מס' צפיות - 717
דירוג ממוצע -
עבודה בטוחה באתרי בניה
מאת: עידן בגובה 20/02/20 (09:57)

בשנת 2019, במהלך פחות מחצי שנה, נהרגו 20 עובדים באתרי בניה. בין הגורמים לאסונות היו נפילת מנוף, פגיעה ממוט ברזל, התחשמלות, קריסת פיגומים ונפילה מגובה רב. את רוב האסונות, אם לא את כולם, ניתן היה למנוע. עבודה בטוחה באתרי בניה מתחילה בהכנה מוקדמת.

 

בכל אתר בניה בו עובדים במצטבר (כלומר, אלו שמועסקים באופן ישיר ואלו שמועסקים באופן עקיף) מעל 50 עובדים, חייב להיות במקום ממונה בטיחות. הקבלן או האחראי על הפרויקט, הוא זה שצריך למנות את בעל המקצוע שיוודא שהעבודה מתבצע בהתאם לתקנות הבטיחות.

הגורמים לסיכון בסביבת העבודה

ענף הבניה הוא אחד הענפים שנחשבים למסוכנים ביותר עבור העובדים בו. השילוב בין עבודות שמראש מסוכנות, יחד עם שינוי מתמיד של סביבת העבודה, יוצר מכשולים ופגיעות רבות. הדרך היחידה למנוע את אותן פגיעות היא הקשבה ויישום של תקנות הבטיחות.

מבחינת סיכונים, בטיפול לא נכון או רגע של חוסר תשומת לב, מערכת החשמל יכולה להיות קטלנית. התעלמות מרוחות ועליה לאזורים פתוחים גבוהים, עלולה להסתיים בנפילה. הפעלת עגורן ללא בדיקה מקדימה, גם אם הוא עומד במקום זמן מה, יכולה להסתיים בנפילה שלו ופגיעה בעובדים ואנשים שנמצאים בסביבה. יצירת בורות והשארתם ללא סימון וגידור, יכולה להוביל לנפילה. כל אלו הם סיכונים שניתן לפעול למניעתם.

ממונה באתר הבניה

ממונה בטיחות הוא בעל מקצוע שעבר הכשרה לעסוק בתחום. הוא חייב להחזיק בתעודה המעידה על ההכשרה וכמו כן עליו להיות רשום ברשימות משרד הכלכלה כעוסק בתחום. ליועץ יהיה רקע הנדסי או אקדמי בתחום הבניה.

 

תפקידו של ממונה בטיחות עידן בגובה הוא לתכנן את תהליך הבניה מבחינת הבטיחות, לבדוק שאין גורמים שיכולים לפגוע בעובדים במקום ולתקשר עם העובדים כדי שיישמו את ההוראות. מכאן אפשר להבין כי יכולת התקשורת שלו חשובה והכרחית לעבודה. חשוב לשלב בפרויקט יועץ יסודי, אנושי וממוקד מטרה.

כללי זהב ליצירת עבודה בטוחה באתרי בניה

נקודת ההנחה צריכה להיות שאת רוב תאונות העבודה ניתן למנוע. הקשבה ויישום של הכללים הבאים יעזרו לנו לשמור על העובדים.

הסמכה

כל בעל מקצוע חייב להיות בעל הסמכה מתאימה לעסוק בתחום שלו. יש להימנע מביצוע עבודה בלי הכשרה, גם כאשר הכוונה טובה ונועדה לעזור לרגע.

גידור

יש להקפיד על גידור שטחים מסוכנים. בין היתר יש לגדר את אזור הבניה כולו, לגדר קומות גבוהות כדי למנוע נפילה ולגדר בורות שנחפרו מכל סיבה שהיא.

בדיקות מקדימות

יש לבצע בדיקות באופן תדיר ותמיד לצאת מנקודת הנחה כי עבודה בטוחה באתרי בניה היא תוצאה של סביבה בטוחה. יועץ בטיחות יבצע כל הזמן בדיקות, יזהה סיכונים במקום וידאג לפעילות תקינה במקום.

התראה

על עובד צריך להרגיש בנוח להתריע על כל סכנה שמצא ולגורם המתאים. תקשורת טובה בין הגורמים השונים וניהול נכון של הפרויקט יגנו על העובדים.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר