מס' צפיות - 456
דירוג ממוצע -
יקר אבל פחות, פחות אבל יקר
החיסון נגד סרטן צוואר הרחם - יקר, אבל עשוי להציל חיים.
מאת: gangi 25/05/08 (14:45)

הלו, זה רדיו?  

 

תודו שחשבתם שבפרסומת טועים כשהם מדברים על סרטן צַוַּאר הרחם ולא על סרטן צְוַאר הרחם. אז יש לי חדשות בשבילכם: זה באמת צַוַּאר הרחם. העברית לא מפסיקה להפתיע, מה? צוואר הרחם, בדיוק כמו צוואר הבקבוק, תמיד נשמע לי מונח מבית מדרשו של מי שהמציא את הגיליוטינה, או את חבל התלייה. תמיד אני מרגישה איזה חנק קל בגרון כשמדברים על צוואר שלא למטרות קוסמטיקה או תכשיטנות. אולי קראתי יותר מדיי ספרות היסטורית. אולי זאת גם הסיבה שביום ששמעתי על חיסון המונע התפתחות של סרטן צוואר הרחם, ראיתי לעצמי חובה להציק לכל רופא שאני מכירה בטווח שישים קילומטרים מהבית שלי (ויש הרבה כאלה...) בשאלות עד כמה זה יעיל, עד כמה זה בטוח, עד כמה זה נחוץ. לא שאלתי עד כמה זה יקר, כי שיערתי שאת זה אני אוכל לדעת גם ממומחים פחות עסוקים. ובינינו, מה זה משנה.  העובדה שאני חליתי בסרטן, גם אם אין לו שום קשר לשום צוואר, גרמה לי לפעול כמו אוטומט כשנשמע שניתן להבטיח בעזרת חיסון שסוג מסוים של סרטן ייעדר מרשימת האיומים המשפחתית.  

    

אחחח, אילו יכולתי לחטוף עווית הרחם!  

 

סרטן צוואר הרחם, מסתבר (בחיי שלא ידעתי) הוא השישי בשכיחותו בנשים. לדעתי זו סיבה בפני עצמה להפגנה פמיניסטית. עושה רושם שגם פה דופקים את הנשים ואין שיוויון. אופס... זהו, בדיוק.   הנגיף הגורם למחלה מועבר ביחסי מין, כך שעקרונית ככל שלאישה יש יותר פרטנרים בסקס, כך עולה הסיכון שלה ללקות בסרטן צוואר הרחם. מין עונש (פחחחח) על עצם תאוות החיים. עוד סיבה לחגיגה לרבנים שרואים מאחורי כל אסון אישה בלתי צנועה. ועוד הוכחה לזה שאני סתם מקשקשת ואין בכלל אלוקימה.    

 

החיסון הצווארי כולל בעצם שלוש מנות הניתנות בהזרקה לתוך שריר הזרוע - בין הראשונה לשנייה רצוי שיהיה פער של בין חודש לחודשיים, ובין השנייה לשלישית - בין שלושה לארבעה חודשים.  עשיתי חשבון מהיר והסתבר לי שאם לא אמהר, הבת הגדולה שלי תתגייס לפני שאספיק לחסן אותה. אז מיהרתי, ויומיים לפני שהתייצבה בבקו"ם היא התייצבה אצל האחות כדי לקבל מנה אחרונה. אתם בטח תוהים על המינוח המגרה, "מנה אחרונה". כן, רבותיי. ולא סתם מנה אחרונה  - מנה אחרונה גורמה! איפה עוד שמעתם על מנה אחרונה שעולה, בהנחה של שלושים ושלושה אחוז, חמש מאות ותשעים ש"ח ליחידה, בלי טיפ? אגב, רצוי שתדעו שגם את המנה הראשונה ואת השנייה רכשתי תמורת אותו סכום. סה"כ לבת אחת -  1770 ש"ח. היות שיש באמתחתי שתי בנות, הבריאות הפיזית שלהן והנפשית שלי עלתה לי לצורך העניין שלשמו התכנסנו  3540 ש"ח. לא מעט, אם תשאלו אותי. מצד שני, בסכום הזה קניתי לי מצפון שקט לכל החיים, ובשביל פולנייה זה לא דבר של מה בכך.    

נו כבר, תהיה עשיר כבר  

 

לפני כמה שבועות ישבתי בבית קפה עם חברה ושוחחנו על הא ועל דא (ולהיפך). סיפרתי לה שבאותו בוקר רכשתי את המנה האחרונה של חיסון לבנותיי. לחברה יש שלושה בנים ובת אחת בגיל ההתבגרות. הילדה המדוברת מנוסה בעניינים עמוקים שבינו-לבינה במידה חריגה לבנות גילה, אבל אמא שלה, שדווקא מבוטחת בכללית, ששם המחיר לחיסונים זול בהרבה (50% מהמחיר ה"מומלץ", ולא 67% כמו במכבי), סבורה שפעילות היתר של בתה מצדיקה אולי רכילות עסיסית, אבל לא הגנה בשווי  1323 ש"ח. את סתם היסטרית, היא טענה בפניי. אין כל סיבה להוציא כל כך הרבה כסף, בלאו הכי הסיכוי שיהיה לה סרטן צוואר הרחם קטן: אין במשפחה, אז למה לי לשלם כל כך הרבה. אולי בעוד עשר שנים זה יהיה חינם, ואז אני אחסן אותה.

   

למקרה שתהיתם, ההורים הנ"ל הם בעלי נכסים ומצבם הכלכלי מאפשר להם להוציא סכום כזה, גם בלי לחלק אותו לשלושה חלקים, בלי שחשבון הבנק ישים לב לשינוי ביתרה.  עם זאת, סדר העדיפויות שלהם מכתיב בתי קפה, נסיעות לחו"ל ורכישת רכב חדיש מדי שנה, אבל לא חיסון לבת. תהרגו אותי אני לא מבינה את זה.    

 

יקר אבל פחות, פחות אבל יקר  

 

מסקר-חבֵרות שערכתי לאחרונה הסתבר לי שאני כמעט היחידה שבחרה לחסן את בנותיה נגד סרטן צוואר הרחם. כשניסיתי להבין למה, קיבלתי מגוון גדול של תשובות, החל מהמחיר הגבוה וכלה ב"יש זמן". אינני יודעת אם אמהות לנערות צעירות סבורות שיש זמן כי הילדות שלהן בחזקת  בתולתא-שפירתא וחוץ מזה "מה הסיכוי שדווקא אצלנו", או שמא יש זמן כי כשיחלוף הזמן יורידו את המחיר ושווה לחכות. אני, שעברתי סרטן אחד כבר, יכולה רק לומר לכם מניסיוני שזה לא כיף, בכלל לא כיף, ושאם יש אפשרות למנוע סרטן, ויש חיסון - אל תקחו על מצפונכם את הסיכוי שהבנות שלכם יידבקו בנגיף שיגרום להן לסרטן.  אל תשכחו שאת סרטן צוואר הרחם קשה לגלות, ובחלק גדול מן המקרים מגלים אותו כשכבר מאוחר מדיי, על כל המשתמע מכך.  

הכותבת היא אישה, עיר ואם בישראל, המנהלת את פורום ג'ז ובלוז בתפוז.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר