מס' צפיות - 387
דירוג ממוצע -
תסמונת התעלה הקרפלית
תסמונת התעלה הקרפלית הינה מצב נוירולוגי שכיח הפוגע יותר בנשים ונגרם עקב לחץ על העצב המדיאני בשורש כף היד.

תסמונת התעלה הקרפלית הינה מצב נוירולוגי שכיח הפוגע יותר בנשים ונגרם עקב לחץ על העצב המדיאני בשורש כף היד. בכניסתם לכף היד עוברים העצב והגידים דרך תעלה המצויה בשורש כף היד, והקרויה התעלה הקרפלית. עליה בלחץ בתוך התעלה גורם לנזק לעצב העובר בה (העצב המדיאני). קיימות סיבות שונות ללחץ מוגבר בתעלה הקרפלית, כגון: מבנה אנטומי צר של התעלה, בצקות, תת פעילות של בלוטת התריס, חבלות באיזור, עבודה מאומצת עם היד ועוד. תסמונת התעלה הקרפלית נחשבת למחלת מקצוע בקרב אנשים, אשר עבודתם כרוכה בפעילות מרובה ומאומצת עם הידיים. יצויין, כי תסמונת התעלה הקרפלית שכיחה יותר ביד הדומיננטית.

 

בדרך כלל התלונות הנפוצות בקרב הלוקים בתסמונת התעלה הקרפלית הן תחושת רדימות, תחושת נימול (נמלול), כאבים ואף ירידה בתחושה בכף היד ובאצבעות. בדרך כלל, הסימפטומים התחושתיים קשים יותר בלילה, ולעיתים קרובות מעירים משינה. כמו כן, פעילות מאומצת עם היד עלולה לגרום להופעת הסימפטומים. במקרים קשים עלולה להתפתח חולשה של כף היד ודלדול של השרירים בכף היד כתוצאה מלחץ על סיבי העצבים המוטורים, ואז יופיע קושי בפעילות עדינות ביד, כגון: כפתור כפתורים, כתיבה ועוד.

 

הטיפול לבעיה הוא ניתוח לפתיחת התעלה ולשחרור הלחץ. מדובר בניתוח יחסית פשוט. במקרים קלים ניתן להזריק סטרואידים לאיזור התעלה או להשתמש בסד תמיכה ליד על מנת למנוע תנועות שעלולות להגביר את הלחץ.

 

חשוב מאוד לאבחן את הבעיה באופן מדוייק, מאחר שתלונות דומות בדבר רדימות, נמלולים, עקצוצים או הפרעות תחושה אחרות בידיים יתכנו מסיבות אחרות, כגון: בעיות בעמוד השדרה הצווארי. האבחנה מתבססת על אופי הסימפטומים, הממצאים בבדיקה הנוירולוגית (בדיקה המבוצעת על ידי נוירולוג), ובדיקת הולכה עצבית (בדיקת emg). בדיקת ההולכה העצבית מדגימה האטה במהירות ההולכה העצבית באיזור התעלה הנובעת מהלחץ על העצב.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר