מס' צפיות - 540
דירוג ממוצע -
טלטון 2008--במה זה נוגע לנו?
מפעל ההתרמה הטלוויזיוני, מהגדולים בעולם, הצרפתי הוא מפעל יוצא מהכלל בצידוקו, ביכולתו ובתרבותו.
מאת: zvidoc 06/12/08 (11:39)

מדוע זה נוגע לנו ולכמעט כל תושבי העולם? זו שאלה חשובה כאשר אנו מדברים על מוסד תקשורתי מבית צרפת אשר בישראל יש אמירה-" צרפת - זה לא פונק.."), ובכל זאת זה נוגע לנו או יותר נכון לאלו מתוכנו אשר לא שפר מזלם ונפגעו בדרך זו או אחרת במחלה תורשתית נדירה או יקרת טיפול. אז, לפני ויבוא תיאור כללי למפעל ההתרמה, דעו לכם כי כל הישג אשר מפעל התרמה זה משיג , מגיע גם לחולים בארץ ובעולם למרות ואף על פי אי ידיעה או התעלמות מדבר קיומו. מפעל זה קיים , בעקבות זה של צרפת , גם במדינות אחרות תחת אותו שם אך בצורות שונות.

 

אחת לשנה ומאז 22 שנה, מתגייסת הטלוויזיה הצרפתית , על שלוחותיה, לסוף שבוע של התרמה בלי הפסקה, כאשר כל שירותי הלוגיסטיקה של הערוצים, העובדים , השדרים האומנים המרובים, אנשי ציבור וכל הערים והכפרים המשתתפים בהפעלות שונות, עושים זאת בהתנדבות מליאה!!! בדרך זו אין בזבוז כספי התורם לכל מיני קבלני התרמה והכסף מגיע ליעדו ולייעודו.

 

על מה כל הרעש סביב התרמה זו ומדוע זה צודק?-לצערנו , ישנן מחלות , בעיקר תורשתיות הנקראות גם מחלות יתומות, מדוע יתומות, מאחר ומספר החולים בהם בקרב האוכלוסייה הכללית הוא נמוך יחסית וליצרני התרופות לא כדאי להשקיע ממון בחקר ופיתוח תרופות בעלות תפוצה נמוכה. לממשלות הנטל כבד מאוד מאחר ומחלות אלו גם מתבטאות בסבל ובנכויות כבדים אשר, אחרי מאבק ארוך שנים, גורם למוסדות המתאימים להוציא כספים רבים בתמיכה הלוגיסטית של כל חולה וצרכיו וגם אז לא באופן מלא ומספק. לכן נוצר מצב בו, בעולם המערבי נשארו בייחוד ילדים וצעירים עם סבלם כאשר בעבר היו מכניסים אותם למוסדות סגורים , כמו בתי מחסה לחולי נפש, תוך ניתוקם ממשפחתם ומהסביבה הטבעית להם, דבר אשר רק הגביר את הסבל והייאוש של החולה ובני משפחתו, יש לדעת כי לא פעם, משפחה אשר ילד אחד נימצא חולה בה, תיראה את המחלה צצה אצל ילד או ילדים נוספים וזאת ללא אפשרות למנוע מאחר והצעירים יותר נולדו עוד לפני גילוי המחלה אצל הילד הראשון.

 

מה השיגו ע"י הפעלת מערך ההתרמה של הטלטון הצרפתי?-בתחילת הדרך , לפני 22 שנה, נתנו את הכספים אשר הותרמו, והם היו כבר די משמעותיים, קודם לרווחת החולים ומשפחותיהם, גבר אשר איפשר לחלק מהם לחיות חיים משופרים ובביתם. במקביל החלו בהקמת מערכות מחקר עצמאיות לחקר המחלות הנפוצות יותר מתוך אותן מחלות יתומות.

 

בהמשך ולאור ההצלחה של ההתרמה הראשונה, הרחיבו את היקף ההתרמה וגם התורמים נעשו מרובים יותר ויותר, בשנה שעברה הגיעו לסכומים ממש דמיוניים 105 מיליון יורו! כאשר סכום זה עלה בעקומה ישרה כל שנה מחדש כלפי מעלה.

 

כך הרימו מפעל ענק של מערכות מחקר עם אנשי מדע ורופאים במשרות מליאות, לפני כשבע שנים הם פרסמו, בשיתוף עם חוקרים אמריקאים, את הגנום האנושי , תהליך אשר שילב התרמה מיוחדת של גיוס כמאה אלף מחשבים בעולם כולו ודרך האינטרנט  המתנדבים לנושא , עבדכם גם,  שיחררו את קו האינטרנט למספר שעות אשר סוכם עם כולם מראש וכך , בעלות זולה מאוד יצרו את מחשב העל הגדול בעולם אשר, לאחר הכנה קפדנית, חישב את כל נתוני הגנום האנושי. אשר פורסם חינם לכל העולם על מנת לקדם את מחקר התורשה.

 

בשנה שעברה החלו בניסויים קליניים ראשונים על בני אדם ובכך פתחו צוהר ענק של תקווה מול אותם אשר נחשבו חשוכי מרפא. רבים הם המתנדבים לקבלת טיפול תחת ניסוי קליני והסיבה לכך ברורה, זה יותר מהימור אחרון לחיים.

 

לעקוב כל שנה אחרי מהלך ההתרמה של הטלטון הצרפתי, זו חוויה עמוקה ומעשירה מאחר ומעבר לאומני במה איכותיים ורבים , למתנדבים המרימים אירועם מקומיים בכל רחבי צרפת, מביאים לאולפנים גם את נשואי ההתרמה: החולים עצמם אשר עדויותיהם לא יכולים להשאיר את הצופה אדיש.

 

השנה, הגעה לרמת תרומות נחשבת למאמץ מיוחד עקב המשבר הכלכלי הפוקד את העולם אולם את התוצאות נראה ביום שני בבוקר וכולם אמונה כי האחריות ההדדית תנצח.

 

לשם מידע , כיום הצטרפו למיזם כל הארצות דוברות הצרפתית ,האנגלית הגרמנית והאיטלקית מתוך מודעות לתרומה העולמית אשר המיזם מביא.

הכותב הוא דור שני לשואה , בן למשכילים אקדמאים, מכונאי בדימוס, מדריך יישומיי-מחשב בפועל. אוהב מוסיקה קלאסית, ברוק רנסאנס ומודרנית. קורא-תולעי בשלש שפות ובעל דעות שמאל מתון - http://forum.kan-naim.co.il/viewforu

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
מעל 95 מיליון יורו נאספו עד עתה
zvidoc 07.12.08 (08:05)