותר כפי שתראו להלן. במקרים רבים מחליפה המחט את אזמל הניתוחים בהצלחה לא קטנה. הגישה בכירורגיה מודרנית ברב המקצועות הינה שמרנית קטנה יותר ועם פחות תחלואה.

 

 

הפנים המתבגרות מאופיינות וסובלות ממספר דברים:

1.    כוח המשיכה המופעל על רקמות הפנים משך שנים.

2.    ניוון חלק מהרקמות כחלק מהתבגרות הפנים - קמטוטים והצטמקות

3.    קמטים המופיעים בגלל הוויות הפנים  (מימיקה) שהם בגלל התכווצויות שרירי  הפנים. קמטים אלה מופיעים לאחר התכווצויות אין ספור פעמים של השרירים - לאורך השנים.

 

 

 

 

כ  ח   ה מ ש י כ ה

 

עובד על כל חלקי הפנים החל משרירי המצח דרך הגבות, העפעפיים העליונים והתחתונים, דרך מרכז הפנים והלחיים דרך האף, האזור הטרום לסתי העליון - דרך שפה עליונה, שפה תחתונה, לסת תחתונה וקו תת לסתי עור הצוואר ושרירי הצוואר (פלטיסמה).

 

כפי שאמר המנתח הפלסטי המאוד ידוע והמקובל בקרב הפלסטיקאים דר ג'ון ליטל מוושינגטון :"שים את האברים בחזרה למקומם" (תרגום חופשי).

הרמת הגבות מתבצעת על ידי על ידי חיתוך זעיר בצדי הגבות דרכו מתבצעת הרמת כל תכולת המצח כולל השריר הפרונטלי והעור. מתבצע קיבוע הגבה בעזרת תפר נספג ארוך טווח לקרום העצם של המצח - הליך פשוט יחסית ללא חתכים ניתוחיים וללא סילוק ממשי של עודף עור. ניתן לקבע את הגבה בדיוק לפי הצורך עודף העור נספג תוך מספר ימים עד שבועות.

עודף העור בעפעפיים עליונים מסולק בטכניקה קלאסית של ידי סילוק עודפי עור.  דרך החתכים של העפעפיים העליונים אשר מוסתרים באופן מעולה בקו הטבעי של העפעפיים ניצן ללכסן ולהרים את החלק הצדדי של העפעפיים התחתונים ללא הוספת צלקת פעולה זאת גורמת הרמת החלק החיצוני של העפעף התחתון ולכסון מה של העין. לעתים מבצעים פעולה זאת  לצורך הידוק וקיצור של העפעף התחתון אשר רפיון שלו מופיע עם השנים .

 

דרך חתך קטן בחלק החיצוני של העפעפיים התחתונים ניתן לבצע הרמת הלחי.להרמת הלחי חשיבות עליונה בהצערת הפנים כין שזהו מהלך אשר לא בוצע על ידי רב המנתחים עד לתקופה האחרונה.

הרמת הלחיים בטכניקה ניתוחית עדינה מצעירה את הפנים ואולם יכולה להיות מבוצעת גם במקרים בהם רוצים הרמת הלחיים ללא קשר לגיל.

הרמת הלחיים מתבצעת כחלק  מניתוח עפעפיים תחתונות המקובל משך שנים רבות ואולם יכולה להתבצע ללא צלקת משמעותית על ידי חדירה מתחת לעור הלחיים - באופן לא חד, הפרדת והרמת העור מעל לרקמות התת - עוריות והרמת ה"סוף" - שהו תכולת הלחי, על ידי שימוש בטכניקה של דרך העור בה התפרים המרימים את ה"סוף" מוחדרים דרך העור - ללא חיתוך שלו - וכן סילוק עודף העור של העפעפיים העליונים (כפי שמוסבר קודם לכן).

בגישה של "מתחת לעור" -  בה הנני מרבה להשתמש, מטופל גם האף וזאת  - משך מספר דורות . האף  "נופל" גם כן עם הגיל, ואולם - יכול להיות מטופל גם ללא קשר לגיל.

הרמת הלחי מתבצע בטכניקות שונות המותאמת למטופל באופן ספציפי. כל הטכניקות יעילות ונותנות תוצאה יפה מאוד. עם הרמת הלחיים יש לעתים גם צורך לסלק עודף עור של העפעפיים התחתונים ודבר זה משאיר צלקת קטנה ובלתי נראית ברב המקרים.

