מס' צפיות - 566
דירוג ממוצע -
תחביבים
איך בוחרים תחביבים מתאימים?
מאת: אופיר א 19/04/22 (12:08)

ההגדרה הפורמלית של תחביב היא פעולה הנעשית מתוך רצון, שלא למען רווח כלכלי אלא למטרת הנאה. בפועל תחביבים יכולים להיות עולם ומלואו ולמלא את חייו של האדם בלמידה, עשייה, קורת רוח ועניין רב. למעשה ישנם לא מעט מקרים שבהם פעילות הפנאי היא אחד הדברים החשובים ביותר בחייו של אדם – ולכן מומלץ לכולנו להעשיר את עצמנו בדרך זו. המפתח הוא בחירה נכונה: לכאורה כל אחד וכל אחת יודעים מה יעשה להם טוב, והתחביב נכנס לשגרת היומיום באופן טבעי – אבל ישנם גם מצבים שבהם אדם רוצה לעשות משהו, אבל לא יודע מה. בעמוד זה תמצאו טיפים לבחירה מושכלת של פעילות לשעות הפנאי.

תחומי עניין

הדרך הטובה ביותר לבחור תחביבים היא להתחבר לתחומי העניין. כך למשל אדם שאוהב מוזיקה יוכל להתחיל ללמוד לנגן על גיטרה או פסנתר, ואילו מי שתמיד התעניין בהיסטוריה יוכל למצוא הרצאות אודות תקופות שונות, לקרוא ספרים שמתארים את תולדות העולם, לצפות בסרטים היסטוריים וכו'. אדם שאוהב ליצור דברים יוכל להתחיל לעסוק ב-DIY, כשנקודת מוצא טובה היא סרטונים ביוטיוב שמדגימים איך עושים את זה נכון (כמעט לכל סוג של יצירה ניתן למצוא אינספור הדרכות), ויש כמובן עוד דוגמאות רבות לתחומי עניין שניתן לתרגם לתחביב.

עלות

שיקול נוסף בבחירת התחביב הוא העלות הכספית. המטרה היא כאמור פעילות מהנה לשעות הפנאי, שלא על-מנת להרוויח כסף, אבל כדאי כמובן להשתדל להימנע מהוצאה גבוהה מדי. יחד עם זאת אסור לשכוח שרגעים של נחת אמיתית הם יקרי ערך במיוחד, ולכן תחביבים נכונים הם השקעה חכמה. בכל מקרה חשוב לקחת בחשבון גם את עלות ההכשרה לעסוק בפעילות וגם את הציוד הדרוש עבורה.

נגישות

החיפוש אחר תחביב שימלא את החיים בסיפוק ובעניין מתחיל במקרים רבים כשהילדים מתבגרים ואפילו עוזבים את הקן המשפחתי, ולפתע יש זמן פנוי בשפע. מצד שני, גם בנקודת זמן זו עדיין ישנן לא מעט מטלות, ולכן רצוי להתייחס גם לפרמטר הנגישות – כלומר עד כמה נוח ליישם את הפעילות הנבחרת, והאם לא נדרש זמן רב מדי רק כדי להגיע למקום שבו היא מתרחשת. לדוגמה, עבור מי שחי בירושלים גלישת גלים הינה תחביב תובעני מאוד מבחינה זו עקב הצורך לנסוע בכל פעם למקום שיש בו ים.

תחביבים ספורטיביים

מעבר להיותם מהנים, תחביבים תורמים לחיי האדם גם דרך שיפור יכולות שונות. בפרט מומלצות מבחינה זו פעילויות ספורטיביות ששומרות עלינו בריאים. האפשרויות כמובן רבות ומגוונות: רכיבה על אופניים, שחייה, טניס, כדורשת, כדורסל ועוד ועוד. חשוב מאוד להתאים את הפעילות ליכולות הגופניות וגם להתייעץ עם רופא כדי לא לגרום נזק. תחביבים ספורטיביים מחייבים גם הקפדה על מינונים מדויקים, כדי לאפשר לגוף להתאושש בין פעילות לפעילות. עוד כדאי לדעת שבמהלך פעילות גופנית, הגוף מפריש הורמונים שממלאים אותנו בתחושות חיוביות במיוחד, כך שמדובר באחת האופציות המומלצות ביותר לשעות הפנאי.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר