מס' צפיות - 330
דירוג ממוצע -
כל מה שרציתם לדעת על פרחי באך
בזמן האחרון אפשר לשמוע עוד ועוד על תמציות פרחי באך ובעיקר על רסקיו - איזו תרופת הרגעה קסומה שמורידה את רמות המתח והלחץ שלנו. האמנם? האם אתם יודעים מה הם פרחי באך, בעצם? ומי יודע מהו רסקיו וכיצד הוא עובד? תנו לנו רגע להסביר לכם כיצד פועלים פרחי באך ומדוע רסקיו אינו תרופת ההרגעה האולטימטיבית.
מאת: מהות 01/04/09 (20:13)

מיהו ד"ר באך?

 

 שיטת פרחי באך התגלתה (או הומצאה) על ידי דוקטור אדוארד באך, רופא שחי בתחילת המאה ה-20. ישנן גירסאות שונות לגבי הנסיבות שהובילו אותו למציאת התמציות, אבל כולן כוללות מחלה קשה וחשוכת מרפא, ורופאים שקצבו לו חודשים ספורים לחיות, ואת העובדה שד"ר באך החליט לעזוב הכל ולהעביר את מה שנדמה לו שיהיו החודשים האחרונים בחייו, בכפר.

 

דוקטור באך היה, כפי הנראה אדם רגיש מאוד, ובטיולים שערך בטבע הוא ראה שרגשותיו משתנים ומצב רוחו משתנה כאשר הוא נמצא ליד צמחים או פרחים ספציפיים. בשל היותו מדען, ד"ר באך התחיל לחקור את העניין וכך נוצרו 38 תמציות "פרחי באך", כאשר כל אחת מהן מייצגת את אחת מהתכונות הבסיסיות שד"ר באך טען שכולנו נולדים איתן, במינון השונה לכל אדם. שינויים אלו בין התכונות, הן המכתיבים את סדרי העדיפויות של האדם ואת האופי שלו, אבל זה כבר נושא למאמר שונה. 

קצת על רסקיו וגם על טראומה

תמציחת הרסקיו היא תמצית מיוחדת, המורכבת מחמש תמציות פרחי באך ויועדה לטיפול במצבי חירום וטראומה, נפשית או גופנית. התמצית עוזרת לאדם להתמודד טוב יותר במצבים טראומה ומוריד את האלמנט הטראומטי מהחוויה למינימלי. לא לשכוח - חווית הטראומה היא חוויה סובייקטיבית כלומר - מה שנחווה כחוויה טראומטית אצל אדם אחד יעבור בלי תגובה רגשית או גופנית כלשהי אצל אדם אחר.
 
איזה פרחי באך יש בתמצית רסקיו?

כדאי לדעת, תמצית רסקיו מורכבת מחמש תמציות פרחי באך בסיסיות:

impatiens: טיפוס impatiens, במצבו המאוזן, יהיה אדם אינטיליגנטי, יעיל, טמפרמנטי, בעל חשיבה מהירה ויכולות ביצוע ברמה גבוהה. במצבו הלא מאוזן הוא יכול להגיע למצבי כעס, תסכול וחוסר סבלנות עד כדי בידוד מהחברה. פרח זה  נמצא בתוך תמציות רסקיו בגלל האיזון שהוא ייתן במצבים של חוסר סבלנות וקושי בדחיית סיפוק.

clematis: טיפוס clematis , במצבו המאוזן, הוא אדם בעל דמיון פורה ופוטנציאל גדול ליצירתיות, בעל כושר אילתוא, מקוריות ויכולות אומנותיות. במצבו הלא מאוזן הוא עלול להגיע לניתוק מהעולם החיצוני וחיים בעולם פנימי, פרטי ומנותק. פרח זה נמצא בתמציות רסקיו בגלל ההתנתקות הרגשית מההווה (אחת מהתגובות האפשריות למצב טראומה).

rock rose: טיפוס rock rose, במצבו המאוזן, מסוגל לעמוד בקשיים רבים ומתפקד מצוין במצבי לחץ, ואף מחפש את הריגוש שבאתגר. כאשר הוא יוצא מאיזון הוא הוא יכול להגיע לכדי היסטריה ואבדן שליטה (אחת מהתגובות האפשריות לטראומה).

star of bethlehem : תמצית פרחי באך המדברת בעיקר על מצב הלם שהאדם נמצא בו ופחות על טיפוס. לקיחת תמצית זו יכולה לסייע בהתמודדות עם התגובה האישית של כל אדם בזמן הטראומה (למה לא ברחתי, יכולתי לעשות ככה או ככה...).

cherru plum  : טיפוס cherry plum , במצבו המאוזן, הוא אדם מלא מרץ ומוטיבציה, בעל כוחות ויכולות, המסוגל להזיז הרים. כאשר הוא אינו מאוזן הוא יכול להגיע לכדי איבוד שליטה. פרח זה נמצא במרכיבי הרסקיו בגלל אותו אלמנט של איבוד שליטה והפחד ממנו, שהתמצית עוזרת לנתב אותם לאפיקים חיוביים.

כמו שהבארתי בתחילתו של המאמר, תמצית רסקיו אינה תרופת הרגעה המתאימה למצבי לחץ וחרדה דווקא, ומומלץ להתאים לכל אחד תמציות באופן אישי.
 

לקריאה נוספת על פרחי באך.

 

מאת רביד עטיה, מטפלת רב תחומית, בוגרת מהות - מכללה לרפואה משלימה.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר