מס' צפיות - 1436
דירוג ממוצע -
מקוריות בהוראת אנגלית לילדים
מקצוע האנגלית הוא מקצוע חשוב מאין כמותו. האנגלית היא שער לעולם ולא ניתן יותר להסתדר בלעדיה בעולמנו הכפרי - גלובלי. ילדים רכים בשנים בבית הספר היסודי כבר לומדים לגלגל אותה על הלשון.
מאת: ורדה שלום 17/07/08 (10:44)

מקוריות בהוראת אנגלית לילדים

/נטע דורון

  

 

מקצוע האנגלית הוא מקצוע חשוב מאין כמותו. האנגלית היא שער לעולם ולא ניתן יותר להסתדר בלעדיה בעולמנו הכפרי - גלובלי. ילדים רכים בשנים בבית הספר היסודי כבר לומדים לגלגל אותה על הלשון. לאור חשיבות רכישת השליטה בשפה האנגלית התפתחו גם שיטות שונות להוראתה בדרכים אלטרנטיביות. כדאי שתכירו אותן.

 

שוק הוראת האנגלית כמרקחה

ילדים נוטים לקלוט שפה זרה בקלות יתירה לעומת אנשים בוגרים. לאור זאת ולאור העובדה ששליטה באנגלית היא בבחינת יהלום שהורים רוצים שיהיה לילדיהם התפתחה התעשייה הפרטית להוראת האנגלית.

 

קורסים לקטנים

באופן טבעי, והיות שקיימת הדרישה לכך מצד ההורים, נפתחים קורסים רבים להוראת אנגלית לקטנטנים. כמה קטנים? אפילו בני 3.

ומה עושים עם פעוטות כאלה על מנת שיספגו את השפה? דרכי הוראה שונות ומקוריות.

משחקים, הפעלות, גירויים וויזואליים בדמות תמונות, ושירים, שירים, שירים.

ההוראה בגיל הרך של שפה זרה מתרכזת בהנחלת ניגון השפה, צליליה והקניית אוצר מילים בסיסי ושימושי. האותיות, הקריאה והכתיבה מקומם בגילאים בוגרים יותר.

 

בכיתה ד' יתחיל המרוץ של ההצלחה בקריאה ובכתיבה בשפה האנגלית. פיתוח מיומנויות אלה ילך ויגדל והדרישות תלכנה ותעלנה בהתאמה.

 

משבר חטיבת הביניים - לא יודעים אנגלית

עם תום בית הספר היסודי אנגלית לעיתים מסתמנת כאבן נגף אצל לא מעט ילדים. לאור חשיבותה הרבה בתעודת הבגרות ובחיים בכלל, הורים רבים נוטים להילחץ לאור האנגלית הדלה שבפי המתבגר שלהם....מה עושים?

 

מתוקף האכזבה מהמערכת הבית ספרית, או מפאת חוסר בשעות הוראת עזר הפיתרון לחיזוק רמת האנגלית של ילדי חטיבת הביניים יהיה חיפוש אחר מסגרות פרטיות.

ומה על הפרק?

 

קורסי חיזוק ותגבור

ייתכן שהלומד בעל בסיס כלשהו וזקוק רק לחיזוק בהוראת הדקדוק, לדוגמא. ייתכן שאוצר מילים הוא הבעיה. לא משנה מה הבעיה, הכול ניתן לפתרון.

יתרון הקורסים הפרטיים להוראת האנגלית במסגרת קבוצות, הוא בכך שהתלמיד נבדק, רמת הידע שלו נמדדת ומותאמת לו תכנית אישית אפקטיבית להוראת הדרוש לו.

הדינאמיות שבלימוד בקבוצה מעודדת למידה, שהרי מדובר בשפה, ובשפה יש להשתמש.

חברי קבוצת הלימוד ילמדו לתקשר זה עם זה באנגלית ויחזקו אותה באופן טבעי, בהנחית המורה. כמו כן, לומד חלש שנוכח לדעת שהוא אינו היחיד המתקשה יתודלק במוטיבציה שעה שיגלה שאינו היחיד ב"סירה" ושיש בהחלט מה לעשות.

 

מרתון אנגלית

מדובר בקורסים מרוכזים ואינטנסיביים מאוד הבאים "לתקוף" את הבעיה מהיסוד ולפתור אותה תוך זמן קצר. היות שמדובר בשפה זרה ולא בהנחלת ידע מתמטי יהיה זה מעט יומרני לומר שקורס כזה יכול לפתור את כל הבעיות, אך בהחלט ניתן לומר שקורס מרתון באנגלית יהיה מאוד אפקטיבי ללומד. תלמיד בעל מוטיבציה להצליח הוא בעל סיכויים טובים לשפר את רמת הידע שלו תוך זמן קצר. קורס מרוכז כזה המועבר על ידי מורה מקצועי בהחלט עשוי לעזור.

 

סאמר סקול

שולחים את הילד לבריטניה הגדולה. או לארצות הברית. הוא עובר מחנה קיץ בו השפה השגורה היא אנגלית. יושב בכיתה כמה שעות ביום ולומד אנגלית. ומעבר לשעות אלה הוא מכייף עם בני גילו מכל רחבי העולם.חווה חויות מגוונות של ספורט ( אופנים , גולף ספורט ימי וכו) וגם מפגש חברתי מרתק. הוא נמצא בארץ זרה וסופג חווית תרבות אדירה לכל ימי חייו. תוך כדי, ייתכן גם שיקשור חברויות עם בני נוער מכל רחבי העולם. והכול באנגלית.

 

סאמר סקול היא שיטה נהדרת לחיזוק האנגלית. השהייה עם אנשים שאינם דוברי עברית מאלצת  "לשבור שיניים" ולהתנסח באנגלית. עם שגיאות, עם שברי משפטים, הכול סביר ומקובל.

חודש במחנה כזה יחולל פלאים אצל התלמיד החלש: רמת המוטיבציה שלו לתקשר באנגלית תגדל, ההכרה ביכולתו להסתדר בעולם הגדול בכוחות עצמו ובאנגלית תצוץ ללא ספק.

ובנוסף, חשיפה לתרבות השפה ומקורותיה, שמיעתה בתור שפה אותנטית בסביבתה הטבעית יהוו יתרונות משמעותיים ללומד.

סביר להניח שהמומנטום שיווצר לאחר החזרה מסאמר סקול יימשך לאחר החזרה ארצה.

הנער שרק לפני חודש פחד להתבטא באנגלית "יזנק" על מקצוע זה ויעמוד באתגר.

 

המורה הפרטי

מדובר בתעשייה פורחת. הוראה אחד על אחד היא בעלת יתרונות אין קץ. ההוראה מתבצעת בהתאם לדרישה ולחולשה של הלומד. החיזוק מותאם ללומד במאה אחוז.

מורה פרטי מקורי ויעיל יגרום תוך זמן קצר להחזרת הביטחון העצמי של הלומד החלש ויביאו לתוצאות טובות תוך תקופה קצרה יחסית.

ובמה נמדד מורה טוב?

  • מורה שיגרום לנער לא להתבייש "לפתוח את הפה" ולפטפט באנגלית.
  • שיביא איתו עזרי לימוד מסוגים שונים: מולטימדיה, מוזיקה, תמונות וכד' כדי להפוך את חווית הלימוד לשעה של כיף טהור.
  • שיגרום לתלמיד להבין כי אנגלית היא דבר שימושי, אותנטי ובעל השלכות לחיים האמיתיים.

 

לסיכום, קיימות דרכים שונות ומגוונות להנחלת השפה לילדים ולנוער. לומד חלש אינו אמור להישאר חלש ויש תמיד דרך לעזור. המפתח הוא ביצירת מוטיבציה ללמידה ובחירת מסגרת הלימוד המתאימה.

 

 

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
אנגלית כמשל לחינוך
מיכאל 05.08.08 (14:47)