הטיפול  בקמטי הנאזו לאביאלי (הקמט שבין האף לשפה העליונה) יכול להיות מטופל גם כן באופן ניתוחי (פרט למילויו  כפי שיתואר מאוחר יותר) וכלל את השימוש בלהב תיל שהינה טכניקה בה הקמט מופרד מהרקמות התת עוריות בשימוש בתיל או כלי חיתוך מחטי והאזור שבין הקמט המופרד והרקמה התת עורית "מתמלא" ברקמות הטבעיות של העור  ובעיקר רקמה צלקתית. הטיפול ללא שימוש בחומר ממלא (כפי שיתואר להלן) וללא צלקות.

הטיפול בקמטים של האזור הטרום לסתי עליון (אזור השפם...)  טיפולו הניתוחי העדין הוא גם כן בלהב תיל כפי שתיארתי למעלה עבור הקמט הנאזו לאביאלי.

הטיפול בשפה העליונה הנופלת עם הגיל כך שבנפילתה היא מכסה את השניים העליונות אשר היו גלויות בגיל צעיר - על ידי הרמת השפה מתוך חלל הפה לפי שיטתו של ג'ון ליטל הידוע הרמת השפה כך שהשניים העליונות יופיעו בפעם חוזרת הינה התערבות ניתוחית זעיר וללא צלקת נראית לעין.

לגבי הרמת השפה התחתונה כך שהשניים התחתונות יוסתרו על ידי השפה כמו בגיל צעיר מתבצעת גם כן על ידי התערבות ניתוחית מזערית דרך חלל הפה ללא צלקת נראית לעין.

 

הטיפול בקו הלסת התחתונה יכול להתבצע בהרבה טכניקות ניתוחיות - מהפשוטות כמעט ללא צלקות ועד מתיחות פנים נרחבות. אין מטרת מאמרי זה להיכנס לטכניקות מפרוט ואולם אזכיר רק בראשי  פרקים את הגישות הניתוחיות החל בפשוטה והקלה  ועד הנרחבת יותר:

השיטה של של דר קוק ומשפחתו הרופאים הנקראת :weekeng alternative to facelift  מתבסס על סילוק שומן מאזור תת הלסת לאחר שאיבת שומן מהאזור והפרדת העור מהרקמות אתת עוריות. הידוק שריר הפלטיסמה וסילוק שומן מתחת לשריר הפלטיסמה אשר מתבצע באופן פתוח. הניתוח מתבצע דרך חתך מתחת לסנטר שהו החתך הזעיר  ביותר לביצוע הליך של מתיחת פנים כלשהי והמתיחה הזאת מסתיימת בטיפול תרמי מתחת לעור ( מעין פילינג תרמי פנימי) אשר גורם להתכווצות העור ועל ידי כך לסילוק עודף עור מאזור הלסת התחתונה והצוואר. שיטה זאת מתאימה מאוד לגברים כיון שהצלקת היחידה היא באזור התת לסתי המוסתר בקו הטבעי של העור.

שיטה זאת מאוד יעילה בגיל צעיר יותר בו לעור עדיין תכונת אלסטיות . ניתן דרך החתך הניתוחי הזעיר לגרום להארכת מה של הסנטר על מנת להאריך את הלסת התחתונה ולהעניק לה מראה  צעיר ו"שיקי" יותר.

 

השיטה של דר טונר הבלגי שנקראת שיטת המאקס  (macs - minimal accessory cephalic suspention) 

     שיטה זאת מאשרת דרך חתכים קצר מאחוד יחסית למתיחת פנים קלאסית             להרים את הפנים בחזרה למקומם הטבעי והצעיר . הצלקות קצרות משני צדי הפנים מוסתרות בקו האפרכסת ובתוך הפאה ומתאימה גם לגברים. שיטה זאת מרימה את קו הלסת וכן את הצוואר הנפול בשיה ניתוחית מינימליסטית. בשיטה זאת ניתן דרך אותו החתך הניתוחי הזעיר להרים גם את הלחיים - מרכז פנים.

 

 

על השיטה הקלאסית לא ארחיב את הדיבור לפי שעה שכן היא קלאסית ומוכרת ומשתמשים בה במקרים קשים עם הידלדלות ניכרת של עורק הצוואר ושריר הפלטיסמה

 

 

מאמר זה שהוא הראשון בסדרה מדבר על החידושים בכירורגיה הקטנה להצערת הפנים.

במאמר הבא אסרוק את הגישה לטיפול בקמטים עקב ניוון רקמות הפנים בגלל הגיל המתבגר,  וכן את הטיפול בקמטוטים שנוצרו עקב פעילויות שרירים כפי שציינתי בתחילת מאמרי זה

 

 

 

 

הכותב הוא ד"ר אבישי וינברגר מומחה לכירורגיה פלסטית

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר