מס' צפיות - 402
דירוג ממוצע -
שתלים זיגומטיים
כל מה שחשוב לדעת על שתלים זיגומטיים
מאת: אופיר א 24/08/21 (13:06)

עולם השתלות השיניים לא מפסיק להשתכלל ולהעניק תקווה לכל מי שזקוק או זקוקה לשיקום פה עקב אובדן שיניים מכל סיבה שהיא. אחד החידושים שכדאי להכיר הוא שתלים זיגומטיים – סוג ספציפי של שתלים דנטליים שמאפשר לבצע את הטיפול גם כשעצם הלסת העליונה לא עבה מספיק כדי לקלוט שתל. בעמוד זה תמצאו מידע מקיף אודות השתלים הזיגומטיים: למי הם מתאימים, ממה הם עשויים, היתרונות של השימוש בהם ושל השתלת שיניים באופן כללי ודגשים נוספים – כל מה שצריך לדעת כדי לקבל החלטות מושכלות.

למי מתאימים שתלים זיגומטיים?

השתלים הזיגומטיים מתאימים לכל המטופלים שבפה שלהם חסרה שן או חסרות שיניים, ושבנוסף העצם בלסת העליונה לא עבה מספיק. המינימום הנדרש כדי לקלוט שתל בעצם זו הוא 4 מ"מ, וכשאין את המינימום הזה הפתרון בעבר היה עיבוי עצם.

הבעיה היא שלא בכל מקרה אפשר לבצע את העיבוי. בפרט מונעת זאת מחלות רקע שונות. בנוסף, תהליך העיבוי נמשך זמן רב, הוא מורכב מאוד ולכן גם יקר, ויש גם סיכוי בלתי מבוטל שהוא ייכשל – כך שלא מעט מטופלים מעדיפים להימנע ממנו ובפרט כשיש אלטרנטיבה בדמות שתלים זיגומטיים.

היתרונות העיקריים של השתלים הזיגומטיים

שתלים זיגומטיים נאחזים בעצם הלחי במקום בעצם הלסת. בהקשר זה כדאי לדעת שאם עצם הלסת היא אוורירית ורכה, ולכן לא תמיד מצליחה לקלוט את השתל ולייצב אותו כהלכה, עצם הלחי הינה חזקה יותר, כמו כל עצמות הגולגולת, והיא גם לא נספגת עם השנים. בהתאם השימוש בשתלים הזיגומטיים מניב שיעורי הצלחה גבוהים של למעלה מ-90%.

היתרון השני הוא כאמור היכולת לשקם את הפה גם כשאי אפשר (או לא רוצים) לבצע עיבוי עצם, והיתרון השלישי הוא המידיות בזכות היעדר הצורך להמתין פרק זמן ארוך לבניית העצם.

כיצד מתבצעת ההשתלה של השתלים הזיגומטיים?

שתלים זיגומטיים הם ארוכים יותר מאלה הרגילים – 40-70 מ"מ בהשוואה לשתל סטנדרטי שאורכו כ-10 מ"מ בלבד. חומר הגלם הוא סגסוגת שרוב רובה הוא טיטניום – חומר גלם חזק, יציב וגם כזה שהנוכחות שלו בחלל הפה לא מייצרת תגובה שלילית או דחייה.

בגלל האורך והצורך להגיע אל עצם הלחי, ההשתלה מתבצעת לרוב תחת הרדמה מלאה או לכל הפחות טשטוש עמוק. הפעולה נמשכת מספר שעות, ומחייבת מיומנות ספציפית – לא כל רופא שיניים יודע לעבוד עם השתלים המתקדמים באופן בטוח ויעיל!

היתרונות של השתלות שיניים

שימוש בשתל זיגומטי, כמו כל השתלת שיניים, מחזירה לאדם את התפקוד המלא של הפה ובפרט אפשרות ללעוס ללא קושי. בנוסף מושג שיפור אסתטי ניכר במראה חלל הפה ולכן גם במראה הפנים כולם. חשוב לזכור שמחסור בשן, ובוודאי במספר שיניים, עלול לייצר מבוכה ואפילו הימנעות מחיוכים ומפתיחת הפה.

עוד סיבה טובה לעבור השתלה היא שמחסור בשן מגדילה את הסיכון לספיגת העצם שסביבה וגם לתזוזה של שיניים סמוכות – ופגיעה נוספת בתפקוד וגם באסתטיות של חלל הפה.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר