מס' צפיות - 265
דירוג ממוצע -
עו"ד אסתר שלום: גירושין בהסכמה
מאת: bestlink 17/11/21 (12:01)

עולם הגירושין הישראלי מורכב משתי מערכות דין, ומשכך, דורש צורך ומומחיות רבה. אולם, ההמלצה של כל עורך דין טוב היא להימנע מערכאות משפטיות, והאידאל הוא להגיע לגירושין בהסכמה. אז מהם גירושין בהסכמה וכיצד עושים זאת?

 

עו"ד אסתר שלום: גירושין בישראל – מבוא

 

דיני הנישואין והגירושין בישראל נקבעים בהתאם לדתו של אדם. משכך, עבור אדם יהודי, הדין לעניין זה יהא בהתאם להוראות הדין הרבני. כך גם ביחס לנוצרים ולמוסלמים, לגביהם הדין יהא הדין הקתולי ודין השריעה בהתאמה, וכן הדבר נכון ביחס לכל שאר הדתות בישראל.

 

 

 

לצד נתון זה, עולה נתון מעניין נוסף ביחס לדיני המשפחה במדינת ישראל, לאור העובדה שדינים אלו הם דינים "היברידיים". בעת הגעת תביעה בנושא גירושין לערכאה המוסמכת, ישנם נושאים רבים אותם ניתן לכרוך תחת הנושא, דוגמת חלוקת רכוש ומזונות. בנושאים אלו, ניתן לבצע "כריכה", כך שידונו תחת הערכאה המוסמכת.

 

הצורך במומחיות – לאור חוסר הוודאות

 

לאור חוסר הוודאות בנושא, שכן הדין הדתי והדין האזרחי אינם שווים במלוא האחוזים לעניין הנושאים הכרוכים, עולה צורך משמעותי בעורך דין המכיר היטב את דיני המשפחה, ואת נושא הגירושין והנישואין בפרט, מה שיקל על התמודדות עם ההליך.

 

עו"ד אסתר שלום: " ההמלצה של עורך דין טוב – לא להגיע לבית המשפט"

 

ככלל, הליך גירושין הוא אינו פשוט. מעבר לקושי הכלכלי שצומח מאחזקת שני משקי בית במקביל, מתוך רצון להעניק לילדים את כל הטוב בשני הבתים, עולה קושי נפשי משמעותי, שכן לראשונה בחייכם הבוגרים, אתם חוזרים למצב בו אתם מגיעים אל בית ריק בסוף היום.

משכך, ההמלצה העיקרית היא להימנע מהגעה לבית המשפט, תוך ניסיון לפתור את המחלוקת באפיקים אחרים. אז מהם האפיקים האמורים?

 

פנייה למגשר – שלא מסכימים על הבסיס

 

כאשר אין הסכמה כלל בין בני הזוג, אלו, על פי רוב, יפנו למגשר, אשר נועד לפתרון הסכסוך. המגשר, שבהגדרת תפקידו עליו להיות ניטרלי ונטול משוא פנים, יחתור לפתרון הסכסוך וליצירת הסכם גירושין בהסכמה.

 

גירושין בהסכמה – האפשרות העדיפה

 

ראשית, עולה מצב בו הצדדים מגיעים להסכמה משותפת ומלאה אודות הרצון להתגרש, ופונים לעורך דין אשר יכתוב עבורם את ההסכם. לעיתים, מתוך חשש או רצון להגן על עצמם, פונים כל אחד מבני הזוג אל עורך דין מטעמו, ואלו כותבים יחד את ההסכם.

 

שנית, עולה מקרה בו לצדדים הסכמה חלקית לעניין הגירושין, ובמספר נושאים קיימת מחלוקת. במקרים אלו, יפנו הצדדים לעורך דין העוסק בתחום דיני המשפחה, ומתמחה בהליכי גירושין, בעיקר לשם יישוב הסכסוך והגעה להסכמה ולהסכם גירושין. גם כאן, במקרים מסוימים יצטייד כל צד בעורך דין מטעמו לשם הגעה להסכמה.

 

רגע – מהו הסכם גירושין?

 

מטרת ההליך של הסכם גירושין הוא הסדרת הסכמות, בין בני זוג אשר החליטו להתגרש, בנושאים העיקריים הנוגעים להליך. ההליך, ככלל, נוגע לקבוע את הליך הפירוק ומהלכו, לצד יצירת וודאות כלכלית והורית במהלך החיים שלאחר הגירושין.

 

הסכם גירושין איכותי ומקצועי הוא כזה אשר צופה מראש ומתמודד עם בעיות וקשיים שונים אשר צפויים לעלות במהלך התקופה שלאחר הגירושין. משכך, יצירת הסכם מקצועי ויציב יסייע למניעת סכסוכים בין בני הזוג בעתיד.

 

עו"ד אסתר שלום: " במה עוסק הסכם הגירושין?"

 

על פי רוב, יעסוק הסכם הגירושין בשלושה נושאים עיקריים – הסכמתם של הצדדים להתגרש, אופן חלוקת הרכוש וכן כלל הנושאים הקשורים לילדים הקטנים ובראשם משמורת, על בסיסה נקבעים הסדרי המדור, הראייה ושיעור המזונות.

 

בטרם נפרט על אלו, יש לעמוד על נקודה נוספת, והיא הסכמת בני הזוג להליך. בטרם יצירת הסכם גירושין בהסכמה, על הצדדים להיות נכונים להגיע להסכמה משותפת, שכן ככל שאין רצון כזה, אין מנוס מפנייה לבית המשפט.

 

חלוקת רכוש

 

ככל שהליך הגירושין מתנהל בפני בית המשפט, ומדובר על בני זוג אשר נישאו לאחר שנת 1974, ההסדר שחל לשם חלוקת הרכוש הוא הסדר איזון משאבים.  על פי הסדר זה, כל הרכוש אשר צברו בני הזוג במהלך נישואיהם, למעט מספר החרגות (ירושות ומתנות), הוא רכוש אשר נכנס תחת ההסדר, ומחולק שווה בשווה בין הצדדים.

 

נציין כי לצד נכסים מוחשיים, דוגמת רכבים, נכסי נדל"ן ומיטלטלין יקרי ערך, נכנסים לחלוקת הרכוש גם זכויות כלכליות, דוגמת פנסיה וקרנות השתלמות, מוניטין, עסקים של כל אחד מהצדדים ועוד.

 

משמורת ומזונות – שלובים זה בזה

 

השם המשפטי לאופן חלוקת האחריות ההורית בין שני ההורים. ככלל, שני אפיקים, הם משמורת משותפת, בה שני ההורים אחראים באופן שווה לכל, ומשמורת יחידנית, בה אחד מבני הזוג אחראי לרווחת הילדים, והשני זוכה להסדרי ראיה כפי שיקבעו.

 

יש לציין שהסדר המשמורת משפיע על נתונים נוספים לעניין זה. לדוג', ככל שהילדים מצויים באחריותה המלאה של האם, כך יעלה שיעור המזונות, בין היתר לאור הצורך ברכישת בגדים, מדור קבוע ועוד.

 

ההליך בפועל – איך מאשרים הסכם גירושין?

 

לשם קבלת תוקף, על הצדדים להגיש את הסכם הגירושין לאישור אחת הערכאות הרלוונטיות, הן בית הדין הרבני ובית הדין לענייני משפחה. לאחר קיום דיון קצר יחסית, אשר נועד לוודא שהצדדים מודעים לתוכן ההסכם ושחתמו עליו מרצון, יעבור בית המשפט לשלב הבא.

 

במסגרת השלב הבא, ייבחן בית המשפט האם ההסכם הכתוב הוא לטובת הקטינים. משמצא בית המשפט שכן, יאשר את ההסכם, וזה יקבל תוקף של פסק דין.

 

יתרונות הגירושין בהסכמה

 

כפי שכולם יודעים, הליך משפטי אינו דבר פשוט, מדובר על הליך סבוך, ארוך וקשה, במסגרתו יש להציג את טיעוניכם, להגיע לפי הוראת בית המשפט, ולעיתים הדבר אף גולש אל מחוץ לכותלי בית המשפט, ומחלחל אל החיים האישיים. להלן מספר נקודות עיקריות, אשר מעגנות את עדיפות הליך הגירושין בהסכמה על פני החלופה המשפטית.

 

חיסכון בזמן ובכסף

 

כאמור, הליך משפטי הוא ארוך. במסגרתו תדרשו להגיש כתבי הגנה ותביעה רבים, ראיות אשר יוכיחו טענותיכם, וכן תיאלצו להגיע לבית המשפט בהתאם ללוח זמנים שיוכתב לכם, לפספס ימי עבודה ולטרוח טרחה רבה.

 

מנגד, עולה הסכם הגירושין, אותו ניתן לכתוב תוך ימים ספורים, בהתאם לנוחותכם, ומאפשר לכם לחסוך הן במשאבים, שכן אין צורך בתשלום הוצאות משפט או לעורכי דין מרובים, וכן יחסוך לכם זמן, שכידוע, שווה כסף.

 

שליטה בתוצאה

 

כאשר פונה אדם לערכאה משפטית, אין לו וודאות לגבי התוצאה. הדבר כפוף לנסיבות רבות ושונות, בהן חוזק טענותיו, עורך הדין המייצג אותו, דעתו של השופט, וכל אלו עוד בטרם התחלנו לדבר על ההליכים אותם נוקט הצד השני, המשפיעים לא פחות.

 

מנגד, יצירת הסכם גירושין יוצרת וודאות ושליטה בתוצאה. מעבר לעובדה שיהא לכם קל יותר לקבל את ההחלטה, לאור העובדה שהייתם חלק אינטגרלי מכתיבתה, לרוב, בהתאם לסטטיסטיקות שונות, הסכמים אלו מחזיקים ליותר זמן, ופחות חשופים לתביעות משפטיות, לאור הסכמת הצדדים עליהם.

 

טובת הילדים  - הדבר הכי חשוב

 

ככל שהליך הגירושין כולל ילדים ברקע, הרצון, הן של בית המשפט, והן של ההורים, הוא לשמור עליהם, ולגרום להם לפגיעה פחותה ככל הניתן. יצירת הסכם גירושין, היוצר בפועל גירושין בהסכמה, יכול להוביל לפגיעה פחותה ככל הניתן בילדים, ולעיתים אף לאפשר המשך חיי ידידות בין ההורים, שלמרות האהבה בניהם פסקה, יוכלו להעניק יחד לילדים את כל האהבה שיש לתת.

 

עריכת הסכם גירושין מוצלח

 

ככל שאתם מצויים בפני פירוק הזוגיות, ואתם מעוניינים בהגעה לגירושין בהסכמה, הדבר ייעשה על ידי הסכם גירושין שינוסח ע"י עורך דין גירושין. פנו אלינו, משרד עורכי דין אסתר שלום, ואנו נדאג לכך שתכלו להתגרש תוך הסכמה מלאה, חלוקה שווה ויחס הולם לכל הצדדים.

 

עו״ד אסתר שלום - עורך דין גירושין במרכז

דרך אבא הלל 7, רמת גן, 5252204

טלפון: 052-970-6731

ester-law.co.il

 

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר