מס' צפיות - 419
דירוג ממוצע -
הגיע הזמן לנקות את הדקל - כך תעשו את זה נכון
מאת: bestlink 04/01/22 (08:57)

הדקל שלכם איבד את המראה היפה והירוק שלו? יתכן ואתם צריכים להזמין שירות של גיזום דקלים. מתי צריך לגזום דקל ומה חשוב לפני שמזמינים את גוזם העצים? כל התשובות.

 

למה צריך לגזום דקלים?

 

ברוב המקרים תצטרכו לגזום הדקל כאשר העץ לכם סובל מחדקונית הדקל. חדקונית הדקל היא חיפושים שפולשת לענפים של הדקל ומטילה עליהם ביצים. השחלים שבוקעים מהביצים הללו מכרסמים את הענפים עד שהם מגיעים ללב של העץ ופשוט הורסים אותו. חדקונית הדקל כה חזקה כך שהיא מסוגלת ממש לקדוח חורים בדקל ולהמית אותו מבפנים.

 

כמובן שזה לא המקרה היחיד שבו תצרכו לגזום את הדקל שלכם ויש עוד מגוון רחב של תרחישים כאלה. לדוגמא, במידה ויש לכם דקל נוי, דקל שהוא ליופי בלבד, אנחנו ממליצים לכם להזמין שירות של גיזום דקל פעמיים בשנה על מנת לשמור על המראה שלו. אחרת, הוא פשוט יאבד מהמראה המיוחד שלו ואת כל הייעוד שלו כדקל נוי.

 

 

בנוסף, במידה ויש לכם דקל לפרי, מומלץ מאד לגזום אותו רק בחודשי החורף. למה? מכיוון שבחודשי הקיץ הפרי גדל והוא צריך להשתמש בענפים של הדקל על מנת ליהנות מכמה שיותר צל. במידה ויש לכם דקל בחצר שהמטרה שלו היא הצללה, אנחנו ממליצים לכם לגזום אותו אחת לשנה על מנת שלא לפגוע באפקט ההצללה.

 

איך בוחרים גוזם דקלים?

 

גיזום דקלים חייב להיעשות ביסודיות ובבטיחות מרבית על ידי אדם שמוסמך לכך. מדובר בעבודה מורכבת מאד שצריכה להתבצע בגובה והאמינו לנו שאתם לא רוצים להזמין איזשהו גנן חאפר שיבצע לכם את העבודה. ראשית, אתם צריכים לוודא שמדובר בבעל מקצוע אמין שיש לו ניסיון בגיזום עצים בכלל, וגיזום דקלים בפרט.

 

גזום דקל היא עבודה מורכבת מכיוון שכל פעולה לא נכונה יכולה רק לפגוע בעץ ולגרום לו נזק בלתי הפיך. לכן, קראו את חוות הדעת וההמלצות של הלקוחות על גוזם העצים וודאו איתם שמדובר בגוזם עצים שאתם יכולים לסמוך עליו ולהפקיד בידיו את האחריות לדקל שלכם. בנוסף, ודאו שיש לו תעודת גוזם וכן רישיון לעבודה בגובה, מכיוון שברוב המקרים הוא יצטרך לבצע אותה בגובה.

 

חשוב לציין – בתום העבודה גוזם הדקלים צריך לפנות את הגזם למקום מורשה בלבד ובימים מוגדרים מראש. לפני שאתם מזמינים את הגוזם בדקו איתו להיכן הוא מתכוון לפנות את הגזם, כי אם הוא לא יבצע את זה על פי חוק אתם חושפים את עצמכם לקנסות מיותרים.

 

כמה עולה לגזום דקל?

 

המחיר של גיזום דקל לא שונה ברוב המקרים מגיזום של עצים אחרים אך עם זאת חשוב לנו לציין שהמחיר מושפע ממגוון רחב של גורמים עליהם ניתן לקרוא בהרחבה במחירון גיזום וכריתת עצים. ככל שהעץ גבוה יותר כך עלות העבודה תתייקר בהתאם. בנוסף, ככל שכמות הגזם תהיה יותר גדולה. כמו כן במידה שאתם צריכים שהגוזם יפנה בעצמו את הגזם (ולא להיעזר בשירות הרשות המקומית) תידרש עבור כך תוספת כספית. יש מקרים שבהם גוזם העצים ישתמש במנוף ובמקרים שאין גישה למנוף יכול להיות שהוא יצטרך לטפס באמצעות חבלים – עניין שעשוי לייקר את העבודה.

 

מכיוון שיש המון פרמטרים שמשפיעים על המחיר, אנחנו ממליצים לכם לבדוק את המחירים הנפוצים בתחום על מנת להגיע מוכנים לשיחה עם גוזם העצים. קחו כמה הצעות מחיר וסגרו עם גוזם העצים שהתרשמתם ממנו ומההצעה שלו.

 

לסיכום, יש מגוון רחב של מקרים שבהם תצטרכו להזמין שירות של גיזום עצים, כאשר המקרה הנפוץ הוא פלישה של חדקונית הדקל לעץ. לפני שאתם מזמינים את גוזם העצים, אנחנו כמובן ממליצים לכם לוודא שיש לו ניסיון בגיזום דקלים.

 

גיזום דקלים וחדקונית הדקל

 

אחד הגורמים המכריעים בטיפול נכון בחדקונית הדקל הוא הזיהוי המקדים, שהוא לא תמיד קל. ככל שתזהו את החדקונית מוקדם יותר, כך הסיכוי שתצילו את הדקל שלכם הוא יותר גדול.

 

ענפים שמוטים – אחד הסימנים היותר בולטים להימצאות חדקונית דקל בעץ הוא ענפים שמוטים. בלולב של הדקל עדיין במצב טוב, זקוף ויפה, אך הענפים ההיקפיים שלו חלשים מאד ונוטים ליפול כלפי מטה. במידה וזה המצב, סביר מאד להניח שהעץ שלכם סובל מחדקונית הדקל. במצב כזה כדאי לגזום את הענפים הללו כמה שיותר מהר על מנת שהחדקונית לא תתפשט ולהיעזר בחומרי דברה מתאימים באופן הנכון.

 

דקל קנרי – אם יש לכם דגם קנרי, שזה הדקל הנפוץ ביותר כיום בארץ, אתם צריכים לקחת בחשבון שביום מין הימים יש סיכוי שחדקונית הדקל תתקוף אותו. נכון, זה לא קורה רק בדקל קנרי, אך אין ספק ששם התופעה היא נפוצה הרבה יותר.

 

לולב יבש ואפור - הלולב הוא הלב של הדקל, הוא צריך להיות זקוף, ישר, ירוק וגאה. במידה וכשאתם מציצים בדקל אתם מזהים שהלולב יבש ושמוט, קיים סיכוי שיש לכם חדקונית הדקל ואתם צריכים לטפל בדקל.

 

באופן כללי. גיזום דקלים יכול למנוע לכלוך, לצמצם את כמות המזיקים וכמובן לשמור אותו יפה ובריא אך מדובר באחד משורת פעולות שמטרתן לחזק את הדקל ולייפות אותו וחשוב לזכור שיש מגוון של פעולות שנועדו לטפל בדקלים ולשמר אותם בריאים.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר