מס' צפיות - 817
דירוג ממוצע -
שינוי מבחן המיצ"ב כך שישקף את יכולת התלמידים
מדובר בתכנית טובה שתקף טוב יותר את האקלים הבית-ספרי וכן תיתן למנהלים כלים לתקן את הטעון שיפור בדרך העברת הלמידה וכן הא תבחן טוב יותר את יכולת התלמידים במקצועות השנים.
מאת: רועי אורן 03/07/23 (15:11)

זה לא סוד שבמשך שנים נמתחה ביקורת קשה על מבחני המיצ"ב אשר יצרו מעין תחרותיות בין הישגי הילדים בכיתות השונות.

ההערכה היא שברבות השנים מבחני המיצ"ב פגעו באיכות הלמידה במקום לספק לבתי-הספר משוב על איכות הלימודים וכן לתקן את מה שטעון שיפור.

זוהי הסיבה לכך שבתחילת השבוע יוצג מבנה חדש של הבחינה אשר גובש במשותף על-ידי מנכ"ל המשרד אסף צלאל וראש הרשות לבחינות והערכה ד"ר גל אלון.

לפני שנדבר על עיקרי התכנית נחזור לעבר.

                     תקציר הפרקים הקודמים

ההתנגדות של בתי-הספר למבחני המיצ"ב החלה לפני כמעט עשור כאשר בית-המשפט העליון בשבתו כבג"ץ חייב את משרד החינוך לפרסם את ציוני בתי-הספר מה שהוביל לתחרות בין מוסדות החינוך השונים.

חשוב לציין כי בתי-הספר הזניחו מקצועות מסוימים כדי להכין את התלמידים לבחינה זו.

בשנה שעברה נערך ניסוי למתן ציונים באופן מילולי וכנראה שזה הצליח כי משרד החינוך החליט לאמץ שיטה זו כאשר המטרה לשקף את הדברים החזקים אצל תלמידים, ואת הדברים החלשים.

בנוסף תפתח הרשות הארצית לבחינות והערכה מבדק לכישורי המאה הנוכחית אשר יכלול יישומים בבינה מלאכותית ויועבר בצורה דיגיטלית.

חשוב לציין כי בשנתיים האחרונות אסף משרד החינוך מידע רק על מצב בתי-הספר בשפת אם ,והשנה הבאה ניתן יהיה לדעת מה מצב תלמידי ישראל במקצועות מרכזיים כמו מתמטיקה, אנגלית, ומדע וטכנולוגיה.

נעבור לפירוט התכנית.

                        פירוט התכנית

א: לפי התכנית המוצעת הערכות התלמידים יהיו מילוליות ולא כמותיות.

ב: הבחינות יתפרסמו לראשונה שלוש שנים מראש כאשר בתי-הספר יעודכנו בחומר הנלמד כחודש וחצי בלבד לפני המועד המתוכנן (ולא חודשים רבים לפני המועד המתוכנן).

ג: אם בעבר נבחנו רק שליש מתלמידי בית-הספר ,כעת ייבחנו כל השכבות כאשר כל שנה המבחן יהיה במקצוע אחר.

ד: המבחנים יהיו בכיתות ד', ז' וט' במקום כיתות ב' ,ה' וח' .

מדובר בתכנית טובה שתקף טוב יותר את האקלים הבית-ספרי וכן תיתן למנהלים כלים לתקן את הטעון שיפור בדרך העברת הלמידה וכן הא תבחן טוב יותר את יכולת התלמידים במקצועות השנים.

הכותב הוא אני כרגע סטודנט לתקשורת אשר כותב בנושאים שונים מספורט ועד רווחה ואקטואליה . כרגע אני לומד באוניברסיטה הפתוחה (אולי זה ישתנה בעתיד)

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר