מס' צפיות - 584
דירוג ממוצע -
היכן הפשיעה צפויה לעלות לאור נגיף הקורונה?
מאת: עופר אטלס 16/04/20 (10:13)

על השפעותיו החברתיות והכלכליות של נגיף הקורונה עוד מוקדם לספק פרשנויות ותחזיות מעמיקות. עם זאת ולמרבה הצער, התרחיש אליו נקלענו זה עתה, מוביל ללא מעט סברות באשר לפשיעות והעבירות שיהוו נטל לא קטן כלל וכלל על בתי המשפט. מאמר זה לא נועד לספק תחזית עגמומית ותו לא, כי אם להוות קריאת השכמה לכל מי מכם שקורא את המאמר ומרגיש כי גם הוא או היא נמצאים על סף תרחיש קיצון מסוג זה.

 

עבירות אלימות במשפחה

 

אם לא די בכך שהסגר מביא לחיכוכים בלתי נמנעים בין בני זוג ובין הורים לילדיהם, הרי שהמצב הכלכלי שהולך ומחמיר, תסכולם של מובטלים וחששותיהם המוצדקים של לא מעט עצמאיים, מובילים לסיר לחץ שרק הולך ומבעבע.

 

כבר עכשיו אנו מדווחים על עלייה ניכרת בתלונות המגיעות לגורמי אכיפת החוק בגין עבירות אלימות במשפחה. דעו כי גם אנשים נורמטיביים לחלוטין שמעולם לא פשעו קודם לכן, עלולים למצוא עצמם באובדן שליטה שמוביל לתוצאות הרות אסון. הרי כמה פעמים מצאתם את עצמכם נרגזים ופועלים בלהט הרגע, ולאחר מכן מתחרטים? בעבירות מסוג זה, וכל שכן כאשר התוצאות הרסניות, אין דרך חזרה.

 

באם אתם חשים מעמסה נפשית או על סף שבירה, פנו עוד היום לקבלת תמיכה נפשית והכוונה בעמותות המפעילות מוקדים מיוחדים לאור הנסיבות.

 

עבירות גניבה

 

המסרים המהוססים המגיעים מטעם משרד ראש הממשלה ומשרד האוצר, והעסקים שהולכים ונסגרים אט אט עם הימשכותו של משבר נגיף הקורונה, יובילו בסופו של יום לעלייה ברמת הפשיעה, ולא על-ידי גנבים מועדים או פושעים הידועים למשטרה.

 

עבירות גניבה ידועות ככאלו המאפיינות גם אזרחים שומרי חוק מן השורה, אשר אט אט, ולאור תסכול הולך ומחריף, בחרו בדרכים לא דרכים וזאת כדי להתקיים ותו לא. נכון לעת עתה, הדיווחים דווקא מעידים על ירידה משמעותית בעבירות אלו, וזאת לאור הימצאותם של האנשים מסוגרים בבתיהם. אך לפנינו עוד תקופה ארוכה בה חלק מן המובטלים ימצאו עצמם בוחרים במוצא אחרון זה.

 

עבירות סמים

 

פשיעות בנושא הסמים כמעט וחדלו להתקיים בתקופת הסגר של נגיף הקורונה. ועם זאת, פרשנים צופים שפשיעת הסמים רק תלך ותגבר כאשר הסגר יוסר, וזאת לאור מספר סיבות מרכזיות.

 

ראשית, יהיו מי שצרכו סמים קודם לכן, ועתה כאשר מתאפשר הדבר, יבצעו רכישות גדולות. אולי כ'פיצוי', או אולי כיצירת מלאי לבו-העת, באם והסגר יוטל מחדש.

 

שנית, יהיו מי שיבחרו בדרך זו וזאת כדי להרוויח מעט כסף מהצד. אם נחזור אל המוטיב המרכזי במאמר זה, הרי שהאבטלה עלולה להוביל לשינויים חברתיים משמעותיים ולתוצאות הרות אסון בכל הנוגע לשמירה על החוק.

 

ניתן יהיה לצפות שגם מקבלי ההחלטות מודעים לסכנות האורבות לנו ממש מעבר לפינה, ונקווה שמשאבים מנותבים לצורך מציאת פתרון לבעיה.

הכותב הוא עופר אטלס, כותב תוכן, גיטריסט חובב ואוהב ספורט

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר