מס' צפיות - 1869
דירוג ממוצע -
הצהרת דירקטוריון - עורך דין יוסי כהן
מאת: יוסי כהן 28/09/14 (10:27)

סעיף 174 לחוק החברות מחייב את הדירקטוריון להצהיר בדין וחשבון השנתי, כאמור בסעיף 141, כי מילא אחר הוראת סעיף 173(א), המחייב את דירקטוריון החברה הפרטית להביא בפני האסֵפה הכללית השנתית את הדו"חות שאישר. אם החברה פטורה מקיום אסֵפה הכללית שנתית מכוח סעיף 61 לחוק החברות, חייב הדירקטוריון להצהיר כי שיגר את הדו"חות לבעלי המניות.

חובת צירוף מאזנים לדו"ח השנתי

מכוח סעיף 175(א) לחוק החברות, חברה פרטית חייבת לצרף לדין וחשבון השנתי שלה את המאזן הכלול בדו"חות, אם מתקיים בה תנאי אחד לפחות מהתנאים שלהלן:

 

(1)     תקנונה אינו מסייג את הזכות להעביר את מניותיה;

 

(2)     תקנונה אינו אוסר להציע לציבור מניות או אגרות חוב שלה;

 

(3)     תקנונה אינו מגביל את מספר בעלי המניות בחברה לחמישים לכל היותר, מלבד עובדי החברה או מי שהיו עובדיה ובהיותם עובדיה, ואף לאחר שהופסקה עבודתם הם מוסיפים להיות בעלי מניות בחברה; לעניין פסקה זו, שניים או יותר שיש להם יחד מניה או מניות בחברה, יראו אותם כבעל מניה אחד.

 

שלושה תנאים אלו היו קבועים בעבר בסעיף 39(א) לפקודת החברות שבוטל, והם היו תנאי לרישום חברה פרטית ולזכותה שלא לצרף מאזנים לדו"ח. סביר להניח שרובן המכריע של החברות שהוקמו מכוח פקודת החברות לא תבטלנה את הסעיפים הללו, בין מחמת אדישות גרידא ובין מתוך רצון להתחמק מחובת הדיווח. קשה גם להעלות על הדעת כי אדם יקים חברה פרטית שתקנונה אינו כולל למצער אחד מהתנאים הללו. וכי איזו חברה פרטית תהא מעוניינת לנדב מרצונה מידע הכלול במאזנה, אם פעולה כה פשוטה וקלה לביצוע מאפשרת לה שלא לעשות כן?!

הכותב הוא עורך דין יוסי כהן הוא הבעלים של משרד עורכי דין. דוקטור יוסי כהן פועל בתחומי המשפט המסחרי, דיני חברות וליטיגציה משנת 1986.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר